Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
01.00-03.00 "Muzyka nocą" / "Noc z reportażem" - zaprasza Wiesław Molak
* Reportaż "Marzenie z dzieciństwa" Joanny Bogusławskiej. Jacek Mainka miłością do samolotów zapałał dzięki dziadkowi, który był mechanikiem w dywizjonach 303 i 308. Razem z nim, jako dziecko, chodził na spotkania polskich pilotów. Potem został jednym z nich. - Samolot Spitfire jest dostępny na rynku. Przeliczając na złotówki, rozsądny zakup w tej chwili byłby możliwy za jakieś 15-18 mln złotych. W Anglii to jest prestiż. Miałem przyjaciół. Po jakimś czasie znalazł się Anglik, Stephen Stead, który powiedział: "Chcesz przejść przez tę szybę ze szkła? Ja ci otworzę drzwi. Lataj moim spitfire'em". Została mi powierzona bardzo droga zabawka - powiedział Joannie Bogusławskiej Mainka. Rozmówca reportażystki podkreślił, że w każdej przygodzie bardzo ważna jest ocena ryzyka. - Cała ta wyprawa była operacyjnie, czy technicznie, dość starannie zaprojektowana. Każdy ma swoją strefę komfortu, ale pewnego dnia trzeba z niej wyjść, by zrobić coś interesującego, np. polecieć starym samolotem, wyprodukowanym w czasie wojny. Samolotem bojowym, który nie był zaprojektowany po to, żeby było fajnie i bezpiecznie, ale żeby zabijać. Sprawa bezpieczeństwa nie była aż tak ważna w tym samolocie - wskazał.
* Reportaż "Dzieci Indii" Doroty Bonieckiej-Górny. Historia Polaków w Indiach w okresie II wojny światowej to przede wszystkim losy około pięciu tysięcy osób, w tym głównie dzieci, które w latach 1940-1941 zostały wywiezione z rodzinnych Kresów w głąb Związku Radzieckiego. Dopiero polsko-radzieckie porozumienie z sierpnia 1941 roku utorowało drogę do zwalniania Polaków – osadzonych przecież za „przestępstwa nigdy niepopełnione” – z więzień i obozów pracy oraz tworzenia wojsk polskich na terytorium radzieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Wówczas losem Polaków – a w szczególności polskich sierot – zainteresował się maharadża Nawanagaru w regionie Gudżaratu i otworzył drzwi swojego księstwa dla pierwszej grupy 500 polskich sierot. Drogą wiodącą przez Aszchabad i Meszhed (a więc współczesny Turkmenistan i Iran), dotarły one do granic Indii, a dokładniej: Indii Brytyjskich. To opowieść o losach obecnie siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków, którzy w latach 1942 – 1948, po tułaczce związanej z II wojną światową i wywózką na Syberię, znaleźli schronienie w Indiach.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 z Jarosławem Sellinem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. o akcji "Puste ramy"), a o godzinie 8.15 - z Maciejem Małeckim z Ministerstwa Aktywów Państwowych (m.in. o przygotowaniach do zimy).
