Kultura na Śląsku - inicjatywy wspierające Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 17:15
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada m.in. o śląskich inicjatywach wsparcia dla Ukrainy, retrospektywie azjatyckiego mistrza kina Wong Kar-Waia oraz wystawie scenografii.  
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Na Śląsku, tak jak w całym kraju, pojawia się wiele inicjatyw i wydarzeń, wyrażających poparcie i wsparcie dla Ukrainy. Silesia Film dla Ukrainy jest jedną z nich. W dniach od 12 do 18 marca, w Katowicach, Raciborzu i Żywcu można będzie wziąć udział w specjalnie zorganizowanych pokazach filmów ukraińskich. Dochód z projekcji seansów filmów z Ukraina! Festiwalu Filmowego zostaną przeznaczone na pomoc Ukraińcom, a szczególnie ukraińskim filmowcom.

- W całym kraju odbywają się pokazy. W Katowicach można będzie obejrzeć m.in. wyjątkowy, absolutnie poruszający dokument Maszy Kondakowej "Moja wojna" - mówi Maciek Kędziora. - Film niestety jest bardzo aktualny i pokazuje współczesną Ukrainę. Udział w seansach jest to nie tylko procesem wsparcia dla ukraińskich twórców, ale także procesem zapoznawania się z kulturą Ukrainy. Pomoc możliwa jest dzięki współpracy z Europejską Fundacją Filmową oraz Międzynarodową Koalicją Na Rzecz Filmowców w Kryzysie.Zostajemy w kręgu kina - Kino Kosmos w Katowicach zaprasza na retrospektywę twórczości Wong Kar-Waia. Pochodzącego z Hongkongu, jednego z najważniejszych twórców azjatyckich.
- Wybitny mistrz kina opowiadał pięknym wystylizowanym obrazem, ale przede wszystkim poezją niewysłowionych uczuć, niespełnionych romansów, zanurzonych w przepięknej muzyce - mówi gość audycji. - Rok temu, większość dzieł Kar-Waia zrekonstruowano przy użyciu techniki 4K, teraz jego filmy można oglądać na dużym ekranie. Podczas pokazu prezentowany będzie m.in. film "Spragnieni miłości" - moim zdaniem, jeden z lepszych filmów, jaki powstał w historii światowej kinematografii.


Z dużego ekranu przenosimy się do Muzeum Śląskiego. - Wielokrotnie już podkreślałem, że Muzeum Śląskie jest nie tylko stolicą śląskiej sztuki, ale także jest stolicą scenografii i dyskursu o scenografii w przestrzeni teatralnej - zauważa Maciek Kędziora. - Tym razem wystawa pt. "Kobieto, boski diable… Wizerunki kobiet w projektach scenograficznych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach" opowiada o projektowaniu dla kobiet i wpisywaniu ich w scenografię.

Ekspozycja zawiera również prace wyjątkowych i wybitnych kobiet scenografek, które współtworzyły historię polskiego teatru współczesnego. Dość wspomnieć takie nazwiska jak Barbara Ptak, Liliana Jankowska czy Małgorzata Słoniowska - między innymi ich projekty i prace możemy oglądać na wystawie do 3 kwietnia.


Sytuacja na Ukrainie nikogo nie pozostawia bez emocji i chęci niesienia pomocy. Do akcji wsparcia dołącza także Bytomski Kolektyw Śpiewaczy. - Kolektyw wykonuje tradycyjne utwory z obszaru Polesia, enigmatycznej krainy geograficznej leżącej na styku Ukrainy, Białorusi, Polski oraz Rosji. Tam pielęgnowany jest folklor, a ludyczność jest bardzo ważna - mówi gość Czwórki. - Koncertowi "Wszystkie moje nadzieje. Koncert tradycyjnych pieśni z Polesia", który odbędzie się już 7 marca, będzie towarzyszyć  zbiórka na rzecz Ukrainy.


Posłuchaj
10:10 Czwórka/Stacja Kultura - kulturalny Śląsk 07.03.2022.mp3 O kulturalnych wydarzeniach na Śląsku opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 07.03.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń