Polskie Radio

Relacje, ciekawostki i zaproszenia. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 18:00
W Polski Dzień Radia przypomnimy, kiedy i gdzie został wyemitowany pierwszy program radiowy oraz kiedy rozpoczęła nadawanie pierwsza polska stacja radiowa, a także przyjrzymy się pracy reportażysty radiowego. Zaprosimy również na festiwal Misteria Paschalia, związany z czasem Wielkiego Tygodnia. Odkryjemy blaski i cienie kariery tenisisty oraz powiemy jak zauważyć w dziecku talent muzyczny, plastyczny, aktorski, językowy, sportowy, kulinarny czy taneczny? Wieczorem transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Ola Baszun
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

W audycji gośćmi (o godzinie 7.15) Antoni Macierewicz, szef Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz (o godzinie 8.15) Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Blaski i cienie kariery tenisisty. Fenomen Igi Świątek powoduje większe zainteresowanie szkółkami tenisa, ale wielu rodziców patrzy tylko na sukces. Zanim przyjdą wyniki jest ciężka praca i duży koszt. Czy da się wychować dobrego tenisistę? Jakie są początki gry w tenisa? Ile wyrzeczeń, poświecenia, pieniędzy, czasu, energii potrzeba aby dojść do czołówki krajowej, nie mówiąc o światowej? Gość - Cezary Gurjew, nasz wieloletni komentator tenisa, autor książki "Tenisowe dźwięki", szef Redakcji Sportowej Programu 1 Polskiego Radia. Reportaż z kortu szkółki tenisowej dla dzieci - Maciej Walecki. 

A może mam w domu drugiego Chopina, Malczewskiego albo Łomnickiego? Jak odkryć w dziecku talent muzyczny, plastyczny, aktorski, językowy, sportowy, kulinarny, taneczny? Co pomaga rozwijać zdolności dziecka a co przeszkadza? Kiedy rodzice przesadzają i przenoszą swoje niespełnione marzenia na dziecko?

Ponadto, kolejny odcinek słuchowiska "Emancypantki" oraz konkursy "Od małego dla dużego" i "A to kto to?".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Ula Kaczyńska

21.00-22.00 - "Historia Żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

* Kwestia żydowska i stosunki polsko-żydowskie w XIX wieku na ziemiach polskich. W wieku XIX Polacy byli narodem bez państwa. Trwali budując tożsamość narodową. Jak odnajdywali się w tych czasach Żydzi, którzy przed zaborami stanowili 10 procent ludności Rzeczypospolitej? Jakie były ich relacje z Polakami w XIX wieku, stosunek do zaborców i jak byli traktowani przez cesarza Austrii, cara Rosji i króla Prus? Wielowiekowa obecność Żydów na ziemiach polskich była związana z korzystnym ustawodawstwem, będącym zachętą dla nich do osiedlania się, w tym ze Statutem kaliskim już z 1264 roku nadanym przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. U schyłku panowania Jagiellonów Polska miała największą populację żydowską w Europie. Przez setki lat Żydzi tworzyli oddzielne wspólnoty w Polsce. W XVIII stuleciu na naszym kontynencie narodził się ruch intelektualny - Haskala związany z oświeceniem, opowiadający się także za integracją Żydów ze społecznością nieżydowską. W Polsce jego wyznawcy mówili o sobie, że są Polakami wyznania mojżeszowego, polskimi Żydami, Żydami z Polski. Z kolei tradycyjne społeczności żydowskie zamieszkiwały miasteczka określane mianem „ Sztetl”. Czy po rozbiorach zaborcy traktowali Żydów jako integralną część społeczeństwa polskiego? Istotne było dla społeczności żydowskiej pytanie czy ma zachować solidarność z Polakami, także w walce z obcą władzą, czy ma wykazać lojalność wobec zaborców realizując własne interesy? Jak na jej decyzje wpłynęły zachodzące wtedy zmiany cywilizacyjne, modernizacyjne, jak zmieniły jej pozycję na ziemiach polskich i stosunek Polaków do niej ? Dlaczego przejawy niechęci wobec Żydów, obecne na ziemiach polskich jeszcze przed rozbiorami, nasiliły się w wieku XIX, kiedy m.in. napływali do Królestwa Polskiego Litwacy, Żydzi wysiedlani z terenów Imperium Rosyjskiego? W grudniu 1881 roku miał miejsce pierwszy pogrom żydowski w Warszawie. Powstała „Rola” pierwsze wydawnictwo antysemickie w Kongresówce, a twórca ruchu narodowego Roman Dmowski pisał o stosunku do Żydów w „Myślach nowoczesnego Polaka”. Jak ocenić antysemityzm na ziemiach polskich w wieku XIX na tle wydarzeń w Europie, takich jak np. spektakularna sprawa Dreyfusa w Francji z końca stulecia, czyli fałszywe oskarżenie i skazanie oficera pochodzenia żydowskiego o zdradę na rzecz Niemiec?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta

