Bielicka, Kwiatkowska, Szumańska, Czubaszek - to były babki z jajami

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 14:13
W przeddzień Prima aprilisu przypomnimy Wam znakomite kobiety z polskiej sceny kabaretowej i ich najbardziej znane role.
Audio
  • W Wielkanoc wspominamy klawe babki (Klucz kulturowy/Czwórka)
Aktorka Irena Kwiatkowska w garderobie
Aktorka Irena Kwiatkowska w garderobieFoto: PAP/Henryk Rosiak

Irena Kwiatkowska mawiała, że aktorstwo jest rzemiosłem. I to jest jedno. Drugie, to charyzma, jaką posiada w sobie każdy człowiek. Do każdej ze swoich ról podchodziła z wielką pokorą i sumiennością. Mówiło się o niej, że każdy tekst, który dostała traktowała od kropki do kropki - z pietyzmem. W Czwórce przypomnimy fragmenty jej doskonałych kreacji.

Kolejny fragment audycji poświęcony został Marii Czubaszek, która współpracowała z Programem III Polskiego Radia, w którym współtworzyła ITR, czyli Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy. Swoje pierwsze kroki w radiu zaczynała wśród nielicznych kobiet w towarzystwie takich nazwisk jak Jonasz Kofta, czy Jacek Janczarski. Zana z wyjątkowego poczucia humoru i dystansu do świata opowiadała o swojej wersji rzeczywistości za pomocą swoich tekstów.

Wspomnimy też Hankę Bielicką - aktorkę filmową i teatralną znaną z wybitnego talentu komediowego i miłości do kapeluszy. Nie zapomnimy także o Ewie Szumańskiej - polskiej pisarce i reportażystce, autorce znakomitych słuchowisk radiowych, które w czasie swojej emisji do radioodbiorników przyciągały tłumy. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: praca to moja modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych piosenek i skeczy z udziałem znakomitej aktorki oraz rozmowy z samą Krystyną Sienkiewicz, która w 2015 roku świętowała jubileusz 60-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Pakosińska: poczucie humoru pozwala przekraczać granice

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 10:51
- Optymizm ma zbawienne działanie. Można się śmiać, że to banał albo, że wielu rzeczy nie dostrzegam, bo na świecie nie jest za wesoło. Mimo to staram się czerpać z życia radość i z każdego dnia wyciągać to, co najlepsze - mówiła Katarzyna Pakosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hrabina w podróży. "Ewa Dzieduszycka nie bała się nowości"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:40
Uwielbiała chodzić po górach, była zapaloną globtroterką i pierwszą Polką, która udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki. - Tam dokąd trafiała, zawsze przyglądała się, jak żyją inne kobiety. Była bardzo czuła na punkcie nierównego traktowania - wspomina wnuczka hrabiny Ewy Dzieduszyckiej - Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska.  
rozwiń zwiń