19.30-20.00 - "Eureka" / "Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak
Narodowcy – ekonomiści II Rzeczypospolitej to bohaterowie audycji. W grudniu 1922 roku wybitny polski historyk Władysław Konopczyński, zostawszy posłem Sejmu I kadencji, napisał w swoich dziennikach, że obóz narodowy posiadał w parlamencie „niezaprzeczalnie najwięcej sił wysoko wykwalifikowanych”. Wśród nich wymienił także liczne grono ekonomistów. Kim byli, gdzie zdobyli ekonomiczną wiedzę, jakie mieli poglądy na gospodarkę, jej rozwój i znaczenie w niepodległej Polsce? Wśród nich znaleźli się Stanisław Głąbiński (wysuwany bez powodzenia na marszałka sejmu, także na prezydenta, jako kontrkandydat Józefa Piłsudskiego w 1926 roku) i Roman Rybarski, którzy reprezentowali starsze pokolenie narodowców. Z kolei wśród pokolenia młodszego był Wojciech Zaleski. Co ich różniło, co łączyło w poglądach na gospodarkę? Jak oceniali politykę gospodarczą obozu Józefa Piłsudskiego? O tym prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
23.38 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Jakub Domoradzki
Audycja o akcji #bezprzedawnienia. Czym byłaby polska kultura, gdyby nie wybuch II wojny światowej? O ile bogatsze byłoby nasze dziedzictwo, gdyby nie tragiczne lata okupacji? Ile pięknych filmów, wspaniałych książek i zabytkowych rękopisów moglibyśmy podziwiać do dzisiaj, gdyby nie tamta narodowa tragedia? Żaden inny konflikt zbrojny nie spowodował tak ogromnych zniszczeń w polskiej kulturze: np. straty bibliotek z terenów Generalnego Gubernatorstwa i ziem wcielonych do Rzeszy wyniosły aż 70% stanu przedwojennego! Audycja o polskich stratach wojennych w dziedzinie literatury, piśmiennictwa i filmu.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.
21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.
23.50 - Rok Polskiego Romantyzmu / "Listy" Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Ryszarda Nawrockiego.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Stanisław Grochowiak, opr. Iwona Smolka, wyd. Elżbieta Łukomska.
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Zygmunt Noskowski Muzyka baletowa op. 16 z "Chaty za wsią", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Mirosław Błaszczyk, Tadeusz Szeligowski Suita lubelska na małą orkiestrę, wyk. Polska Orkiestra Radiowa dyr. Łukasz Borowicz; Witold Lutosławski Mała Suita wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jan Krenz; Aleksander Tansman Cztery tańce polskie, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier.
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Orlando Gibbons, William Byrd, Thomas Weelkes, Benjamin Britten, Edvard Grieg, Philip Stopford, Thomas Tallis, Alec Roth, Maurice Durufle, Ola Gjeilo, Roxanna Panufnik, Nat King Cole, Benjamin Britten, John Tavener, Dimitar Nenov, Anton Bruckner, Francesco Maria Veracini, Domenico Scarlatti, Mogens Pederson, Jules Massenet, Willem de Fesch, Franciszek Schubert.
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Stanisław Wiechowicz Chmiel, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Zygmunt Rychert, Aleksander Tansman Rapsodia polska, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier, Tadeusz Szeligowski Cztery tańce polskie, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach dyr. Mirosław Błaszczyk, Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie, wyk. Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem audycji Arkady Fiedler. Pretekstem spotkania najnowsza książka "Do głębi intrygujący kraj". To podróż do Boliwii, najbardziej indiańskiego kraju w Ameryce Południowej. Podróżnik, autor książki, przemierzył ten kraj wzdłuż i wszerz, poświęcił temu państwu w sumie dwa dzieła. Obserwuje i opisuje przemiany zachodzące w tym kraju. I jego mieszkańców, zgodnie z zasadą, że kto nie podróżuje, ten nie zna prawdziwej wartości ludzi. I prawdziwej wartości poznawanych miejsc. Spotkanie o godz. 9.30.
W audycji również o jubileuszowym repertuarze Teatru Starego w Lublinie, o nowych zjawiskach w polszczyźnie oraz o gdańskiej wystawie "Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów".
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Józef Haydn Symfonia h-moll D 759 "Niedokończona", wyk. B’Rock Orchestra, dyr. René Jacobs.
11.10-12.00 - Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Lisa Batiashvili - skrzypce, The Philadelphia Ochestra, dyr. Yannick Nézet-Séguin; Maurice Ravel Le Tombeau de Couperin, wyk. The Philadelphia Orchestra, dyr. Eugene Ormandy.
12.0-12.45 - Carl Friedrich Abel Sonata g-moll, wyk. Krzysztof Firlus - viola da gamba, Anna Firlus - fortepiano, Sonata D-dur A2:50, wyk. Krzysztof Firlus - viola da gamba, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa.
