Książka kucharska na scenie. Jadłonomia i Klub Komediowy łączą siły

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 09:28
Klub komediowy podjął wyzwanie przeniesienia książki kucharskiej na teatralną scenę. Ich wybór padł na "Jadłonomię po polsku" - książkę Marty Dymek, która już nie może się doczekać spektaklu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Foxys Forest Manufacture

shutterstock_425741380 fastfood 1200.jpg
Gdy zjadasz hamburgera, koncentracja spada

Marta Dymek od lat promuje zdrowe, roślinne gotowanie. Nad swoją ostatnią książką pracowała dwa lata. Wszystko po to, żeby pokazać, że kuchnia roślinna może być prosta, nieskomplikowana, a w starych książkach kucharskich można wyszperać przepisy, techniki i liczne porady. 

Posłuchaj

11:19 czwórka stacja kultura 23.06.2020 jadłonomia.mp3 Jadłonomia & Klub Komediowy - nowa odsłona znanych przepisów - o wydarzeniu opowiadają Marta Dymek i Karolina Norkiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- To książka została przeze mnie wymyślona ze szczególną dedykacją dla osób, które skromnie oceniają swoje możliwości, jeśli chodzi o gotowanie - mówi Marta Dymek. - Uprościłam gotowanie. Moim celem było to, żeby stworzyć książkę o gotowaniu roślinnym, dla każdego, dla osób, które mieszkają w małym mieście, średnim, dużym, dla tych którzy kochają gotować i tych, którzy do kuchni wchodzą tylko po to, by jak najszybciej zrobić coś zdrowego i domowego - dodaje. - Jestem pewna, że składniki są łatwo dostępne i większość z nich wszyscy mamy w swoich kuchniach. 

Teraz Jadłonomia i Klub Komediowy postanowiły połączyć siły i książkę kucharską przełożyć na spektakl. Nie bez znaczenie jest tu też teoretyczne, filozoficzne spojrzenie Marty Dymek na kuchnię. - Podczas pracy nad tą książką zastanawiałam się, jak lubimy gotować, jak chcemy gotować i co jest dla nas w kuchni ważne - mówi autorka książki. - Podczas pracy szczególnie pomocne było dla mnie sięganie w przeszłość, żeby przyjrzeć się temu, jak w dawnych książkach kucharskich odbijała się nasza rzeczywistość społeczna - dodaje

Książkę "Jadłonomia po polsku" na teatralnej scenie zobaczymy już 25 czerwca. Spektakl będzie transmitowany online. - Jedzenie i kuchnia, jako część kultury są wdzięcznym materiałem do improwizowania w sposób sceniczny, komediowy - mówi Karolina Norkiewicz. - Wydaje mi się, że potrafimy się śmiać z polskiej kuchni, nie jest ona newralgicznym tematem, który budzi kontrowersje. Raczej łączy niż dzieli - dodaje. 

Jak tam Wasze kuchenne eksperymenty? My będziemy grać o jedzonku już w czwartek przy okazji spektaklu Jadłonomia & Klub...

Opublikowany przez Klub Komediowy Niedziela, 21 czerwca 2020

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Marta Dymek (autorka książki "Jadłonomia po polsku") i Karolina Norkiewicz (Klub Komediowy)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 11.13

pj


Czytaj także

Marta Dymek: wegetarianizm pozwala znaleźć nowe ulubione smaki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 17:45
- W tej chwili zarówno lekarze jaki i Polski Instytut Zdrowia przekonują, że weganizm jest odpowiednią dietą dla wszystkich zdrowych osób na każdym etapie ich życia - mówi Marta Dymek, autorka programu telewizyjnego i cyklu książek "Jadłonomia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:42
Nie tylko samochody czy fabryki zatruwają Ziemię. Bardzo podobny efekt mają przemysłowe hodowle zwierząt. Dlatego nasza świadoma decyzja o przejściu na wegetarianizm bądź weganizm może przyczynić się do ochrony środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy na 2020. Kuchnia roślinna dla nas i planety

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:28
- Od kilku lat widzimy trend wzrastający, jeśli mowa o kuchni roślinnej - mówi Michał Lachur, szef kuchni Organic Corner. - Towarzyszy jej filozofia zero waste, miejskie ogrodnictwo i trend kupowania "brzydkich" warzyw - dodaje. 
rozwiń zwiń