Renesans flipperów. Kto w nie dziś jeszcze gra?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:16
- Z flipperami jest jak z samochodami. Jeszcze 10 lat temu Maluch nie miał żadnej wartości. Kupowało się go za przysłowiową "stówkę". Dzisiaj stają się coraz droższe, bo jest ich coraz mniej - wyjaśniali w Czwórce Bartosz Radomyski i Paweł Nowak, autorzy pierwszego w Warszawie interaktywnego Muzeum Flipperów.
Audio
  • Moda na flippery. W Warszawie doczekały się muzeum (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jaką cenę osiąga dziś najbardziej grwalny flipper z lat 70.? (zdjęcie ilustracyjne)
Jaką cenę osiąga dziś najbardziej "grwalny" flipper z lat 70.? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: fotogiunta/Shutterstock.com
Sprawdź też:
chłopiec gra retro komputer 1200x660.jpg
Gry retro. Lata 80. ciągle w modzie?

Okazuje się, że wkład w rozwój tych kultowych maszyn do gry miał Steve Kordek, amerykański biznesmen polskiego pochodzenia. - On zredukował te charakterystyczne we flipperach łapki i umieścił je na dole "playfieldu" - tłumaczyli Bartosz Radomyski i Paweł Nowak. Zaproszeni eksperci opowiadali też, czym charakteryzowały się pierwsze gry tego typu. - Jak sama nazwa wskazuje - "pinball" to po prostu trzon, kula i deski z wbitymi gwoździami. Nie było łapek, a gra polegała przede wszystkim na szczęściu. - mówili. - Łapki spowodowały, że pinball stał się zręcznościowy - zaznaczyli goście Kamila Jasieńskiego.

Prawdziwy "boom" na flippery nastąpił w latach 70. ubiegłego stulecia, jednak, jak przekonywali Bartosz Radomyski i Paweł Nowak, pojawiały się one już w hollywoodzkich filmach z lat 50. A kiedy flippery trafiły do Polski, ile takie maszyny dzisiaj kosztują, co decyduje o ich cenie oraz co zmieniło się obecnie w ich technologii - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Bartosz Radomyski i Paweł Nowak (Muzeum Flipperów w Warszawie)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 8.15

jsz

Czytaj także

Nie tylko "Wiedźmin". Historia polskich gier

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:10
Polscy twórcy gier należą do ścisłej czołówki europejskiej, a nawet światowej - podkreślają organizatorzy wystawy "Digital Dreamers". Początki branży sięgają lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sneakerhead. O unikalnych trampkach wie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:51
- To człowiek, który zbiera obuwie sportowe i interesuje się jego historią - wyjaśniał w Czwórce Mateusz Załęski, znany szerzej jako WujekRada Customs, który aktywnie działa na polskiej scenie streetwearowej oraz tworzy o tym materiały, które wrzuca na YouTube'a.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry fabularne w Krakowie. Możesz stać się smokiem...

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:32
- To jest jak przeżyć na własnej skórze to, co widzimy na ekranach kin - mówi o Lajconiku - Krakowskich Dniach z Grami Fabularnymi Dawid Cichy. Dlaczego stolica Galicji jest idealnym miastem do tego rodzaju rozrywki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry symulacyjne. Pomogą w nauce i miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 19:13
- To jest odmiana gier, które nazywamy "grami poważnymi". Ich celem nie jest rozrywka, ale uczenie i obrazowanie trudnych sytuacji - tłumaczy dr Marcin Wardaszko, ekspert w dziedzinie grywalizacji, dyrektor Centrum Gier Symulacyjnych i Grywalizacji w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń