"Śpiewać każdy może" - od czego zależy barwa głosu?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 18:40
- Rodzimy się z czystą kartą, ale na nasz głos mają wpływ czynniki środowiskowe, a przede wszystkim genetyka i płeć - mówi Malwina Bieganowska, wokalistka i trener wokalny. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Samborskyi

Pixabay para wycieczka pies mops relaks 1200.jpg
Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Na to, jak brzmi nasz głos, ma wpływ budowa krtani. Więzadła mężczyzn podczas mutacji grubieją i dlatego mówią oni niżej, kobiety mają struny cieńsze, dlatego ich głos jest wyższy.

Posłuchaj
04:34 Czwórka/Stacja Nauka głos 20.05.2021.mp3 Malwina Bieganowska, wokalistka opowiada, od czego zależy barwa głosu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Na dźwięk ma wpływ ilość więzadeł, częstotliwość ich drgań oraz ich grubość. Jednak z czasem na naszą barwę głosu mają wpływ czynniki zewnętrzne, czyli sposób, w jaki używamy głosu na przestrzeni lat - tłumaczy specjalistka. - Okazuje się, że niektórzy mają wiele blokad wewnętrznych i zaczynają głos zawyżać. Ważna jest również świadomość, jaką mamy w procesie fonacyjnym i oddechowym. Czy wypuszczamy powietrze, czy zatrzymujemy je w sobie, czy jest odpowiednie ciśnienie.

Czytaj także:

Na barwę głosu mogą wpływać również wydarzenia z naszego życia. - Spotkałam się z przypadkiem, że pani o dość niskim głosie w szkole od nauczyciela otrzymała informację, że nie powinna śpiewać, co zawsze lubiła - opowiada gość audycji. - Automatycznie ten głos został schowany, został gdzieś w środku, pojawiło się tysiące napięć, blokad w szyi i przepływie powietrza. Starała się ukryć swój głos, przez co jest teraz nieco przytłumiony. Z czasem również zaczęła go też coraz bardziej obniżać. W takich sytuacjach głos może stać się matowy, może pojawiać się chrypa, a w ciele pojawiają się napięcia.

Żeby głos był zdrowy, potrzebny jest stabilny strumień powietrza. - Jeśli mamy napiętą szyję, problem z oddychaniem, to ciężko nam będzie wypuszczać powietrze. Ten głos od razu staje się obciążony - dodaje.

udar mózgu głowa ból 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu kiedy się boisz?

Czytaj także:

Pojawia się pytanie, czy możemy pracować z głosem i czy możemy obniżyć jego wysokość? - Jeśli mamy piskliwy głos, to warto się przyjrzeć, co się pod tym kryje, ile jest napięć i co spowodowało, że ten głos jest tak wysoki - radzi Malwina Bieganowska. - Najczęściej da się jego brzmienie obniżyć odpowiednimi ćwiczeniami. Często może pomóc relaks, bo gdy jesteśmy zrelaksowani, automatycznie głos się obniża.

Dzisiaj wiele osób chce nauczyć się śpiewać, ale wtedy okazuje się, że najpierw potrzebna jest rehabilitacja głosu. - Dopiero wtedy dowiadują się, że zanim zaczną z siebie wydobywać dźwięk i śpiewać piosenki, pracować nad interpretacją, rytmem, to najpierw trzeba wrócić do podstaw, do oddechu, do wypuszczania powietrza - wyjaśnia ekspertka. - Często takie osoby wysyłam do foniatry. Przyczyn problemów z głosem może być wiele, może mieć na to wpływ niedoczynność tarczycy, a także guzki. Warto więc zadbać o swój głos, bez względu czy śpiewamy, czy nie, bo również służy on nam do komunikacji.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 12.40

aw


Czytaj także

Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstawowe ćwiczenia oddechowe - tak zredukujesz stres

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:11
Właściwy sposób oddychania to dobra metoda, by zapanować nad własnym organizmem. Dzięki świadomości swojego ciała i odpowiedniej dawce tlenu możemy także... poprawić sobie nastrój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:30
Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
rozwiń zwiń