Czy nasza żywność jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 16:00
Opinię społeczną poruszyły opublikowane w marcu wyniki kontroli NIK, przeprowadzonej w województwie lubuskim. Wykazały one, że na fermach drobiu powszechnie używane są antybiotyki.
Audio
  • Czy mięso, które kupujemy w sklepie jest dla nas zdrowe? (Czat Czwórki)
Ілюстрацыйны здымакFoto: RossHelen/Shutterstock.com

Kurczak z hodowli intensywnej jest bardziej bezpieczny. Cały czas nadzorowany jest przez lekarza weterynarii, doskonale znamy też jakość i zawartość paszy, którą spożywa. Hodowcy odpowiadają za jego nadzór Łukasz Dominiak

Kilka dni temu NIK sprostował wiele informacji podanych w raporcie, ale nadal sporo jest do wyjaśnienia. Naukowcy od lat alarmują, że aby hodowla była opłacalna, zwierzęta leczone są zbyt dużą ilością antybiotyków. Dwa lata temu, ze względu na zbyt dużą ilość wykrytych leków w mięsie jeden z największych producentów wędlin musiał wycofać całą partię gotowego do sprzedaży produktu. - Mamy okazję ustosunkować się kolejny raz do pewnych tez, które padły nie w raporcie, lecz komunikacie NIK-u - opowiadał Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa. - Raport NIK-u, który został przeprowadzony w woj. lubuskim nie wykazał zresztą żadnych nieprawidłowości. Antybiotyki były podawane zwierzętom z przepisu lekarza i pod jego nadzorem. Sam raport wskazuje, że nie odnotowano pozostałości antybiotyków w mięsie - wyjaśniał gość Czwórki.

Polscy producenci drobiu są zobligowani do spełniania bardzo restrykcyjnych wymagań zapisanych nie tylko w polskich, ale i międzynarodowych systemach jakości Łukasz Dominiak

- Wśród pacjentów panuje przekonanie, że mięso, zwłaszcza mięso z kurczaka nie jest dobre dla naszego zdrowia. My, jako IŻŻ możemy powiedzieć, że jest to mięso dobrej jakości. Żeby zachować zdrowie powinniśmy kontrolować jego ilość. Sprawdza się tu powiedzenie, że wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach  - przekonywała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jak sprawdzić, czy mięso, które kupujemy jest dobrej jakości? Jakich informacji o produktach drobiowych powinien szukać konsument? Czy prawdą jest, że dostępne na sklepowych półkach wyroby są coraz niższej jakości? O tym rozmawialiśmy w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk kliniczny, Instytut Żywności i Żywienia), Łukasz Dominiak (Krajowa Rada Drobiarstwa)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Zdrowa żywność w szkołach. Coś się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 17:56
Minęło już niemal dziewięć miesięcy odkąd z półek szkolnych sklepików zniknęły słodycze. Co się zmieniło przez ten czas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta mięsna kontra weganizm. Co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:27
- To, że coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa, bądź całkowicie z niego rezygnuje, wynika z wzrostu naszej świadomości żywieniowej. To także moda na bycie fit i wpływ osób znanych, które często także stosują diety bezmięsne - tłumaczyły dietetyk Katarzyna Zadka i Joanna Lotkowska z fundacji ProVeg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Dymek: wegetarianizm pozwala znaleźć nowe ulubione smaki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 17:45
- W tej chwili zarówno lekarze jaki i Polski Instytut Zdrowia przekonują, że weganizm jest odpowiednią dietą dla wszystkich zdrowych osób na każdym etapie ich życia - mówi Marta Dymek, autorka programu telewizyjnego i cyklu książek "Jadłonomia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń