Grób Nieznanego Żołnierza. Jaka jest historia tego miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 09:50
Ta kolumnada to jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie, symbol walki o wolność ojczyzny, pomnik wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za Polskę. W audycji porozmawiamy o historii Grobu Nieznanego Żołnierza.
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, 1926 r.
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, 1926 r. Foto: NAC

Idea grobu nieznanego żołnierza zrodziła się we Francji po bitwie pod Verdun. Pochłonęła ona ponad pół miliona ofiar. Po I wojnie światowej pod Łukiem Triumfalnym złożono ciało bezimiennego żołnierza i wmurowano tablicę z napisem: "Tu leży Nieznany Żołnierz".

W Polsce, na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, 30 listopada 1923 roku powołano Tymczasowy Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza. Początkowo nie było pewności co do lokalizacji grobu. Szybko jednak rozwiano te wątpliwości. Miejsce pod arkadami Pałacu Saskiego wydawało się idealne, ponieważ to tam znajdowała się już pamiątkowa płyta, która przed kolumnadą tajemniczo pojawiła się w 1924 roku. W Pałacu także swoją siedzibę miał Sztab Generalny, a plac przed pałacem był miejscem, gdzie odbywały się najważniejsze uroczystości patriotyczne.

Do uroczystego pogrzebu Nieznanego Żołnierza doszło 2 listopada 1925. W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział m.in.: prezydent Stanisław Wojciechowski, gen. Władysław Sikorski i marszałek Józef Piłsudski. Ciało bezimiennego żołnierza złożono w centralnej części kolumnady Pałacu Saskiego i zapalono wieczny znicz.

Fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza to jedyna część Pałacu Saskiego, która ocalała po zburzeniu Warszawy przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie, kiedy pałacu już nie było, wymowa grobu stała się szczególnie dobitna. Nagie cegły pozostawione po obu stronach sklepienia pomnika przypominają o tym, że stanowił on kiedyś część większej całości. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnione są honorowe warty, a podczas uroczystości państwowych przedstawiciele najważniejszych urzędów składają tam wieńce. W 2021 roku podjęto decyzję o odbudowie pałacu. 

W Czwórce o historii tego miejsca opowie Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski.

Polskie Radio we współpracy ze Spółką Celową Pałac Saski przygotowało multimedialną i interaktywną platformę wiedzy na temat utraconych skarbów Warszawy - Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Zobacz stronę odkryjpalacsaski.pl

Odkryjpalacsaski.pl 

W audycji także sprawdzimy, jakie skarby można znaleźć na dnie Bałtyku. Okazuje się, że wraki statków i okrętów są zachowane w niezwykle dobrym stanie.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (3.06) o godz. 15.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

aw/PR Historia

Czytaj także

"Królewski pogrzeb". Rocznica decyzji o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 06:00
"Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" – taki napis widnieje na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Symbolu bohaterstwa najwyższej miary, bo anonimowego poświęcenia życia za ojczyznę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski - tu pracował i... pomieszkiwał Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:55
Marszałkowi, w czasie gdy pełnił funkcję Szefa Sztabu Generalnego, przysługiwało służbowe mieszkanie w gmachu Pałacu Saskiego. Piłsudski spędził tu ponad pół roku życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Brühla - wizytówka odrodzonej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 05:55
Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych miała wyrażać ambicje odrodzonego państwa na arenie międzynarodowej. Dlatego tuż po odzyskaniu niepodległości MSZ wprowadziło się do Pałacu Brühla, cieszącego się opinią jednego z najpiękniejszych gmachów w kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deotyma. Czarodziejka-poetka w Pałacu Saskim, gwiazda dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:57
"Po długich poszukiwaniach rodzice moi osiedli w Pałacu Saskim, który nęcił swoją świeżością", pisała w swoim pamiętniku Jadwiga Łuszczewska, XIX-wieczna pisarka znana jako Deotyma. Swoją karierę, początkowo fenomenalnej improwizatorki, zaczynała właśnie w Pałacu Saskim – to tu ściągli, nie tylko z Warszawy, ci, którzy chcieli posłuchać "młodej wieszczki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda, próżniactwo i spacery. Dawny Ogród Saski według "Pamiętników wampira"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:50
Przenosimy się do Warszawy połowy XIX wieku, spacerujemy alejami Ogrodu Saskiego, oglądamy ludzi ubranych zgodnie najnowszą modą, spotkamy "próżnych elegantów" i "panie z pieskami". Dzięki dokumentom i literaturze podróż w przeszłość Pałacu Saskiego i jego otoczenia jest na wyciągnięcie ręki.
rozwiń zwiń