Studia miejskie - kierunek XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:48
- Na potrzebę i konieczność stworzenia studiów miejskich wpłynęły zjawiska z całego świata - mówi Kacper Pobłocki, kierownik nowego kierunku studiów na UW. - Kilkanaście lat temu doszło do bardzo przełomowego wydarzenia: ponad połowa populacji naszej planety zaczęła zamieszkiwać miasta - dodaje. 
Panorama centrum Warszawy
Panorama centrum WarszawyFoto: bondvit/ Shutterstock

dziecko córka ojciec rolnictwo rolnik wieś free shutt-1200.jpg
"Wieś to już nie sielanka". Dlaczego uciekamy do miast?

- Można dziś powiedzieć, że nie mieszkamy na planecie Ziemia, a na planecie Miasto - mówi gość Czwórki. - Stało się ono naturalnym środowiskiem życia człowieka. Człowiek z gatunku wiejskiego stał się gatunkiem miejskim. Studia miejskie są odpowiedzią na to wydarzenie - podkreśla.

Posłuchaj
06:39 czwórka pierwsze słyszę 10.09.2020 studia miejskie.mp3 O studiach miejskich, nowym kierunku na Uniwersytecie Warszawskim opowiada Kacper Pobłocki, kierownik studiów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Studia miejskie, urban studies to nowa dziedzina wiedzy, która stara się zrozumieć globalną, planetarną urbanizację i dać narzędzia, żeby zrozumieć, co się dzieje, pozwolić ludziom w tym uczestniczyć, kierować tym procesem. - Studia miejskie pozwolą w lepszy, bardziej świadomy sposób kierować procesami miejskimi - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. 

Interdyscyplinarność kluczem do miasta

W organizację interdyscyplinarnych studiów miejskich zaangażowanych jest pięć jednostek uniwersytetu: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Instytut Ameryk i Europy – Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji – Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Wydział Polonistyki – Instytut Kultury Polskiej oraz Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce. Dodatkowym aspektem jest to, że na studia przyjmowani są studenci, absolwenci przeróżnych studiów licencjackich, z różnych kierunków. - Może to być architektura, kierunki humanistyczne czy biologiczne - zauważa Kacper Pobłocki. - Interdyscyplinarność to też wyznacznik studiów XXI wieku. Podziały, które nam organizują życie w szkole (na biologie, geografię, matematykę) to podziały wyrastające w dużym stopniu z XIX wieku. Odpowiadające tamtemu światu, tamtej rzeczywistości. Wiek XXI wygląda trochę inaczej i nasze studia pozwalają oglądać miasto z wielu perspektyw - zaznacza. 


starówka_1200.jpg
Stare miasta - gdzie szukać ich murów i jak odkryć ich czar?

Miasto to złożony i skomplikowany stwór, na który powinniśmy patrzeć z wielu różnych perspektyw. Stąd różnorodność kadry na studiach miejskich. Kacper Pobłocki zaznacza jednak, że po pierwszym semestrze studenci będą mogli wybrać jeden z modułów, w którym chcą się specjalizować: ekonomiczno-polityczny, społeczny i przestrzenny. Pomoże to zawęzić perspektywę, nie pozbawiając żaków szerokiego spojrzenia na miasta. 

Miasto to nie tylko Warszawa

Co ciekawe studia miejskie Uniwersytetu Warszawskiego nie są pierwszym "miejskim" kierunkiem na polskich uczelniach. W 2018 roku na Uniwersytecie Łódzkim powstał interdyscyplinarny kierunek EkoMiasto. Łódzka uczelnia kształci specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju miast, zagospodarowania przestrzeni oraz ekologii miasta.

Przeczytaj więcej: Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kacper Pobłocki (kierownik nowego kierunku studiów na UW – studia miejskie

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:32
EkoMiasto to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Będzie to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na studiach znajdź czas na pasję. Studencie, wciśnij START!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 08:28
W czasie pandemii i izolacji tylko mała garstka studentów realizuje swoje pomysły i angażuje się w działalność poza zajęciami na uczelni. Dlatego powstał film "Studencie, wciśnij START" zachęcający do szukania pasji i ich rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia w Wielkiej Brytanii. Jak będzie po brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 09:43
Rząd brytyjski oficjalnie ogłosił, że w związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Nie będą mogli oni również skorzystać z pożyczki studenckiej.
rozwiń zwiń