Nowe Technologie

Za włamaniami na konta polityków PiS stali hakerzy. "Narracja zbieżna z interesami Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:35
Za włamaniami na konta w mediach społecznościowych polityków Prawa i Sprawiedliwości stoi grupa hakerów prowadząca kampanię dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie, a także podejmująca działania wymierzone w NATO. Taka konkluzja znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lifestyle discover
suski663.jpg
Suski: moje konto na Twitterze zostało zhakowane, jestem ofiarą przestępstwa

Według firmy Mandiant, za kampanią dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie stoi grupa oznaczona symbolem UNC115. Jest ona sponsorowana przez państwo, którego nazwy nie wskazano.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:52 11049823_1.mp3 Mandiant: konta polityków PiS zostały przejęte przez hakerów - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Autorzy pierwotnego raportu na jej temat, opublikowanego w połowie ubiegłego roku, zwrócili jednak uwagę, że promowana przez tę grupę narracja jest zbieżna z interesami Rosji. Zidentyfikowana przez Amerykanów grupa miała prowadzić akcję "Ghostwriter", polegającą na tworzeniu fałszywych treści i rozpowszechnianiu ich w internecie, a także przejmowaniu kont w mediach społecznościowych.

Szeroki zakres działań organizacji

Wiele działań UNC115 miało zdyskredytować obecność wojsk USA w Europie Środkowo-Wschodniej. Według Mandiant częścią operacji hakerów było włamanie na konta na Twitterze, Facebooku i Instagramie polityków Zjednoczonej Prawicy, m.in. Marleny Maląg, Marka Suskiego i Joanny Borowiak.

Włamanie było możliwe dzięki uzyskaniu przez hakerów dostępu do ich kont e-mailowych. Autorzy raportu twierdzą, że operacja miała na celu zdyskredytowanie polityków prawicy, pogłębienie podziałów politycznych i stworzenie wrażenia braku jedności w rządzącej w Polsce koalicji.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Hackowanie "na wszelki wypadek". FBI włamywało się do komputerów, by usunąć zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:37
Departament Sprawiedliwości USA przyznał w czwartek, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) włamywało się do niezabezpieczonych komputerów firm, by usunąć z nich zagrożenia wynikające ze złośliwego oprogramowania, które zainstalowali na nich hakerzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duży wzrost liczby hakerskich ataków na firmy. Zobacz nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 10:04
Z powodu pandemii, wymuszającej na wielu firmach przejście na pracę zdalną, ataki mailowe hakerów na przedsiębiorstwa wzrosły trzykrotnie w 2020 r. - o 64 proc., jak wynika z raportu londyńskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Mimecast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Sprawą zajmą się unijne organy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 23:55
Na początku kwietnia media poinformowały o wycieku danych z Facebooka. Zdarzenie to dotknęło blisko 533 mln użytkowników serwisu - w tym 2,7 mln z Polski. Teraz śledztwo w tej sprawie rozpoczął m.in. irlandzki urząd ds. ochrony danych. Unijne organizacje szykują zbiorowe pozwy.
rozwiń zwiń