Otwarcie igrzysk to połączenie tradycji z talentem reżysera

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 12:00
W tym roku otwarcie igrzysk wyreżyseruje Danny Boyle, nagrodzony Oscarem za film "Slumdog. Milioner z ulicy". Nie zabraknie też tradycyjnych elementów otwarcia imprezy jak: flaga, znicz, hymn olimpijski.
Audio
  • Otwarcie igrzysk olimpijskich już w piątek - materiał Olgi Mickiewicz

Już w najbliższy piątek rozpoczynają się igrzyska olimpijskie. Jak zwykle, podczas otwarcia, nie zabraknie jego stałych elementów. - Otwarcie zawsze wygląda podobnie - twierdzi czwórkowa reporterka Olga Mickiewicz. - Uroczystości rozpoczyna defilada wszystkich sportowców biorących udział w igrzyskach.

- Na początku ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich wchodzi Grecja jako ojczyzna tych igrzysk, na końcu idzie zawsze gospodarz. Pośrodku maszerują przedstawiciele wszystkich krajów ustawieni w porządku alfabetycznym (zgodnie z alfabetem obowiązującym w miejscu, w którym olimpiada ma miejsce) - wyjaśnia Magdalena Walczyk-Brzezińska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Pierwszym ważnym elementem otwarcia igrzysk jest flaga. W 1912 roku zaprojektował ją baron Pierre de Coubertin. Po raz pierwszy wykorzystano ją dopiero w 1920 roku. Dziś otwarcie igrzysk to wielkie widowisko. W tym roku wyreżyseruje je Danny Boyle, laureat Oscara z film "Slumdog, milioner z ulicy".

W Londynie usłyszymy również hymn igrzysk skomponowany przez Greka, Spiridiona Samarasa w 1896 roku. Do 1906 utwór ten wykonywany był oficjalnie na igrzyskach, później żona artysty nie zgodziła się na wykorzystanie tego utworu. Oficjalnie muzyka Samarasa została uznana hymnem igrzysk olimpijskich w 1958 roku w Tokio.

Wzbudzający bardzo dużo pozytywnych emocji elementem otwarcia olimpiady jest niesiony z Aten ogień olimpijski. Rozpala się go za pomocą luster. 4 razy w historii zdarzyło się, że ogień zgasł - gdzie miały miejsce te wydarzenia, jakie przesądy są z tym związane i jak wygląda pochodnia olimpijska w tym roku dowiesz się słuchając audycji  "Stacja Kultura".

(pj)


KLIKNIJ>>>Dowiedz się, co jeszcze zaplanowaliśmy na naszej antenie z okazji Igrzysk Olimpijskich!<<<KLIKNIJ

Czytaj także

Takich fanów mieć to skarb

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 13:26
Coraz częściej czytelnicy nie mogą doczekać się nowych odcinków opowieści o ulubionym bohaterze, płyt ulubionego muzyka - wtedy biorą sprawy w swoje ręce i wyręczają twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

VHS-ki pełne cudów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 13:39
Na amatorskich filmach nagranych na kasetach VHS można odnaleźć prawdziwe cuda. Tomasz Dubiel i Maciej Diduszko zbierają je by pokazać Polskę lat 90.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Audioriver nie śpimy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 19:00
To już ostatnia prosta przygotowań do Audioriver 2012. Do festiwalu zostało 10 dni. Sprawdź kto z artystów kreuje się na największą gwiazdę, a kto faktycznie nią jest!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogień olimpijski jej w rękach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 11:30
- Wydawało mi się, że te dziwne emocje, które towarzyszyły ludziom na ulicy, bo gromadzili się by obejrzeć sztafetę z ogniem olimpijskim, mnie nie dosięgną. A jednak udzieliły mi się. I nawet zdarzyło mi się machać jak angielska królowa - wspomina Marta Żmuda-Trzebiatowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film, który powstał poza systemem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 15:28
- Nienawidzę klientelizmu polskiego kina - tego, że się uzależnia los projektu od decyzji paru urzędników. Nikt w Europie tak nie działa - mówi Przemysław Wojcieszek, reżyser filmu "Sekret".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:00
Choć Igrzyska Olimpijskie odbywają się w Londynie, to nie zabraknie ich również na antenie Czwórki!!! Zapraszamy do słuchania wywiadów, relacji reporterskich i serwisów przygotowywanych przez naszych dziennikarzy.
rozwiń zwiń