Tradycyjne rzemieślnictwo. Odpowiedź na masówkę i nadprodukcję

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 19:16
Fryderyk Danielczyk to stolarz, artysta i fotograf. Zamiłowanie do pracy z drewnem odkrył w sobie w wieku 14 lat. Swoją pasję przekuł w sposób na życie - pracuje w drewnie, fotografuje, od 10 lat rewitalizuje głośniki, amplitunery i gramofony.
Audio
  • Renowacja, i tworzenie w drewnie. Kim jest współczesny rzemieślnik? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

ludzie telefony 1200.jpg
Twórca kanału "Matura to bzdura" stworzył aplikację, która przetestuje twoją wiedzę

- Pochodzę z miejscowości Gołdap położonej tuż przy granicy z Rosją. Tam w wieku 11-stu lat poznałem Józefa Hersta, który był emerytowanym przedwojennym fotografem. W swojej piwniczce miał urządzony warsztat, który był podzielony na część fotograficzną i mini zakład stolarski - opowiadał Fryderyk Danielczyk, artysta, który zajmuje się pracą z drewnem i fotografią.

Wspominał, że zachwycił się pasjami nauczyciela do tego stopnia, że zdarzało mu się opuszczać zajęcia szkolne, żeby uczyć się pracy z aparatem i stolarki. - W pracowni powstawały szachy, nogi do stołów, czy kwietniki. Moją pierwszą produkcją był spławik, który przygotowałem z balsy - niezwykle delikatnego rodzaju drewna - opowiadał. 

Czy moda na tradycyjne zawody powraca? Dlaczego Polacy coraz chętniej stawiają na wytwory małych zakładów rzemieślniczych zamiast kupować produkty znanych firm meblarskich? Czym różni się renowacja od rewitalizacji?

W materiale reporterskim dziennikarz Czwórki Michał Piwowarek rozmawiał także z Edwardem Pawlikowskim - stolarzem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Fryderyk Danielczyk (stolarz, artysta, fotograf).

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 16.10

ac

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WawaInstaFriendly. Gdzie w stolicy łowi się najlepsze kadry?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 09:04
Jak pokazały wyniki konkursu #WawaInstaFriendly niekwestionowanym liderem i najchętniej fotografowanym miejscem w Warszawie jest Pałac Kultury i Nauki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moja kobiecość". Portret nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 16:53
"Moja kobiecość" to autorski projekt wymyślony i zrealizowany przez fotografa Michała Gromadę, do którego zostało zaproszonych 29 artystek. Każda z nich przedstawiła swoją definicję kobiecości, która następnie stała się inspiracją do wykonania sesji zdjęciowej i zaprezentowaniem tego pojęcia przed obiektywem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograficzny parkour. O pasji Damiana Stęporowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:00
Dachy, mosty, poręcze, wysokie budynki czy góry - to one są motywem przewodnim zdjęć Damiana Stęporowskiego. Zaczynał od parkouru, a następnie połączył ten sport z fotograficzną pasją i w ten sposób dokumentuje swoje działanie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer z pająkami i dom strachu. Jak za pomocą fotografii pokonywać swoje słabości?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:54
- Wzięłam udział w projekcie, bo chciałam oswoić swoje słabości. Jedną z nich jest lęk przed pająkami - mówiła fotografka tworząca zdjęcia w skali makro Helena Czernek.
rozwiń zwiń