Zatrzymanie obywatelskie - jak zrobić to zgodnie z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 09:45
Niestety w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy decydują się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu. Gdy widzimy taką próbę, możemy dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobić zgodnie z prawem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olena Yakobchuk/shutterstock

Samochód przed nami jedzie slalomem na prostej drodze? Kierowca nie może trafić do własnego pojazdu, bo mocno chwieje się na nogach? Zajęcie miejsca za kierownicą staje się wyzwaniem? To tylko niektóre z przykładów skrajnie niebezpiecznych sytuacji, które są podstawą do obywatelskiego zatrzymania. Może go dokonać każdy z nas, jednak pod pewnymi warunkami. Zanim zaczniemy działać, musimy zawiadomić policję.

Zatrzymanie obywatelskie jest określone w artykule 243 Kodeksu postępowania karnego, który brzmi: "§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji".

Mówimy o sytuacji, że osoba będąca pod wpływem alkoholu próbuje odjechać autem. Wtedy my możemy próbować ją zatrzymać - mówi Mariusz Michalak z portalu motofakty.pl. - Musimy spełnić kilka ważnych przesłanek, by było to legalne - zgodne z polskim prawem - dodaje.

Zatrzymanie obywatelskie jest naszym prawem, a nie obowiązkiem, w przeciwieństwie do udzielania pierwszej pomocy osobie potrzebującej. 


Posłuchaj
04:24 czwórka top 18.05.2023.mp3 Jak dokonać zatrzymania obywatelskiego? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

- Do zatrzymań obywatelskich nikt nas nie może zmusić. To my decydujemy, czy czujemy się na siłach, by podjąć interwencję - podkreśla ekspert. - Kodeks postępowania karnego mówi, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Nie możemy sami wymierzać sprawiedliwości, być drogowym szeryfem - to zostaje po stronie stróżów prawa. 

Jak dokonać zatrzymania obywatelskiego?

Jeśli zdecydujemy się dokonać zatrzymania obywatelskiego, to musimy to zrobić na gorącym uczynku, czyli podczas popełniania przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. - Jeśli widzimy samochód, który np. jedzie zygzakiem, to powinniśmy najpierw powiadomić policję, a potem pojechać za nim - podpowiada rozmówca Mateusza Kulika. - Pijany kierowca stanowi duże zagrożenie na drodze, nie powinniśmy za wszelką cenę go zatrzymywać. Dobrym rozwiązaniem jest poczekanie, aż taka osoba zatrzyma się na światłach lub na parkingu. Wtedy możemy podbiec i próbować unieruchomić pojazd przez zabranie kluczyków takiej osobie - dodaje. 

Zatrzymanie obywatelskie to też pewne ryzyko wystąpienia szkód. - Jeśli pijany kierowca chce odjechać z parkingu, a my próbujemy zajechać mu drogę, by to uniemożliwić, to on nie zawsze się zatrzyma. Może uderzyć w nasze auto - mówi ekspert. - W takiej sytuacji pijany kierowca ponosi pełną odpowiedzialność za uszkodzenia, które spowodował. Nasze szkody zostają pokryte przez OC takiego sprawcy. 

Dziś w Polsce coraz częściej dochodzi do zatrzymań obywatelskich. Policja wciąż podejmuje działania edukacyjne, informuje o naszych prawach na drodze i potrzebie naszych, słusznych, reakcji. 

CZYTAJ TAKŻE:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 18.20

pj

Czytaj także

Majówka na drogach - więcej patroli Policji!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:30
Choć prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, to na drogach z pewnością będzie tłoczno. Majówkowy weekend niezależnie od pogody zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem. Policja jest na to przygotowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijani za kierownicą - jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 08:07
W ubiegłym roku policja zatrzymała prawie 100 tysięcy pijanych kierowców. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości po polskich drogach porusza się ich nawet 7 razy więcej. Każdy z nich stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Czy ostrzejsze kary za prowadzenie na podwójnym gazie pomogą z nimi walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijani kierowcy 2021 – statystyka pierwszego półrocza

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 11:00
Mimo pandemii i ograniczonej mobilności liczba pijanych kierowców na polskich drogach wciąż jest wysoka. Dziś przedstawiamy najważniejsze dane dot. jazdy Polaków na podwójnym gazie w pierwszym półroczu 2021.
rozwiń zwiń