Kalkulator, auto i upały. Nie zostawiaj dziecka w aucie!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:31
Od lat mówi się, że podczas upałów nie wolno w autach zostawiać dzieci i zwierząt. Temperatura wewnątrz nagrzanego samochodu może błyskawicznie przekroczyć 50 stopni Celsjusza. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivan Kurmyshov/Shutterstock.com

mężczyzna fontanna park upał 1200.jpg
Ochłódź się w pluskowisku, nie w fontannie

Nieruchomy pojazd szybko zmienia się w rozgrzany piekarnik. Przede wszystkim należy dbać o to, by nikt w takiej śmiertelnej pułapce nie pozostał. Dla dzieci i zwierząt to może się skończyć tragicznie. 


Posłuchaj
03:40 czwórka stacja nauka 02.07.2021.mp3 Jak działa kalkulator rozgrzanego samochodu? (Czwórka/Stacja Nauka)

- Nagrzewanie się samochodu jest zjawiskiem fizycznym podobnym do efektu cieplarnianego - wyjaśnia Dominik Czernia, doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, współtwórca kalkulatora rozgrzanego samochodu. - Wnętrze samochodu, gdy jest on zamknięty, lub gdy otwarte są tylko niewielkie szczeliny, nagrzewa się pod wpływem słońca. Powietrze nie ma możliwości uciec. Na otwartej przestrzeni jest wentylacja, powietrze się wymienia - zimne miesza się z ciepłym. W zamkniętym samochodzie tej wymiany nie ma - dodaje. 

Na pewno nie pomagają też czarne elementy w wyposażeniu samochodu. W upalne dni aż parzą. Kalkulator rozgrzanego samochodu, po otrzymaniu niezbędnych danych, powie nam jakiej temperatury możemy się spodziewać w naszym aucie. Po wpisaniu danych otrzymujemy szacowaną temperaturę wewnątrz auta, a także jej zmiany w czasie.

Czytaj także:

- Trzeba podać temperaturę, jaka panuję na zewnątrz. Następnie można wybrać dwa tryby - mówi rozmówca Agaty Nowotnik. - Możemy patrzeć, jak zmienia się temperatura w zależności od stopnia pokrycia nieba przez chmury: im mniej chmur tym szybciej się nagrzewa. Drugi tryb określa temperaturę w aucie na podstawie promieniowania słonecznego - na podstawie daty określa, jaka może być intensywność promieniowania w konkretnym miejscu na świecie. Polecam używanie pierwszego z tych trybów - dodaje. 

holowanie shutter 1200 .jpg
Co robić, jeśli odholują nam samochód?

Kalkulator ma zwracać uwagę na problem pozostawiania dzieci w autach. W upalne dni w samochodzie może być nawet 70 stopni. Wynalazek liczy też temperaturę ewentualnej osoby, która by w aucie została. Rosnące na wykresie dane ewentualnej temperatury dziecięcego ciała w rozgrzanym aucie są przerażające. 

Dominik Czernia przywołuje film nagrany przez kucharza Matta Morana, w którym prezentując kawałek mięsa, upieczonego w samochodzie, obrazowo i przerażająco prezentuje, co może stać się z dzieckiem pozostawionym "na chwilę" w takiej śmiertelnej pułapce. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Agata Nowotnik 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Data emisji: 02.07.2021

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Prędkość - to ona zabija na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:36
Rozpoczynają się konsultacje społeczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021/2024. Czy program sprawi, że kierowcy zdejmą nogę z gazu i przystosują prędkość do panujących warunków i przepisów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak spakować się na wakacje? "Kompromis to podstawa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:00
Wiesz już kiedy i gdzie, ale ciągle nie wiesz jak i co zabrać ze sobą na wakacje. Kiedyś plan na pakowanie walizki robiło się na kartce, dziś możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji, albo posłuchać rad blogera i podróżnika Bartka Dziwaka. 
rozwiń zwiń