Czym różni się przeziębienie od grypy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 16:29
Co roku o tej porze nadchodzi epidemia. Jak rozpoznać, że dopadła nas właśnie grypa? 
Audio
  • Przeziębienie czy grypa? Rozpoznasz to po objawach (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Aleksandra Suzi

mężczyzna bezsenność sen spanie 1200.jpg
Paraliż senny. Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

Ponad 204 tysiące przypadków zachorowań i podejrzeń odnotowano w Polsce tylko w pierwszych dwóch tygodniach listopada. To dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. 

Grypa to choroba, która atakuje co roku właśnie o tej porze. A zarazić możemy się wszędzie, zazwyczaj w dużych skupiskach ludzi, bo to choroba przenoszona drugą kropelkową. Ale skąd wiadomo, że dopadł nas właśnie ten wirus? 


migrena ból głowy FREE 1200_660.jpg
Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Niektóre objawy przypominają te, które towarzyszą przeziębieniu. Rozróżnić je możemy m.in. w ten sposób, że w przypadku grypy są one znacznie bardziej nasilone. - Pierwsze objawy to wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni, poczucie rozbicia i silne osłabienie organizmu. Przeziębienie charakteryzuje łzawienie oczu, łamanie w kościach i katar, który w przypadku grypy występuje bardzo rzadko - wyjaśniali pediatra Alicja Sapała-Smoczyńska i prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy kolegium lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski.

bioplastik awokado sztućce owoc ekologia 1200.jpg
#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

A jeśli nadal mamy wątpliwości, czy to początki grypy, czy może zwykłe przeziębienie eksperci radzili, by sprawdzić, czy zachorowaliśmy w sezonie, w którym atakuje najczęściej.

Jak często powinno się szczepić przeciw grypie? Jak jej przeciwdziałać? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Alicja Sapała-Smoczyńska (pediatra), Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy kolegium lekarzy rodzinnych)

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 12.12

ac/kul

Czytaj także

"Wynurz się" - pozwala odetchnąć chorym na mukowiscydozę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 14:36
- Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Wbrew strereotypom - jest niewidoczna, bo cierpią na nią ludzie, którzy wyglądają jak okazy zdrowia - wyjaśniała prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oto lekarz". Zanim złożysz przysięgę Hipokratesa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 15:31
"Oto lekarz" jest książką, która kierowana jest do studentów i wszystkich młodych ludzi, którzy marzą o studiowaniu medycyny. To podóż w przeszłość i vademecum wiedzy na temat zawodu lekarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanotechnologie i sok z cebuli? Licealiści badają lek na drobnoustroje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:01
Nasze mamy i babcie od lat przekonywały o leczniczych właściwościach czosnku i cebuli. To, w jakim stopniu sok z tych warzyw faktycznie wpływa na drobnoustroje i czy możemy go wykorzystać do tworzenia nowych form leczenia sprawdzili licealiści Liliana Jęziorska i Stanisław Szleszkowski.
rozwiń zwiń