Ile mięsa jedzą Francuzi? Za dużo, by skutecznie dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 11:59
Gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne - twierdzą autorzy nowego raportu przywoływanego przez dziennik "Le Monde". Tymczasem branża hodowców zwierząt we Francji trzyma się mocno i chciałaby utrzymać konsumpcję mięsa na dotychczasowym poziomie. Problem w tym, że Francuzi spożywają dwukrotnie więcej mięsa, niż wynosi średnia światowa. 
Ile mięsa jedzą Francuzi?
Ile mięsa jedzą Francuzi?Foto: shutterstock/Ekaterina Pokrovsky
  • Francuzi spożywają dwukrotnie więcej mięsa, niż wynosi średnia światowa.
  • Gdyby ograniczyli spożycie potraw mięsnych, to bez problemu kraj osiągnąłby swoje cele klimatyczne. 
  • Francuzi zjadają około 85 kg mięsa rocznie, Polacy - 73 kg. Różnica kryje się w proporcjach konsumpcji. 
  • Zalecenia dotyczące spożycia mięsa w Polsce i we Francji są identyczne - ograniczyć dla zdrowia. 
  • O to, by Francuzi nie dali przekonać się do zmian, walczy francuskie lobby hodowców zwierząt. 


Francuscy eksperci z zakresu żywienia chcą namówić swoich rodaków do zmiany przyzwyczajeń - dla dobra planety i zdrowia. Wykazują, że gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne. Zadanie wygląda na karkołomne. 

Ile mięsa jedzą Francuzi, a ile Polacy?

- Statystyki pokazują, że przeciętny Francuz zjada rocznie 85 kg mięsa, co plasuje go w europejskiej czołówce - mówi Paula Nagel, ekspert ds. żywienia z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Centrum Dietetycznego Online. - Dane ONZ podają, że na przeciętnego Hiszpana rocznie przypada około 100 kg mięsa, Francja też jest na podium. W Polsce dane GUS z 2022 roku mówią, że konsumujemy około 73 kg mięsa rocznie. 

Różnica ilości nie jest znacząca, jednak problem leży w proporcjach konsumpcji. W porównaniu do Polski Francuzi jedzą dużo więcej mięsa czerwonego, które ma największy ślad węglowy. 

Sporą część tego spożycia stanowi wołowina i wieprzowina - tłumaczy Marcin Tischner z fundacji ProVeg Polska. - W Polsce wołowiny je się stosunkowo niewiele. Dużo jej produkujemy, ale raczej wysyłamy na eksport. We Francji to spożycie wynosi około 20 kg na osobę rocznie, do tego około 30 kg mięsa wieprzowego. To jest dosyć dużo mięsa czerwonego łącznie, a ono ma najwyższy ślad środowiskowy. Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi powinniśmy go jeść dużo mniej. 

Zalecenia żywieniowe dla Francji i Polski

Dietetyczka Paula Nagel zwraca uwagę, że żywieniowe zalecenia francuskie nie różnią się w tej kwestii od tego, co rekomenduje polski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i co możemy znaleźć na sugerowanym talerzu zdrowego żywienia. - Zalecenia mówią, aby ta ilość mięsa nie przekraczała 500 gramów na tydzień, a np. we Francji to spożycie jest na poziomie 700-1000 gramów.


Posłuchaj
03:43 czwóka pierwsze słyszę 12.03.2024 francja 9.35.mp3 Ile jemy mięsa i dlaczego te ilości warto zmniejszyć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Ekspertka podkreśla, że produkty odzwierzęce cechują się dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, a te zwiększają ryzyko zachorowania np. na chorobę wieńcową serca. - Zamiana mięsa zwierzęcego na jego roślinne odpowiedniki, np. nasiona roślin strączkowych, takich jak soczewica, groch, fasola czerwona, jest korzystna ze zdrowotnego punktu widzenia, ponieważ zmniejszamy także ekspozycję na potencjalne rakotwórcze związki - wyjaśnia. 

Mięsne lobby we Francji

Czy Francuzi dadzą się przekonać do zmian w jadłospisie? Odpowiedź na to pytanie przyniosą najbliższe lata. Należy dodać, że zadanie nie jest proste, bo branża mięsna jest we Francji silna. W lutym 2024 roku kraj, pod naciskiem hodowców zwierząt, przyjął dekret uderzający w roślinne zamienniki mięsa. - Oni mocno walczą, by utrzymać pozycję mięsa w społeczeństwie francuskim - mówi ekspert z ProVeg Polska. - Ich ruchem była inicjatywa zakazująca używania nazw mięsnych w stosunku do 21 produktów, kategorii, nazw. To batalia o nazewnictwo. Trwa już kilka lat. Branża produkcji mięsnej mocno obawia się zmiany. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałaMartyna Ogonek

Data emisji: 12.03.2024 

Godzina emisji: 9.35

pj/wmkor

Czytaj także

Wodorosty. Podmorskie plantacje przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 10:01
Uprawy wodorostów to najszybciej rosnąca gałąź sektora spożywczego. Produkcja jadalnych wodorostów rośnie średnio o 8 proc. w skali roku. Już nie dziw ich obecność na talerzach, ale pojawiają się też w lekach, kosmetyce czy biopaliwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podatek od częstego latania - nowa propozycja ekologów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 09:58
Z usług linii lotniczych najczęściej korzysta niewielka grupa osób, często najbogatsza. Zdaniem ekologów z Wielkie Brytanii, to oni są w największym stopniu odpowiedzialni za emisję CO2 do atmosfery, dlatego proponują ich opodatkowanie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplenie klimatu. Raport State of Climate 2023 - trudno być optymistą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:59
Raport State of Climate, dotyczący całego świata, wskazuje w jakim tempie wprowadzane są zmiany na rzecz klimatu. Niestety z 42 przeanalizowanych obszarów, tylko w jednym jest dobrze. Pozostałe wymagają podjęcia natychmiastowych działań i przyspieszenia ich. 
rozwiń zwiń