Kto zapłaci za podwyżki cen energii?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:44
Początek jesieni to okres, w którym ustalane są taryfy energii na kolejny rok. Okazuje się, że w przyszłym roku będą sporo wyższe, nawet o kilkadziesiąt procent.
Audio
  • Podwyżki cen energii. Kto za nie zapłaci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Powodem podwyżek cen energii elektrycznej jest to, co dzieje się na rynkach, przede wszystkim wzrost cen surowców energetycznych: węgla, ropy i gazu oraz wzrost cen emisji CO2 - mówiła Magdalena Skłodowska z portalu wysokienapiecie.pl. 

- Produkujemy prawie 80 proc. energii elektrycznej opartej na węglu. To bardzo poważne obciążenie. Duży skok cen surowców sprawił, że dystrybutorzy muszą uwzględnić je w taryfach - wyjaśniała. 

- To "ucho igielne" nie powinno nikogo dziwić - mówił Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Jeżeli nie realizowaliśmy inwestycji przez szereg lat, nie ponosiliśmy też kosztów. Nie oznacza to, że nie będziemy musieli ich ponieść w przyszłości. Jesteśmy w o tyle złej sytuacji, że do tej pory nie zmieniliśmy struktury wytwarzania energii - tłumaczył. 

Dlaczego? Co możemy zrobić by obniżyć koszty i czy to możliwe? Jak mądrze inwestować w nowoczesną energetykę? Co i o ile może podrożeć, jakie będzie bezpośrednie przełożenie podwyżek cen energii na nasze rachunki? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: w rozmowie z reporterką Czwórki - Leszek Drogosz (dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy); w studiu - Magdalena Skłodowska (wysokienapiecie.pl), Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energetyki Odnawialnej)

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Zajęcia pozalekcyjne - "tu potrzebna jest pigułka zdrowego rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 19:00
Akademia Młodego Managera dla dzieci od 6 do 12 lat, programowanie, kurs mnemotechniki, robotyka. To tylko niektóre propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci i nastolatków. Jak wybrać mądrze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypalenie zawodowe. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:30
W Polsce co czwarty pracownik doświadczył wypalenia zawodowego. Najpierw pojawia się wyczerpanie, później przestajemy angażować się w swoje zajęcia, ostatnim etapem jest załamanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosty skład = zdrowie? Jak szukać dobrego jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:00
Produkty spożywcze nie smakują jak te, które znamy sprzed kilkunastu lat. Na pieczywie pleśń nie pojawi się po paru dniach, mleko nie kwaśnieje, a jabłka pokrywa warstwa wosku. Jak szukać dobrego jedzenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy język kształtuje nasz sposób myślenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:47
Znajomość angielskiego nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Dziś możliwość nauki często ezotycznych języków otwiera dzwi do kariery. Co jeszcze daje nam nauka języków obcych?
rozwiń zwiń