Żmudź - przyrody czar

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 11:00
Wyruszając na Litwę kierujemy się do Wilna, Trok, Kowna, a wystarczy pojechać kawałek dalej by znaleźć się w krajobrazowym raju, na Żmudzi.
Audio

Żmudzki Park Narodowy na Litwie to raczej nie znany w Polsce region. Podróż tam nie trwa wcale długo. Dobrymi litewskimi drogami jedzie się tam z Wilna trzy godziny.

- Żmudź ciągnie się od morza Bałtyckiego, graniczy z Łotwą, z rzeką Niemen i Auksztotą, kolejnym litewskim regionem - mówi Rasa Rimickaite, litewska attaché ds. kultury, która gościła w Czwórkowym studiu.

To region o przepięknym krajobrazie, bardzo rozwinięty turystycznie. Są tam trasy rowerowe, ścieżki dla pieszych i dla traperów.

- Można wybrać się nad jezioro, gdzie można pływać i nurkować - chwali przedstawicielka Litwy.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Ciekawym zjawiskiem jest też język Żmudzinów, bardzo różny od litewskiego. Warto spróbować kuchni regionu. Charakterystyczną potrawą dla Żmudzi są ziemniaki z siemieniem lnianym.

Jakie jeszcze atrakcje odnajdziesz na Żmudzi dowiesz się słuchając audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do stolicy Litwy. W Wilnie koniecznie trzeba wybrać się na Zarzecze - dzielnicę artystów - posłuchaj materiału Anny Depczyńskiej.

(pj)

Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szemrany Lwów lat dwudziestych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 15:33
Lwów kryje miliony tajemnic. Nie da się go zwiedzić w dzień lub dwa. Ciekawą propozycją jest wycieczka tematyczna po tym dawnym polskim mieście np. śladami bohatera powieści Marka Krajewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holandia – raj dla rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:00
Na Wyspy Zachodniofryzyjskie można dostać się promem bądź podczas odpływu - pieszo. To jednak wycieczka ekstremalna. - Trzeba zmieścić się w wyznaczonych godzinach, żeby się po prostu nie utopić - mówi Magdalena Budka, która kraj tulipanów zwiedziła wszerz i wzdłuż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Greckie meteory zawieszone w niebie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:17
Gdy myślimy Grecja najczęściej przychodzą nam do głowy widoki z Rodos, ateński Akropol, śnieżnobiałe Santorini. Grecję środkową znamy słabiej lub wcale, tymczasem to tam ukrywają się podniebne klasztory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
rozwiń zwiń