Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Oddawanie krwi - fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 11:25
14 lutego, w dniu święta zakochanych, Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca", zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa. - Wiele osób ma obawy, ale naprawdę nie ma się czego bać - przekonuje w Czwórce Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca.
14 lutego, Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK Dar Serca, zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.
14 lutego, Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca", zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.Foto: PR/Paulina Jakubowska

Krew - największy dar

Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Cały proces nie trwa długo. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować życie trzem osobom. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to tylko 8 minut. Dlatego Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. We wtorek, 14 lutego, w godz. 10.00 do 15.00 każdy nowy oraz przyszły krwiodawca może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia. 

Oddawanie krwi - obalamy mity

Z oddawaniem krwi wiąże się wiele mitów i stereotypów oraz obaw. - Na przestrzeni lat oddałem blisko 40 litrów krwi i wszystko jest w porządku. Zaznaczam, że nie jestem jeszcze rekordzistą - mówi gość audycji. - Nie trzeba robić specjalnych badań, trzeba być zdrowym. Samo oddawanie krwi trwa około ośmiu minut, jednak cały proces wraz z badaniami i regeneracją trwa około dwóch godzin. Badanie nie jest skomplikowane i przebiega standardowo.

Wszystko zaczyna się od mierzenia temperatury, żeby wykluczyć ewentualne choroby i infekcje. Następnym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza o stanie zdrowia i pobranie próbki krwi, której test kwalifikuje nas do pobrania krwi w danym dniu.

Cały proces nie wymaga specjalnych przygotowań. - Trzeba zjeść nie za duże i nie za tłuste śniadanie. Należy być też odpowiednio nawodnionym - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Krew może oddać każdy, jednak są pewne wykluczenia. Oddawać krwi nie mogą osoby, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby. Także osoby, które wcześniej podróżowały do egzotycznych krajów, gdzie występuje malaria, muszą odczekać pół roku, a nawet rok zanim oddadzą krew.

Zobacz także:

Tatuaże nie są przeszkodą

Jak przekonuje gość Czwórki, do mitów należy twierdzenie, że oddawać krwi nie powinny osoby, które mają tatuaże, a także te po gastroskopii. Jest to częściowa prawda. W tych przypadkach także obowiązuje pół roczna przerwa po zabiegach, jednak potem spokojnie można zasilać banki krwi.

- Innym mitem jest twierdzenie, że jak już się zacznie oddawać krew, trzeba będzie to robić do końca życia. Wiele osób jest przekonana, że wówczas występuje nadprodukcja krwi. Absolutnie nie jest to prawdą - przekonuje honorowy krwiodawca. - Organizm sam to reguluje. 450 ml., które ubędzie nam co osiem tygodni nie ma żadnego wpływu dla naszej homeostazy i nie determinuje oddawania krwi przez kolejne lata.


Krwi cały czas brakuje

Po oddaniu krwi należy zjeść posiłek lub czekoladę, która uzupełnia utratę kaloryczną. Dodatkowo, krwiodawcy mogą skorzystać z dwóch dni wolnego, przeznaczonych na regenerację organizmu. Mieszkańcy Warszawy, którzy oddali 18 litrów krwi, mogą także korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Absolutnie nie obawiajcie się dołączyć do grona honorowych krwiodawców. Zauważcie ile dobrego to daje, bo krwi cały czas brakuje - apeluje Dawid Kozłowski. - Nie zastanawiajcie się i idźcie do punktów krwiodawstwa. Wam lub Waszym bliskim też kiedyś czyjaś krew może uratować życie.


Posłuchaj
11:25 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - akcje krew 14.02.2023.mp3 Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca o faktach i mitach związanych z oddawaniem krwi (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca.

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 9.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zdać maturę z polskiego? Czytaj lektury i zasady oceniania

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 21:10
Rok szkolny 2022/23 dla licealistów stoi pod znakiem nowej matury. Egzamin próbny z języka polskiego mają już za sobą. Uczniowie musieli zmierzyć się m.in. z tekstami na temat różnorodności językowej i wielojęzyczności oraz napisać wypracowanie na jeden z trzech podanych tematów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:15
Początek roku to czas studniówek i odliczania dni do matury. W Czwórce wspieramy maturzystów i podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Tym razem Miłosz Głowacki radzi, jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby przerobić materiał z matematyki.
rozwiń zwiń