X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książki dla Gwinei. Odmienią życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 13:10
Sto tysięcy elementarzy może zmienić życie wielu dzieci w Afryce. Te kilkaset stron pokrytych drukiem to wiedza, której brakuje w wielu tamtejszych krajach. - Tylko 40 procent gwinejskich dzieci kiedykolwiek pójdzie do szkoły, a większość nie ukończy pierwszej klasy - mówi Karolina Bieniek z wrocławskiej Fundacji Art Transparent, organizatora akcji "Książki dla Gwinei".
Audio
  • Karolina Bieniek, polska Karen Blixen, o akcji "Książki dla Gwinei" (Pasjonauci/Czwórka)
Mali mieszkańcy Gwinei (zdjęcie ilustracyjne)
Mali mieszkańcy Gwinei (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Damian Pankowiec/Shutterstock.com

Karolina Bieniek Chcemy dać gwinejskim dzieciom wiedzę, zaprosić je do szkoły, otworzyć na świat i dać perspektywę na przyszłość. Edukacja w Gwinei odbywa się po francusku, a one w tym języku nie mówią. Dla nich nauka pisania i czytania to też nauka języka obcego

- Akcja "Książka dla Gwinei" polega na tym, że chcemy do 1 października dostarczyć do Konakry, stolicy Gwinei, elementarze do nauki czytania i pisania - tłumaczy Karolina Bieniek. - Kiedy okazało się, że Wrocław przekazuje Konakry tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO poproszono mnie, żebym zbadała, co tam się dzieje i jakie tam są potrzeby. Okazało się, że są one ogromne - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

W wyniku ekspertyzy Karoliny Bieniek organizatorzy akcji "Książki dla Gwinei" postanowili dać gwinejskim dzieciom to, co podstawowe - elementarze, dzięki którym będą się mogły uczyć podstaw pisania i czytania. - Gwinea to jedno z tych państw, gdzie jest największy odsetek analfabetów w społeczeństwie. Są tam jedynie dwie księgarnie i dwa wydawnictwa z siedzibami w Konakry - wyjaśnia organizatorka. Zdradza także, jak powstawał i co znajduje się w stworzonym przez Fundację Art Transparent elementarzu. - To certyfikowany podręcznik pisany przez Gwinejczyków dla Gwinejczyków - przekonuje Karolina Bieniek. 

Sprawdź też:
Kenia chłopiec Afryka 1200x660.jpg
"Leczymy z misją". Studencka pomoc w Kenii

Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się, jakie polskie elementy znajdą się w elementarzu dla gwinejskich dzieci oraz jak akcję "Książki dla Gwinei" można wspierać. Poznacie też historię Alphy Oumara, małego albinosa, który francuskiego nauczył się w pół roku.

Karolina Bieniek i Beata Kwiatkowska w Czwórce/fot. Czwórka Karolina Bieniek i Beata Kwiatkowska w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Karolina Bieniek (Fundacja Art Transparent)

Data audycji: 19.08.2017

Godzina audycji: 11.08

jsz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Staż w Afryce. Jak pomóc lokalnym społecznościom?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 15:30
Paulina Zając była w Kenii, gdzie współpracowała z młodzieżą zainteresowaną fotografią i filmem. Marcin Wiza zaś spędził trzy miesiące w Ugandzie i uczył tam kobiety w trudnej sytuacji życiowej podstaw informatyki. Jak Czwórkowi goście wspominają staż, który odbyli w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej GLEN?   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia Czarnego Lądu. Polacy uczą muzyki w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:14
Afryka, to nie tylko Czarny Ląd, który wciąż potrzebuje pomocy. To także utalentowani ludzie, obdarzeni niepowtarzalnym rytmem i słuchem. Dlatego w Republice Środkowej Afryki powstała szkoła muzyczna  wybudowana przez Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
rozwiń zwiń