Birma. Kraj, który zmieni się w... turystyczny skansen?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:59
- Mieszkańcy Birmy cieszą się na widok turystów. Choć większość z nich nie zna angielskiego, są otwarci, ciekawi wszystkiego - mówi w Czwórce podróżniczka Magdalena Skibińska. Jak rozwija się birmańska turystyka?
Audio
  • Dlaczego warto odwiedzić Birmę? Rozmowa z Magdaleną Skibińską (Czat Czwórki)
Birmańczycy całymi rodzinami podróżują po kraju, by odwiedzać świątynie. Jeśli na swojej drodze spotkają turystę, podchodzą i zagadują - opowiadała Magdalena Skibińska
Birmańczycy całymi rodzinami podróżują po kraju, by odwiedzać świątynie. Jeśli na swojej drodze spotkają turystę, podchodzą i zagadują - opowiadała Magdalena SkibińskaFoto: Magdalena Skibińska

Jak przekonywała Skibińska, Birma jest na dobrej drodze ku temu, by z biegiem lat zamienić się jednak w… turystyczny skansen. - Turystyka to bardzo dochodowy biznes, a Birma jest dość biednym krajem - mówiła Skibińska i tłumaczyła, że choć tamtejszy rząd stawia na przychody związane z obecnością turystów, dziś nocować mogą oni na przykład wyłącznie w miejscach, na które pozwolenie wydało tamtejsze wojsko. - Co automatycznie podnosi cenę za pokój - mówiła podróżniczka. Opowiadała także o tym,  jak przeżyć w Birmie trzy miesiące, jakie marzenia mają mieszkańcy tego kraju i kiedy warto się tam wybrać, by spotkać niewielu turystów, ale za to nacieszyć tamtejszą przyrodą i zabytkami.

W programie rozmawialiśmy także o wyjątkowych tradycjach związanych z ozdabianiem… szyi birmańskich kobiet, które zmuszone były wyemigrować na północ Tajlandii. "Żyrafy", "smoczyce”, "długie szyje" - tak nazywane są mieszkanki plemienia Padaung, co dosłownie znaczy "miedziane obręcze". Co oznacza ich biżuteria?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Michał Piwowarek

Goście: Magdalena Skibińska (podróżniczka)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 16.05

kd/jp

Birmańskie ulice/fot. Magdalena Skibińska Birmańskie ulice/fot. Magdalena Skibińska

Czytaj także

Zdobyć indeks Harvardu - trudne, ale możliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 11:30
Perfekcyjny angielski, amerykańska matura, do tego ciekawa pasja i działalność społeczna - to wszystko jest potrzebne, żeby dostać się na Harvard czy Stanford.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariusz, który zmienił życie indyjskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 09:00
Prosto z lotniska do studia Czwórki, po rocznym pobycie w Indiach, przyjechał Krzysiek Pielaszek. Wolontariusz pracował w sierocińcu na południu Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fidżi. Wyspa, na którą będziecie chcieli wrócić

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 12:07
Janek Roszkowski pracował na Fidżi w przedszkolu, położonym w samym środku dżungli. W Czwórce opowiedział o innym, nie turystycznym obliczu tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia w Grecji. Między nauką, a zabawą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 14:28
- Dzień studenta w Salonikach zaczyna się od wypicia kawy. To punkt obowiązkowy - żartowali w Czwórce Maria Chojnowska i Oskar Nojsesowicz, którzy wybrali się na Erasmusa do Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podróży dookoła świata. "Samemu nie oznacza samotnie"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 18:00
Katarzyna Maniszewska właśnie wróciła z 40 dniowej podróży dookoła świata. - Wyruszenie w trasę samemu nie oznacza, że będziemy podróżować samotnie, wręcz przeciwnie - w ten sposób najłatwiej poznać nowych ludzi - przekonywała w Czwórce.
rozwiń zwiń