Gry wideo - jaki mają wpływ na młodzież?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 16:30
- Potencjalny wpływ nowych technologii, szczególnie gier wideo, na młodzież jest jednym z najpopularniejszych tematów badań psychologii mediów w ostatnich latach - mówi Ewa Międzybrodzka z Vrije Universiteit Amsterdam. - Stał się także tematem mojej pracy doktorskiej.
Prawie połowa graczy lubi strzelanki
Prawie połowa graczy lubi "strzelanki"Foto: shutterstock/Dean Drobot

W 2022 roku na świecie było blisko trzy miliardy graczy, z czego prawie połowa wybierała "strzelanki". To, jaki wpływ na młodych graczy mają tego rodzaju gry, sprawdzała w swoim badaniu Ewa Międzybrodzka.


Wpływ gier na umiejętności społeczne

- W ramach pracy doktorskiej wykonałam cztery badania. Trzy z nich przeprowadzone były z udziałem młodzieży, jedno w grupie studentów - opowiada gość Czwórki. - Skupiłam się na czterech umiejętnościach społecznych, które mogą w jakiś sposób być związane lub mogą się zmienić pod wpływem grania w gry oparte na przemocy.

Rozmówczyni Oliwii Krettek w swoim badaniu poddała głębszej analizie takie aspekty jak: rozpoznawanie emocji, przyjmowanie perspektywy, samokontrola i empatia na sytuacje bolesne. Celem zaś było sprawdzenie, czy tego rodzaju gry mają negatywny wpływ na graczy.

- W moich badaniach nie zaobserwowałam bezpośredniego negatywnego wpływu tego rodzaju gier na młodzież. Jednak niewielki odsetek osób o cechach, które mogą je predysponować do podatności na gry i które mogą mieć problemy z agresją, po długotrwałym graniu mogą być narażone na nasilenie już istniejących cech - opowiada psycholog. 


Długotrwałość ma znaczenie

Gość audycji podkreśla, że w przypadku pewnych zachowań znaczenie ma długotrwałość grania. - Zaobserwowałam, że im dłużej w czasie gracze grają, tym mniej mogą być wrażliwi na sytuacje bolesne. To dotyczyło zwłaszcza grupy studentów, których przygoda z gamingiem trwała już kilka lat - tłumaczy Ewa Międzybrodzka. - Nie wykluczone więc, że w dłuższej perspektywie młodzież, która grałaby odpowiednio długo, również miałaby podobne reakcje. Żeby jednak to stwierdzić, potrzebne są badania przeprowadzone w perspektywie kilku lat.

Czytaj także:


Zagrożenia związane z grami wideo

Obok oczywistych zagrożeń, jak uzależnienie od gier, izolacja od świata zewnętrznego, problemy z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji oraz komunikacją itp., są także pozytywne aspekty wynikające z grania w gry wideo. - Można je osiągnąć, grając we właściwe gry - tłumaczy gość Czwórki. - Niestety młodzież częściej sięga po gry, po które nie powinna. Działa to na zasadzie zakazanego owocu - jest to dla nich bardziej atrakcyjne.   

Dlatego nad doborem gier dla młodzieży powinni czuwać rodzice. Powinni wykazywać zainteresowanie, w co ich dzieci grają i jak dużo czasu na to poświęcają. - Dobrze wprowadzać jasne zasady przeznaczone na ten rodzaj rozrywki. Ustalić, w co można grać i określać ramy czasowe - radzi Ewa Międzybrodzka. - Polecam, żeby się zainteresować, w co młodzież gra. Można na przykład obejrzeć trailer gry po to, żeby zrozumieć świat swojego dziecka, ale też na czas wykryć gry, które są dla niego nieodpowiednie.


Posłuchaj
10:20 Czwórka/Stacja Potencjalny wpływ gier wideo na młodzież 29.11.2022.mp3 Potencjalny wpływ gier wideo na młodzież - psycholog Ewa Międzybrodzka opowiada o wynikach swoich badań (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Ewa Międzybrodzka (psycholog, Vrije Universiteit Amsterdam)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 12.40

aw/kor

Czytaj także

Napoje energetyczne - zagrożenie dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:06
Poranny brak energii lub spadek formy w ciągu dnia - w takich sytuacjach część z nas chętnie sięga po napoje energetyczne. Jak zaznaczają eksperci, to rozwiązanie, które dla wielu może okazać się zgubne. Warto pamiętać, że popularne energetyki zawierają znaczne ilości stymulantów oraz cukru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak dotyka coraz młodszych. Jest jeszcze szansa, by zahamować ten trend

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:46
Lekarze biją na alarm, bo naukowcy zaobserwowali niepokojący trend - coraz częściej nowotwory, których ryzyko wzrasta z wiekiem, pojawiają się u młodych pacjentów, teoretycznie niebędących w grupie ryzyka. To jeszcze można naprawić. 
rozwiń zwiń