Książki dla Gwinei. Odmienią życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 13:10
Sto tysięcy elementarzy może zmienić życie wielu dzieci w Afryce. Te kilkaset stron pokrytych drukiem to wiedza, której brakuje w wielu tamtejszych krajach. - Tylko 40 procent gwinejskich dzieci kiedykolwiek pójdzie do szkoły, a większość nie ukończy pierwszej klasy - mówi Karolina Bieniek z wrocławskiej Fundacji Art Transparent, organizatora akcji "Książki dla Gwinei".
Audio
  • Karolina Bieniek, polska Karen Blixen, o akcji "Książki dla Gwinei" (Pasjonauci/Czwórka)
Mali mieszkańcy Gwinei (zdjęcie ilustracyjne)
Mali mieszkańcy Gwinei (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Damian Pankowiec/Shutterstock.com

Karolina Bieniek Chcemy dać gwinejskim dzieciom wiedzę, zaprosić je do szkoły, otworzyć na świat i dać perspektywę na przyszłość. Edukacja w Gwinei odbywa się po francusku, a one w tym języku nie mówią. Dla nich nauka pisania i czytania to też nauka języka obcego

- Akcja "Książka dla Gwinei" polega na tym, że chcemy do 1 października dostarczyć do Konakry, stolicy Gwinei, elementarze do nauki czytania i pisania - tłumaczy Karolina Bieniek. - Kiedy okazało się, że Wrocław przekazuje Konakry tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO poproszono mnie, żebym zbadała, co tam się dzieje i jakie tam są potrzeby. Okazało się, że są one ogromne - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

W wyniku ekspertyzy Karoliny Bieniek organizatorzy akcji "Książki dla Gwinei" postanowili dać gwinejskim dzieciom to, co podstawowe - elementarze, dzięki którym będą się mogły uczyć podstaw pisania i czytania. - Gwinea to jedno z tych państw, gdzie jest największy odsetek analfabetów w społeczeństwie. Są tam jedynie dwie księgarnie i dwa wydawnictwa z siedzibami w Konakry - wyjaśnia organizatorka. Zdradza także, jak powstawał i co znajduje się w stworzonym przez Fundację Art Transparent elementarzu. - To certyfikowany podręcznik pisany przez Gwinejczyków dla Gwinejczyków - przekonuje Karolina Bieniek. 

Sprawdź też:
Kenia chłopiec Afryka 1200x660.jpg
"Leczymy z misją". Studencka pomoc w Kenii

Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się, jakie polskie elementy znajdą się w elementarzu dla gwinejskich dzieci oraz jak akcję "Książki dla Gwinei" można wspierać. Poznacie też historię Alphy Oumara, małego albinosa, który francuskiego nauczył się w pół roku.

Karolina Bieniek i Beata Kwiatkowska w Czwórce/fot. Czwórka Karolina Bieniek i Beata Kwiatkowska w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Karolina Bieniek (Fundacja Art Transparent)

Data audycji: 19.08.2017

Godzina audycji: 11.08

jsz/ag

Czytaj także

Staż w Afryce. Jak pomóc lokalnym społecznościom?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 15:30
Paulina Zając była w Kenii, gdzie współpracowała z młodzieżą zainteresowaną fotografią i filmem. Marcin Wiza zaś spędził trzy miesiące w Ugandzie i uczył tam kobiety w trudnej sytuacji życiowej podstaw informatyki. Jak Czwórkowi goście wspominają staż, który odbyli w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej GLEN?   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia Czarnego Lądu. Polacy uczą muzyki w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:14
Afryka, to nie tylko Czarny Ląd, który wciąż potrzebuje pomocy. To także utalentowani ludzie, obdarzeni niepowtarzalnym rytmem i słuchem. Dlatego w Republice Środkowej Afryki powstała szkoła muzyczna  wybudowana przez Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
rozwiń zwiń