Nowe Technologie

Mobilna praca rozwiązaniem na korki i kryzys

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 00:00
Eksperci Siemens Enterprise Communications stwierdzili, że stworzenie optymalnych warunków pracy, w dowolnym miejscu, może spowodować nawet trzykrotny wzrost produktywności firm.
Mobilna praca rozwiązaniem na korki i kryzys
Foto: Glow Images/East News

 

Siemens Enterprise Communications zachęca do szerszej debaty dotyczącej lepszego wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych w celu poprawy ogólnej wydajności poszczególnych firm i organizacji gospodarczych. Do niedawna elastyczny czas pracy kojarzył się głównie z pracą zdalną. Jednakże wsparcie technologiczne tego sposobu wykonywania pracy nie pozwala osiągnąć pełnej efektywności. Obecnie można pracować w każdym miejscu i o każdej porze. Optymalne wykorzystanie możliwości technologicznych pozwala nawet na trzykrotny wzrost wydajności pracy całej organizacji.

 

Elastyczna praca  - w każdym miejscu i o każdej porze

 

Stworzenie przez firmę dobrych warunków dla pracy zdalnej, uważano do niedawna za jedyne dostępne rozwiązanie wspierające elastyczność zatrudnienia. Jednakże mobilny styl pracy ewoluuje i obecnie pracownicy oczekują, że będą mogli wykonywać swoje obowiązki w dowolnym miejscu i czasie. Firmy muszą rozważyć bardziej elastyczne i inteligentne metody pracy w szczególnie trzech obszarach : w biurze, w podróży i w domu, jeżeli chcą w dalszym ciągu zwiększać wydajność w globalnej gospodarce funkcjonującej w systemie 24/7.

 

Efektywność pracy, wymagana przez współczesne organizacje, może być osiągnięta tylko poprzez system „pracy w dowolnym miejscu”, który zmusza do przezwyciężenia ograniczeń mobilności narzuconych przez tradycyjne biura. Mobilni pracownicy muszą mieć możliwość wykonywania swoich obowiązków w dowolnym miejscu na świecie. Takie podejście wymaga narzędzi i rozwiązań umożliwiających elastyczne funkcjonowanie w ramach organizacji na przykład rozwiązań z rodziny OpenScape oraz radykalnej zmiany filozofii działania firmy, zwłaszcza w obszarze dotyczącym „bezpośredniego zarządzania ” i ścisłej kontroli pracowników.

 

Zunifikowana komunikacja minimalizuje problem korków

 

Powszechnie przyjmuje się, że korki powodują spadek efektywności pracy w firmach. Natężenie ruchu drogowego jest obecnie prawie dwa razy wyższe niż na początku lat 90-tych, a pracownicy spędzają średnio ponad 200 godzin rocznie w podróży do pracy. Tymczasem firmy mogą łatwo zmniejszyć skalę problemu, ustawiając status „zawsze obecny” dla pracowników w podróży lub w drodze pomiędzy spotkaniami, wykorzystując w tym celu komunikacyjne systemy „przyłączenia się” (joined up), takie jak zunifikowana komunikacja (Unified Communications – UC) w ramach OpenScape UC Suite. Dzięki nowoczesnej technologii, zapewniającej inteligetne narzędzia komunikacji, pracownicy moga skupić się wyłącznie na wykonywaniu swoich podstawowych zadań i obowiązków. Pozwala to uniknąć marnowania czasu i zasobów na nieodebrane telefony, brak możliwości kontaktu z współpracownikami oraz zapewnia lepszą widoczność dostępności całej załogi.

 

-W trudnych ekonomicznie czasach, jest szczególnie ważne, aby być elastycznym, mobilnym i wydajnym w godzinach pracy. Firmy muszą tak zarządzać systemem pracy, aby umożlić pracownikom podniesienie produktywności i wydajności dzięki inteligentnym narzędziom komunikacji i szkoleń, które pomogą lepiej zarządzać kadrą – mówi Paweł Podwysocki, prezes zarządu, Siemens Enterprise Communications. – Wierzymy, że nowoczesne polskie firmy mogą lepiej i szerzej wykorzystać istniejące narzędzia biznesowe, w tym rozwiązania UC, aby zapewnić optymalną mobilność i wsparcie dla osób pracujących także poza biurem. Firmy, które są w stanie zapewnić pracownikowi stały dostęp do zespołu roboczego i zasobów firmy, niezależnie od tego, czy pracuje z domu, czy podróżuje pociągiem, czy też biega ze spotkania na spotkanie, mogą liczyć na aż trzykrotny wzrost korzyści z wydajności pracy mimo trudnej sytuacji gospodarczej – dodaje.



Czytaj także

Alcatel-Lucent: oprogramowanie dla mobilnych rozwiązań biznesowych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 00:00
Dzięki nowemu oprogramowaniu firmy Alcatel-Lucent przedsiębiorstwa będą mogły zapewnić pracownikom możliwość łatwego i płynnego przełączania się między różnymi formami usług komunikacyjnych, różnymi rodzajami usług komunikacji biznesowej, takimi jak komunikator, udostępnianie danych, połączenia głosowe i współpraca wideo, bez przerywania bieżącej konwersacji.Pierwszym urządzeniem, które otrzyma specjalistyczne oprogramowanie będzie iPad; wszyscy liczący się dostawcy aplikacji mobilnych również zostaną uwzględnieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olimpiada w Londynie sprzyja mobilnej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Badania ekspertów Unified Communications zorganizowane przez Siemens Enterprise Communications wykazują, że brytyjskie firmy jeszcze wiele powinny zrobić w celu wspierania swoich mobilnych pracowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak połączyć pracę zawodową z domem?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 00:00
Jeszcze w dziewiętnastym wieku w Europie, praca była domeną mężczyzn. Od kobiet oczekiwało się, że będą pracowały w domu dbając o dobro swoich rodzin. Jeżeli pracowały poza domem, to była to praca na czarno, najczęściej za minimalne wynagrodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SaaS jest bezpieczny i oszczędny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Chmura obliczeniowa rewolucjonizuje pracę zarówno małych jak i dużych korporacji. Innowacje technologiczne zacierają powoli różnice pomiędzy wyznacznikami rozwoju firmy - możliwościami sprzętowymi, zapleczem technologicznym, a  także w posiadanym i wykorzystywanym oprogramowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracownik ze smartfonem, pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 00:00
Wciąż rosnąca liczba firm zatrudniających pracowników zdalnych i mobilnych oraz konieczność optymalizacji kosztowej przedsiębiorstw stwarzają rynek dla usług monitoringu GPS pracowników. Już jesienią nowa usługa pojawi się w ofertach operatorów telefonii komórkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Citrix łączy ogień z wodą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 00:00
Czy nam się to podoba czy nie, granica pomiędzy czasem wolnym a pracą rozmywa się - zwłaszcza w świecie technologii. Pracownicy coraz częściej przynoszą do biura swoje smartfony i laptopy, a pracodawcy coraz częściej oczekują pracy z domu. Takie pomieszanie porządków stanowi spore wyzwanie dla osoby odpowiedzialnej za IT w firmie. Jak zrobić żeby to wszystko działało i do tego było bezpieczne?
rozwiń zwiń