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Krzysztof Pastor, aud. Beaty Stylińskiej
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska
Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, wyk. Bartłomiej Niziol - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz ( 29.01.2012);
Max Bruch I Symfonia Es-dur op. 28; Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz (Studio Koncertowe PR im W Lutosławskiego, 21.04.2013);
Józef Haydn Berenice que fai; Ludwig van Beethoven II Symfonia B-dur op. 36 (Studio koncertowe PR im W Lutosławskiego 13.04.2020);
Wyk. Olga Pasiecznik - sopran, OPR, dyr. Michał Klauza.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - Jakub Kukla
Od 15 lat fundacja Avant Art realizuje strategię prezentacji muzyki i sztuki eksperymentalnej, poszukującej, awangardowej, zawsze w kontrze do popkultury i mainstreamu.
Ponadto w audycji zapowiedź premiery monodramu "Życie pani Pomsel" z Anną Seniuk, omówienie spektaklu Teatru Polskiego "Czekoladki dla Prezesa", zaproszenie na obchody 50-lecia Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz przegląd małej monografii "PWM - Wieniawski".
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Adriana Prodeus i Piotr Gociek
Podsumowanie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To nowa pozycja na antenie Dwójki - w każdy wtorek w radiowej Dwójce, w paśmie "O wszystkim z kulturą", o kinie rozmawiać będą krytyczka filmowa Adriana Prodeus oraz dziennikarz Piotr Gociek.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
Koncert oratoryjny z Royal Concertgebouw (Amsterdam, 25.08.2022); Joseph Haydn Oratorium "Stworzenie świata" Hob. XXI:2, wyk. Robin Johannsen - sopran, Gabriel/Ewa, Werner Güra - tenor, Uriel, Florian Boesch - bas, Raphael/Adam, Royal Concertgebouw Orchestra, Collegium Vocale Gent, dyr. Philippe Herreweghe.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Erwin Schrott - aud. Jakuba Kukla.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - prowadzi Lilianna Stawarz
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski, opr. Elżbieta Łukomska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
W audycji m.in. muzyka duszy, czyli co nam w duszy gra. Spokój i wytchnienie w niezwykłą noc.
02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
W audycji - w Dniu Przedszkolaka - m.in. o stanie polskich przedszkoli prywatnych, w rozmowie z Agnieszką Więcek z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Przedszkoli Niepublicznych.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar
W cyklu "Trójka po królewsku" spotkanie z Markiem Gaworskim, autorem książek i przewodników po zamkach i pałacach. Tym razem - tajemnice zamku w Wiśniczu.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. - historia wspaniałych zwykłych ludzi - taki tytuł nosi powstający w Warcie mural. Grafika zdobi ogrodzenie 30-metrowej długości i - zgodnie z zamysłem twórców - spacer wzdłuż niej ma być lekcją historii i podróżą w czasie. Z kolei w Tarnowie został otwarty Pasaż Odkryć. Ekspozycja ma uczyć kreatywności i ma charakter edukacyjny. Urządzono ją w zabytkowych wnętrzach kamienicy przy rynku. Patronami i bohaterami ścieżki zwiedzania są m.in. filozof ks. Michał Heller, architekt Jan Głuszak "Dagarama" oraz wynalazca Jan Szczepanik.
W audycji również wizyta w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, które obchodzi swoje 50-lecie. Utworzono je dzięki staraniom rodziny i działaczy ruchu ludowego. W zagrodzie wybudowanej przez Witosa są zgromadzone po nim pamiątki. O tym Janusz Skicki - kierownik muzeum oraz Marek Steindel - wnuk Wincentego Witosa.
