Facebook, Twitter, Instagram sprawią, że będziesz... samotny?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:11
- Spojrzenie, dotyk czy gesty są równie ważne, jak rozmowa. Dlatego komunikatory internetowe - choć sprzyjają utrzymaniu więzi - nie zastąpią realnego kontaktu z drugim człowiekiem - tłumaczy w rozmowie z Czwórką psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Dlaczego korzystając często z mediów społecznościowych czujemy się coraz bardziej samotni? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Choć media społecznościowe stworzone zostały po to, by łączyć, a nie dzielić, naukowcy udowadniają, że to dzięki ich rozwojowi właśnie stajemy się - paradoksalnie - coraz bardziej samotni
Choć media społecznościowe stworzone zostały po to, by łączyć, a nie dzielić, naukowcy udowadniają, że to dzięki ich rozwojowi właśnie stajemy się - paradoksalnie - coraz bardziej samotniFoto: Shutterstock.com/Burdun Iliya

dziewczyna_z_komorka_1200x660.jpg
Odwyk od internetu. Czy już jesteśmy uzależnieni?

Osoby korzystające z mediów społecznościowych typu Facebook, YouTube, Instagram czy Twitter ponad dwie godziny dziennie mają większe poczucie osamotnienia niż ludzie, którzy poświęcają na tego typu aktywności tylko do pół godziny w ciągu dnia - udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. - Ludzie przyznają, że są coraz bardziej sfrustrowani, gdy widzą koleżanki, spędzające kolejne tygodnie w ciepłych krajach, podczas gdy oni codziennie muszą chodzić do pracy - przekonuje psycholog Katarzyna Kucewicz i podkreśla, jak ważne jest, by nie porównywać się do innych, a zwłaszcza do tego, co piszą oni w swoich "wyidealizowanych profilach w internecie".

- Tylko osoba z wysoką samooceną nie ma tendencji do porównywania się z innymi i do oceniania ich bez zazdrości. Jeśli mamy kompleksy, one natychmiast się uaktywnią - mówi ekspertka w rozmowie z Czwórką. Jak uniknąć poczucia osamotnienia, jeśli jednak media społecznościowe są nieodłącznym elementem naszego życia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Martyna Ogonek.


smutek komputer 663.jpg
Psychoterapia przez internet? "Klikanie jest łatwiejsze niż rozmowa"

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 7.20

kd/jsz

Czytaj także

Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile snu potrzebuje człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:42
Jak długo powinieneś spać, by rano czuć się dobrze i mieć dużo energii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Psie sucharki". Filozofia życia na czterech łapach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:30
- "Psie sucharki" to swego rodzaju notatka, a ich głównym punktem wyjścia są wirtualne dialogi z moim psem Kapslem - mówi w Czwórce Maria Apoleika, autorka jednoaktówek o psiej doli i niedoli, której fanpage podbija serca internautów.
rozwiń zwiń