Rok 1973 - Fiat 126p i awans do finałów mistrzostw świata w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 16:45
Jak co tydzień w audycji "Spod lady" wraz z Justyną Majchrzak przenosimy się do czasów PRL. Tym razem sprawdzimy, co się wydarzyło w roku 1973.
Fiat 126p - zdjęcie ilustracyjne
Fiat 126p - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/pwkgfx

W najbliższym wydaniu audycji "Spod lady" wraz z Justyną Majchrzak przeniesiemy się do roku 1973. To jest rok, gdy coś się kończy, coś się zaczyna - w Warszawie zakończono produkcję samochodu "Warszawa", w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję Fiata 126p.

– Maluch był wynalazkiem, który powstał za czasów głębokiej komuny. Edward Gierek doszedł do wniosku, że trzeba dać ludziom samochód, którym będą mogli jeździć. Badano wtedy różne opcje - mówił na antenie Polskiego Radia Marek Handwerker, dziennikarz motoryzacyjny. - Z Fiatem od dłuższego czasu mieliśmy już nawiązaną współpracę. Opracowano więc nową wersję Fiata 500. Nazwano go 126 i zaproponowano Polsce. W późniejszym czasie powstały dwie fabryki: w Bielsku, a potem w Tychach. W ten sposób zaczęto masową produkcję tego samochodu.

1973, to również pierwszy rok, gdy Polskiego Radia można już był słuchać przez całą dobę. Jowisz - to marka polskich kolorowych telewizorów, pierwsze egzemplarze wyprodukowały Warszawskie Zakłady Telewizyjne.

To także rok premiery kultowego serialu telewizyjnego "Stawiam na Tolka Banana" w reżyserii Stanisława Jędryki. Niestety został on nakręcony jeszcze na taśmie czarno-białej. Jednak "Czarne chmury" w reżyserii Andrzeja Konica, produkcja z gatunku płaszcza i szpady, była już w kolorze. Ciekawe jest to, że serial ten cieszył się bardzo dużą, jak na tamte czasy, oglądalnością.

Także w roku 1973, po remisie z drużyną Anglii 1:1 na stadionie Wembley, awansowaliśmy po raz pierwszy po II wojnie światowej do finałów piłkarskich mistrzostw świata.

Sprawdź też:


***

Na audycję z cyklu "Spod lady" w sobotę (13.05) o godzinie 15.05 zaprasza Justyna Majchrzak.

aw

Czytaj także

Scorupco w miłosnym trójkącie. 23 lata od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 05:40
12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1952 rok - narodziny sekcji polskiej RWE i prezent od Stalina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 12:00
1952 rok dla Polaków był szczególny - centrum Warszawy zmieniło się w wielki plac budowy Pałacu Kultury i Nauki. Z Monachium RWE zaczyna nadawać audycję w języku polskim. W lipcu Warszawa tętni życiem, za sprawą międzynarodowego wydarzenia. 
rozwiń zwiń