Ponadto odwiedziny w Słupsku i Ustce, gdzie trwa Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy. Kulminacją tego wydarzenia jest przegląd konkursowy spektakli teatralnych. Zobaczymy 12 przedstawień z Polski Słowacji i Niemiec. O tym organizator festiwalu - Michał Tramer.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski
Kino historyczne w Polsce i na świecie w kontekście polskich festiwali filmowych. O polskich i światowych produkcjach mówić będą goście czternastej odsłony festiwalu NNW w Gdyni, który zaczyna się za tydzień.
Gośćmi audycji: Bożenna Intrator - scenarzystka i producentka mieszkająca i pracująca w USA, ubiegłoroczna przewodnicząca jury filmów fabularnych MFF NNW, Marek Probosz - aktor, reżyser od lat mieszkający i pracujący w Los Angeles, tegoroczny członek jury konkursu filmów fabularnych NNW oraz Mariusz Malec - przewodniczący tegorocznego konkursu filmów dokumentalnych na festiwalu NNW.
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed
22.15 - Reportaż w Trójce / "W powietrzu" Joanny Bogusławskiej
Romana Skatulska-Krawczyk urodziła się w 1935 roku. Jest spadochroniarką, instruktorem spadochronowym, zawodniczka Aeroklubu Warszawskiego, reprezentantka Polski w spadochroniarstwie. Skakanie ze spadochronem rozpoczęła w 1953 roku. Wyszkoliła także wielu skoczków spadochronowych. Ponadto uczestniczyła w wielu pokazach lotniczych np. 8 września 1957 roku na lotnisku Warszawa-Babice, podczas Święta Lotnictwa Polskiego wraz z Antoniną Chmielarczyk i Ryszardem Kosiną, wykonali skok z wysokości 1300 m z opóźnieniem 15 s.
Teraz jest już na emeryturze, opowiada w reportażu, czym dla niej było spadochroniarstwo. Cześć swoich dyplomów przekazała do Aeroklubu. Jest wzorem dla wielu młodych spadochroniarzy.
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Trwa wielki renesans fotografii analogowej. Dawne techniki fotograficzne mają wielu zwolenników zarówno wśród artystów fotografów, jak i amatorów. 23 września rusza 8 edycja Vintage Photo Festiwal w Bydgoszczy, mieście znanym z istniejącej tu przez wiele lat fabryki, produkującej materiały fotograficzne FOTON. Podczas tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć zdjęcia wykonane przez Wandę Rutkiewicz, której archiwum aż 30 lat pozostawało w ukryciu. Poza tym ciekawe propozycje kuratorskie - zdjęcia producentki filmowej, reżysera i aktorki Małgorzaty Potockiej oraz reportaż fotograficzny o irańskim ruchu wolnościowym surferów autorstwa Gulii Frigieri. Na festiwalu nie zabraknie archiwalnych, amatorskich zdjęć z Zakopanego prezentowanych na wystawie „Biały Miś z Krupówek”. Gościem specjalnym będzie nestor polskiej fotografii Tadeusz Rolke. O imprezie opowie Katarzyna Gębarowska dyrektorka Vintage Photo Festival - Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.
.
07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Marta Zinkiewicz
W cyklu ciekawostek językowych, który powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - w ramach kampanii: "Ojczysty, dodaj do ulubionych" sprawdzimy, skąd się wzięła "łyżka dziegciu w beczce miodu". Taco Hemingway w jednym z utworów rapuje: "Sława dla mnie łyżką dziegciu w mojej beczce miodu" - co ten dziegieć oznacza i dlaczego utopił się w miodzie?
