#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
Audio
  • Fakty i mity na temat bioplastiku (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Fascinadora/Shutterstock

shutterstock jedzenie plastik 1200.jpg
Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Podczas gdy tradycyjny plastik wytwarzany jest z ropy naftowej, bioplastik uzyskuje się z polimerów znajdujących się w skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej, trzcinie cukrowej, pestkach awokado, a także z biomateriału wytwarzanego przez niektóre bakterie. Niedawno do tej puli dołączył też biosyntetyk z mikroorganizmów żywiących się wodorostami.

Alternatywa dla jednorazówek? Niekoniecznie

shutterstock_plastik żółw 1200.jpg
Miliony ton śmieci w morzach i oceanach - jak to powstrzymać?

Pod koniec marca 2019 roku Parlament Europejski wprowadził w życie dyrektywę mającą na celu ograniczenie wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Do 2021 roku dziesięć produktów ma zostać całkowicie wycofanych z obiegu. To przede wszystkim artykuły jednorazowego użytku takie jak słomki, sztućce, czy talerze, a przyczyną jest długi proces ich degradacji. 

Alternatywą dla tych produktów ma stać się wytwarzany z naturalnych surowców plastik ekologiczny, choć i ten znajduje swoich krytyków. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu zwróciły uwagę na problemy związane z produkcją: zanieczyszczenie nawozami, dewastację gruntu, czy modyfikacje genetyczne.

pixabay herbata 1200.jpg
Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Kluczowa jest w tym przypadku technologia wytwarzania, na podstawie której można określić, w jakim stopniu dane tworzywo jest biodegradowalne. Nie wszystkie mogą być w 100 procentach poddane recyklingowi, a by produkt się rozłożył, potrzebuje odpowiednich warunków.

Eksperyment fińskich naukowców

Badacze z Finlandii przez 12 miesięcy testowali różne odmiany tworzyw, sprawdzając, czy tzw. ekologiczny plastik rozkłada się tak, jak zapewniają o tym jego producenci. Zanurzali w morzu produkty wykonane z przyjaznych środowisku tworzyw. Wyniki badania wskazały, że część nie rozłożyła się wcale i tylko niektóre rodzaje mają zdolność do rozłożenia się w ciągu np. połowy roku.

festiwal plastik śmieci odpady 1200.jpg
Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

- Do biodegradacji potrzebne są mikroorganizmy, które wytwarzają odpowiednie enzymy. Bez ich obecności w wodzie nie może dość do odpowiedniego rozkładu - komentował Andrzej Plichta z Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej.

Jakich warunków potrzebują zamienniki plastiku do odpowiedniej biodegradacji? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Plichtą. Więcej w materiale Macieja Wójcika. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 12.30

ac

Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się elektromieści w sposób bezpieczny dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:23
50 milionów ton elektroodpadów – tyle wyprodukowaliśmy ich w roku 2018. Można to przełożyć na 4,5 tysięcy wież Eiffla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:11
Jedna z największych marek kojarzonych z fast fashion zadeklarowała, że do 2030 roku do produkcji swoich ubrań będzie wykorzystywać wyłącznie produkty z recyklingu i materiałów przyjaznych środowisku, coraz więcej marek oferuje zniżki w zamian za ubrania, które zostaną oddane do ponownego przetworzenia. Czy te zmiany, to początek rewolucji?
rozwiń zwiń