Polskie Radio

"Marzę o tym, żeby to, co robię stało się nieśmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 14:00
Jego prace wiszą w renomowanych galeriach i muzeach świata. Jednak bardziej wzrusza go to, że ktoś powiesił jego plakat w salonie fryzjerskim. Rafał Olbiński zawitał do Polskiego Radia 24.
Audio
Rafał Olbiński w studiu PR24
Rafał Olbiński w studiu PR24Foto: PR

 - To jest właśnie to marzenie, ta komunikacja wizualna z nieznanym mi odbiorcą, który znajduje coś wspólnego w naszym sposobie patrzenia na świat – tłumaczy Rafał Olbiński, polski malarz, grafik i twórca plakatów.

Olbiński przyznaje, że najbardziej wzrusza się, gdy jego sztukę rozumieją i chcą oglądać zwykli ludzie. – Dwa lata temu kierowca autobusu w Nowym Orleanie kupił na raty mój obraz i do dziś płaci za niego 50 dolarów miesięcznie. To jest wzruszające, bo nie kupił go po to, by zainwestować, nie schował go do sejfu, ale kupił go, bo zakochał się w nim - opowiada artysta, który był gościem Polskiego Radia 24.

Przyznaje, że dzięki swojej twórczości żyje na przyzwoitym poziomie. Pieniądze nie mają jednak dla niego większego znaczenia. – W Stanach Zjednoczonych artysta staje się znany, gdy ktoś płaci ogromne sumy za jego obraz obojętne, co by namalował – mówi. To jest obrzydliwe – dodaje Olbinski, który od kilkunastu lat mieszka w USA.

Wyznaje, że dla niego o wiele ważniejsze jest to czy sam jest zadowolony ze swojej twórczości. – Czy z obrazu bije sens życia, którego szukamy, czy dla tego, kto kupił mój obraz też jest to ważne, czy ta twórczość zmieniła jego życie na lepsze – tłumaczy Olbiński. – Tego nie da się traktować w kategoriach finansowych – wtrąca.

Zwierza się, że marzy o tym, aby za sto lat ktoś kupował jeszcze jego sztukę. – Każdy z nas marzy o nieśmiertelności - stwierdza.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z plakacistą. Rafał Olbiński opowiada jak zaczynał swoją międzynarodową karierę, za co kocha Nowy Jork i nienawidzi Warszawy, czy spełnił już swoje wszystkie marzenia, jakim jest mężem, ojcem i mężczyzną?  

Olbiński jest między innymi twórcą plakatu "Dwa teatry 2012" - Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TVP.

Fragment
Fragment Plakatu Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012"

Plakaty i ilustracje Rafała Olbińskiego są publikowane w najbardziej renomowanych czasopismach na całym świecie "Newsweek", "Time", "Business Week", "New York Times", "New Yorker". 

(mb)

Czytaj także

Jerzy Skolimowski - reżyser i... malarz!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 11:00
Pełne ekspresji, abstrakcyjne, przepełnione intensywną kolorystyką - takie jest właśnie malarstwo jednego najbardziej docenianych na świecie polskich reżyserów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy Polacy w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 09:08
Wielkoformatowe portrety wielu cenionych w świecie artystów polskich można oglądać w Galerii Plenerowej i Podchorążówce warszawskich Łazienek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednak będzie proces malarza aktów dziecięcych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 19:01
Sprawa malarza Krzysztofa Kuszeja, który tworzył i wystawiał do sprzedaży obrazy przedstawiające dzieci podczas stosunków seksualnych, zostanie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ziemiszewska najlepszą polską plakacistką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 20:54
Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zdobyła grand prix w konkursie "Biennale Plakatu Polskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 08:00
Zapraszamy na spacer po wystawie prac Klimta w Muzeum Wiedeńskim. To jedna z kilku ważnych ekspozycji zorganizowanych w stolicy Austrii z okazji 150. rocznicy urodzin artysty.
rozwiń zwiń