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
W cyklu "Białe kruki" opowiemy o ekologicznym winylu "Jak malować ogień" Natalii Przybysz. Ekologiczną płytę wytłoczono z odpadów po produkcji innych płyt. Każdy nabywca otrzymał unikalną płytę, gdyż każda różniła się kolorem. Również płyty CD powstały w bardziej ekologicznym procesie produkcyjnym. Zrezygnowano w nich bowiem z aluminium odpowiadającego za charakterystyczny srebrzysty kolor płyt. "Jak malować ogień" zostało więc wydane na przezroczystej płycie CD.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Oliwia Krettek
W audycji o tutoringu akademickim - spersonalizowanej edukacji dla najlepszych. Odkrywanie talentów, rozwój mocnych stron, praca nad pewnością siebie, komunikacją i asertywnością - nad tymi umiejętnościami miękkimi pracują studenci, którzy wybierają tutoring rozwojowy. Drugim rodzajem tutoringu jest ten naukowy - który polega na pisaniu eseju na wybrany temat. To punkt wyjściowy do dyskusji, podczas której młodzi ludzie uczą się argumentowania i krytycznego myślenia. Kto może wejść w relację tutor - uczeń, jak sprawdzić, czy taka forma edukacji jest dostępna w naszej szkole czy uczelni? I jak wyglądają spotkania z tutorem?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Platforma Zielonego Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, jako jeden z sześciu podmiotów w Europie, zwyciężyła w konkursie EIT Climate KIC na organizację hackathonu nawiązującego do problemów związanych ze zmianą klimatu. Uniwersytecki projekt koncentruje się na zagadnieniu suszy. Na czym dokładnie polega?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / DJ Spox
W audycji zagra DJ Spox, czyli Szymon Kurek, warszawski producent muzyczny i DJ.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek
Cyberprzemoc, problemowe korzystanie z Instagrama i uzależnienie od gier komputerowych to tematy, nad którymi w swoich badaniach pochyliły się dr hab. Aneta Przepiórka oraz dr Emilia Zabielska-Mendyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Co z nich wynikło? Czy mężczyźni i kobiety zachowują się w sieci tak samo? Jakie są psychologiczne uwarunkowania cyberprzemocy?
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. - łączenia z przedszkolami i rozmowy z przedszkolakami o tym, dlaczego fajnie jest być przedszkolakiem?
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji Finlandia i jej najważniejszy kompozytor - Jean Sibelius.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Audycja wokół imion: skąd się wzięły, po co nam one i jakie są znaczenia imion?
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Sofia, Zagrzeb, Budapeszt Ryga, czyli wyprawa do stolic europejskich krajów.
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Ból pleców Wojtka, akupunktura i zabawa w chińskiego lekarza, czyli współpraca Misia i Smoka.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
* Zęby mleczne u przedszkolaka. W jaki sposób powstają zęby mleczne, ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się kształtować? Czy w przedszkolu powinno się myć zęby oraz czy kiedy przedszkolak kończy przedszkole, a posiada jeszcze zęby mleczne, powinno nas to martwić? O tym w rozmowie z dr Katarzyną Mastalerz-Kurcz, stomatologiem.
* Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach. Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? O tym w rozmowie z Emilią Rodzik - dyrektor przedszkola, edukatorką pozytywnej dyscypliny.
.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem siódmej audycji jest Leonard Bernstein.
15.00 - "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach" - Marcin Gmys i Marcin Majchrowski
W audycji: Elegia z Sekstetu Es-dur op. 39 i Elegia z II Symfonii c-moll op. 15 "Charakterystycznej" Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz melodramat na orkiestrę i recytatora Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego, a także Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 Fryderyka Chopina.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Zespół - legenda. Mistrzowie polskiego folku. Kwartet Jorgi, najmniejszy kwartet świata, jak mówili o sobie swego czasu. Bracia Waldemar i Maciej Rychli, a obok nich Andrzej Trzeciak, Grzegorz Kawka i inni muzycy. Poezja dźwięków szukanych w muzyce Karpat, Bałkanów, Polski nizinnej. Instrumenty pasterskie, gitara akustyczna, wiolonczela. Czasem komputer. W tle inspiracje tańcami ludowymi (oberek, chodzony), a także - Chopin, z którego Kwartet Jorgi odczytuje pierwotną myśl, inspirację, dźwięk lżejszy niż najlżejsze piano fortepianu.
Zapraszamy!