Mistyfikacje w internecie. Jak dajemy się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:01
Każdego dnia otrzymujemy średnio tyle informacji, ile nasi dziadkowie - rocznie. Jak w tej lawinie danych - głównie pojawiających się w internecie - odróżnić prawdę od kłamstwa?
Audio
  • Jak oszukują nas media internetowe? Jak bronić się przed nieprawdziwymi informacjami? Rozmowa z Kubą Wiechem (Czat Czwórki)
Szokujące informacje w sieci nie zawsze są prawdziwe. Wręcz przeciwnie - bardzo często nie są...
Szokujące informacje w sieci nie zawsze są prawdziwe. Wręcz przeciwnie - bardzo często nie są...Foto: Glow Images/East News

Jakub Wiech Tym eksperymentem chciałem ostrzec ludzi, tak, by zadziałał u nich mechanizm wstydu: ten, kto został przyłapany na udostępnianiu wymyślonych materiałów być może następnym razem się zastanowi, zanim puści w świat niesprawdzoną informację.

Potęgę internetowej manipulacji sprawdził ostatnio Kuba Wiech, student dziennikarstwa. Zamieścił on na popularnym serwisie internetowym dwa cytaty, które sam wymyślił i podpisał je nazwiskami Immanuela Kanta i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Oba zebrały w sumie prawie dziesięć tysięcy lajków, a na swoich profilach udostępniło je niemal półtora tysiąca osób.

- Cytaty dotyczyły naszej rzeczywistości politycznej. Byłem zszokowany tym, że nikt nawet nie zastanowił się, jak Witkacy mógł aż tak dokładnie przewidzieć przyszłość - mówił gość Czwórki i tłumaczył, jak niebagatelne konsekwencje mogą mieć takie działania. - Jeśli pompujemy w debatę publiczną dużo negatywnych, a przy tym zmyślonych treści, po jakimś czasie na tym tle tworzą się konflikty, a darzone dotychczas szacunkiem media i inne instytucje zaufania publicznego tracą go. Robi się mini chaos informacyjny w państwie - mówił Wiech. Podkreślał jednak, że wielu przeciętnych Kowalskich w sieci nie ma nawet możliwości rzetelnego weryfikowania informacji, które w niej znajdują.

Jak zatem odróżnić prawdę od kłamstwa i na co zwracać uwagę w internetowych komunikatach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Jakubem Wiechem. Zaś w sondzie przygotowanej przez Justynę Tylczyńską słuchacze Czwórki zdradzali, czy i oni nie weryfikują treści, znalezionych w sieci, a jeśli to robią - które sposoby uważają za najskuteczniejsze.

Jakub Wiech Tzw. fejki, czyli treści nieprawdziwe w sieci to bardzo ważne narzędzie manipulacji społecznej, użyte w odpowiednich momentach i skierowane do odpowiedniego audytorium mogą służyć wprowadzeniu poważnych przemian

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Wiech (student dziennikarstwa, portal Defence24.pl)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 16.05

kd/mc

Czytaj także

Pranki. Pies-pająk to prawnuk kurczaka w żałobie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 15:00
Nie każdy wie, że pranki, czyli popularne filmowe żarty pokazywane w internecie, zaczęły się od telewizji. Od zawsze jednak spotykały się z reakcją policji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowy hejt przenosi się do "realu". Reaguj!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:10
Wyśmiewanie i obrażanie rówieśników w internecie to poważny problem. - Często zaczyna się od niewinnego żartu, ale słowa ranią i przemoc może eskalować - mówi Julia Gursztyn z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość w czasach nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:35
- Restauracje, w których każdy gość musi odłożyć swój telefon do specjalnego pudełka, żeby skupić się na rozmowie, stają się coraz bardziej popularne - mówi dr Leszek Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościół w sieci. Czy internet jest alternatywą dla ambony?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
Internet wkracza w większość dziedzin naszego życia, dlatego instytucje coraz częściej zaczynają, właśnie dzięki tej formie komunikacji, szukać dróg dotarcia do mas. - Tę drogę obiera także polski Kościół - przekonują goście Czwórki.
rozwiń zwiń