Słodko niepokorny festiwal filmowy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 16:07
Pierwsza w Europie retrospektywa filmów z nurtu blaxploitation i pokaz zaangażowanego kina hinduskiego, to jedne z głównych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu Tofifest.
Audio
  • Kafka i Jarek Jaworscy o 10. edycji festiwalu Tofifest

Niepokorność to słowo klucz, które od lat służy organizatorom Tofifestu, przy układaniu programu ich filmowej imprezy. W tym roku festiwal, który odbędzie się w dniach 20-26 października, pod swą lupę weźmie m.in. filmy tworzone przez afroamerykanów w burzliwych latach 70. Nurt określony mianem blaxploitation miał zerwać ze stereotypami na temat czarnoskórych mieszkańców Ameryki, do tamtej pory ukazywanych w filmach jako służących i niewolników. Do klasycznych obrazów tego mało znanego na Starym Kontynencie gatunku należą m.in. "Shaft" i "Jackie Brown".

– To będzie pierwsza retrospektywa tego kina w Europie. Ikoną tego zjawiska była m.in.  Pam Grier, która zgodziła się zresztą być na plakacie reklamującym cały festiwal – mówiła w Czwórce dyrektor festiwalu, Kafka Jaworska.

Ciekawą atrakcją festiwalu będzie retrospektywa aktorki Smity Patli, hinduskiej aktorki, która była gwiazdą kina zaangażowanego, podejmującego problemy kobiet w Indiach. – Na festiwalu będziemy gościli siostrę Smity, która nam o niej opowie – mówił gość "Stacji kultura”.

Festiwalu zwieńczy koncert Marii Peszek, która po raz pierwszy, na żywo, zaprezentuje nagrania ze swojej nowej płyty "Jezus Maria Peszek". Więcej na temat imprezy w nagraniu audycji.

Kafka
Kafka Jaworska

bch

Czytaj także

Tofifest - festiwal kina niezależnego w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 12:20
Impreza rusza 26 czerwca; nie zabraknie filmów docenionych na najważniejszych światowych festiwalach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijański look na feminizm

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 14:00
Co ma wspólnego chrześcijaństwo z feminizmem? O tym czy jest coś, co je łączy i gdzie występują różnice nie do pogodzenia, można będzie porozmawiać na IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog, który skomponował Dextera...

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:40
Gdy w 2006 roku poproszono Rolfe'a Kenta, by napisał przewodni motyw muzyczny do nowego serialu, okazało się, że był to "strzał w dziesiątkę". - Ten jeden temat przyniósł mi większą popularność niż długie lata pracy - opowiada dziennikarzowi Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Dredd i Oliver Stone powrócili!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:38
Fanów kina akcji czeka w tym tygodniu prawdziwa gratka. Na srebrnym ekranie pojawi się bowiem "Dredd" nakręcony w technologii 3D. Miłośnicy bardziej ambitnego kina także znajdą coś dla siebie, udając się chociażby na nowy obraz twórcy "Urodzonych morderców".
rozwiń zwiń