Konkursy, stypendia, wystawy - co w Sztuce Młodych?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 12:45
Wraz z Szymonem Jaworskim zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń w Sztuce Młodych. 
Kulturalne rozmowy o kulturze
Kulturalne rozmowy o kulturzeFoto: shutterstock/Pixel-Shot.

Instytut Polski w Tokio ogłosił wyniki konkursu na opracowanie projektu statuetki, która będzie nagrodą wręczaną wybitnym japońskim przedstawicielkom nauki w Konkursie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zwycięzcą został Kajetan Karkuciński z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, nagrodzony projekt nosi tytuł "MSC_KH9". - Pierwszy człon nazwy stanowią inicjały noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie. Drugi jest nieodkrytą wizją artystyczną autora projektu - mówi autor cyklu Szymon Jaworski. - Do udziału w konkursie zostały zaproszone również inne szkoły artystyczne z Polski. Oprócz wskazania zwycięzcy jury konkursowe przyznało także wyróżnienia. Pierwsze otrzymała Oliwia Kłopatowska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, drugie natomiast Karolina Groń z ASP we Wrocławiu.


Źr. Facebook/Instytut Polski w Tokio


Paweł Kaźmierowski, student Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Grafiki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, otrzymał stypendium artystyczne Miasta Łodzi na rok 2022. - To stypendium ma być przeznaczone na realizację projektu "Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości". Gotowy projekt ma stanowić artystyczną kolekcję ubioru - mówi nasz reporter. - Jak wskazuje sam projektant, założeniem jest podważenie schematu i tego, co jest i co nie jest społecznie uznawane za męskie. Czyli obalenie konstruktu płci. Według twórcy każdy może kreować swoją męskość czy kobiecość i mieszać te dwie cechy.Przenosimy się do Gdańska, gdzie można oglądać wystawę "Młode Malarstwo z Gdańska. Dyplomy 2019-2021". Prezentuje ona prace dyplomowe 45 młodych artystek i artystów, którzy ukończyli studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ostatnich trzech latach. To już kolejna edycja wystawy dyplomów. Jej celem jest prezentacja i promocja nie tylko Wydziału Malarstwa. - ASP w Gdańsku chce się pochwalić, jacy artyści opuścili jej mury. Ma także promować młodych twórców, którzy są wyposażeni w niezbędną wiedzę i zdolności do samodzielnego wykonywania zawodu artysty - tłumaczy Szymon Jaworski.Na wystawie przedstawiono różnorodne techniki prezentacji. Oprócz klasycznej formy niektórzy artyści przedstawiają między innymi "aneksy" związane z dyplomami, można także podziwiać multimedialne i cyfrowe instalacje malarskie oraz prace rysunkowe. Wystawę można oglądać do 18 kwietnia w Zbrojowni Sztuki. 


Posłuchaj
12:23 Czwórka/Stacja Kultura sztuka młodych 07.04.2022.mp3 O Sztuce Młodych opowiada Szymon Jaworski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Szymon Jaworski

Data emisji: 07.04.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawy, konkurs i talk show - co w Sztuce Młodych?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 14:50
Wraz z Szymonem Jaworskim zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń w Sztuce Młodych. 
rozwiń zwiń