Kajakowy spływ Wisłą. Zapach wody i słońca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 13:46
Wisła to nie tylko królowa polskich rzek, lecz także wyzwanie dla kajakarzy. W Roku Rzeki Wisły o kajakarskiej Vistuliadzie 2017, która odbędzie się na odcinku niemal 1000 km od punktu "0" szlaku do Bałtyku, w Czwórce opowiada Ewa Kruszewska z Fundacji Promocji Rekreacji "KIM".  
Audio
  • Dlaczego warto wybrać się na kajakarską Vistuliadę 2017? (Co Was kręci?/Czwórka)
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza
Widok na Wisłę w okolicach Grudziądza Foto: Zbigniew Guzowski/Shutterstock.com

- Inspiracją do zorganizowania spływu Wisłą jest licząca 2500 kilometrów wyprawa Dunajem aż do Morza Czarnego - mówi Ewa Kruszewska. - Różnicą jednak jest, że Dunaj płynie przez wiele państw, a Wisła to chyba jedyna taka duża rzeka w Europie, która od źródła do ujścia znajduje się na terenie jednego kraju - wyjaśnia.

Posłuchaj też:
Wisła Tyniec 1200x660.jpg
Rok Rzeki Wisły. To czas królowej polskich rzek

Startująca 28 czerwca i trwająca do 5 sierpnia Vistuliada przebiega przez 6 tygodniowych etapów i jest jedyną w swoim rodzaju okazją, żeby zwiedzać znajdujące się nad Wisłą zabytki, poznawać miejscowe tradycje i zwyczaje. Największą jednak atrakcją zdaje się być możliwość obcowania z dziką rzeką. - To jest bezsprzeczny walor tego spływu, podczas którego kilka godzin dzienne spędzamy na wodzie w ciszy - zachęca Ewa Kruszewska.

W audycji mówimy także o tym, czemu wiślana woda jest z natury rzeczy mętna, jakie atrakcje ornitologiczne czekają na uczestników Vistuliady oraz czy - aby wziąć w niej udział - trzeba mieć kajakarskie doświadczenie.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi:  Hanna Dołęgowska

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 11.34

jsz/jp

Czytaj także

"Chasing Niagara". Kajakiem przez wodospady

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 16:40
"Chasing Niagara" to niezwykły dokument Rusha Sturgesa, który opowiada o kajakowej wyprawie przez wodospad Niagara. - Są emocje, piękne kadry i kawał świata w obrazku - opowiada Szymon Mioduszewski, przedstawiciel dystrybutora filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. To czas królowej polskich rzek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 10:00
Rozpoczął się Rok Rzeki Wisły. To ostatnia duża rzeka Europy z krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej rzeki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie rzeki. Czy warto je zamienić w wodne autostrady?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:20
- Transport rzeczny powstał w XIX wieku do przewozu ładunków masowych, głównie węgla. W dzisiejszych warunkach i w handu "door to door" wydaje się, że kompletnie nie będzie on spełniał swojego zadania - mówi prof. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa na Everest. Najmłodsza Polka na dachu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 12:53
- Faktycznie mam szansę zostać najmłodszą Polką na szczycie tej góry, jednak nie to jest dla mnie najważniejsze. Liczy się sama wyprawa - mówi 25-letnia Sylwia Bajek, która na Czomolungmę wybiera się razem ze swoim partnerem Szczepanem Brzeskim. Jak himalaiści przygotowują się do zdobycia ośmiotysięcznika? 
rozwiń zwiń