Wokół płyty niemieckiego zespołu rockowego Tangerine Dream - "ZEIT" (1972, Ohr). 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Ewa Eysymontt "Con-Cordia i inne wiersze" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Feliks Nowowiejski III Symfonia op. 53, wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz; Mikołaj Gomółka Melodie na psałterz polski (wybór), wyk. Maciej Straburzyński- baryton, Barbara Drążkwska- fortepian preparowany

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Ludomir Różycki - Poemat symfoniczny Anhelli op.22, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Dworzyński; Ignacy Feliks Dobrzyński - Sekstet Es-dur op. 39, wyk. Camerata Vistula. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Orlando di Lasso Domine, ne in furore tuo… Miserere – psalm pokutny 1, wyk. Henry’s Eight

11.10-12.00 - Johann Daniel Pucklitz Der sehr unterschiedene Wander und Tod der Gottlosen und Gottsfürchtigen (fragmenty), wyk. Ina Siedlaczek – sopran, David Erler – alt, Georg Poplutz – tenor, Thilo Dahlmann – bas, Goldberg Vocal Ensemble, Goldberg Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Szadejko

12.05-12.45 - Gustav Mahler Kindertotenlieder, wyk. Anne Sofie von Otter – mezzosopran, Wiener Philharmoniker, dyr. Pierre Boulez

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Józef Tischner "Wędrówki w krainę filozofów"

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert In monte Oliveti z festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie (17.04.2019, Kraków, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej). Mikołaj Zieleński In monte Oliveti, Tarquinio Merula Toccata, Mikołaj Zieleński Vox in RamaPer signum Crucis, Asprilio Pacelli Media nocte, Bartłomiej Pękiel Audite mortales, Mikołaj Zieleński Terra tremuit et quievitAngelus Domini descendit de caeloAdoramus te Christe, Claudio Monteverdi Adoramus te Christe, Asprilio Pacelli Christus resurgens, Bartłomiej Pękiel Dulcis amor Jesu, Mikołaj Zieleński Magnificat, wyk. Chór i Orkiestra Capella Cracoviensis, zespół Oltremontano, dyr. Jan Tomasz Adamus

Koncert Kromer Festival (14.08.2016, Biecz). Joseph Haydn  Symfonia c-moll Hob.I/52; Wolfgang Amadeus Mozart 16 Kirchensonate  C-dur  KV 329; Kronungs-Messe C-dur  KV 317, Wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Misteria Paschalia od lat odkrywają i prezentują kompozycje związane z czasem Wielkiego Tygodnia. Tegoroczny festiwal będzie pierwszą od lat edycją, która odejdzie od prezentacji wybranych kręgów kulturowych. W tym szczególnym okresie, pomiędzy kolejnymi falami pandemii organizatorzy zdecydowali się na podróż w głąb siebie, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu: Tempus Paschalis jako umacnianie i etyczne zobowiązanie do zmiany19. Festiwal pokaże różnorodność muzyczną muzyki polskiej, niemieckiej, austriackiej czy włoskiej, obejmując twórczość Mikołaja Gomółki, ale też przedstawicieli muzyki klasycznej - W. A. Mozarta i Josepha Haydna. Pasja wg św. Jana, autorstwa Alessandra Scarlattiego, zaprezentuje szkołę neapolitańską włoskiego baroku. Zakończenie tegorocznego Festiwalu to światowa premiera Die Jungen Zu Emaus, przywołujące dominującą formę tegorocznej edycji - oratorium. Szczegóły Festiwalu omówimy z kuratorką festiwalu – Joanna Broniec. ( g.16.30)

Ponadto w audycji omówimy nową wystawę w Zachęcie Gra o wszystko, prezentującą malarstwo Jerzego Krawczyka, podsumujemy Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij, porozmawiamy z francuskim pianistą Jonathanem Fournelem, który wystąpi na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena i omówimy problemy konserwatorów zabytków we Lwowie.   

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej

Gabriel Faurée Pelléas et Mélisande – suita op. 80, César Franck Variations symphoniques M. 46, Hector Berlioz Symfonia fantastyczna op. 14, wyk: Jonathan Fournel – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Lawrence Foster

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite: relacje polsko-ukraińskie w II RP - aud. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

Joseph Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Hob XX, wyk. Ronald Brautigam (fortepiano)

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Ross King "Leonardo i Ostatnia Wieczerza", czyta Andrzej Ferenc.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio El-Muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-05.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Za kilka dni na Ukrainę wyruszy drugi Konwój Taktyczny dla Ukraińców do Równego i Lwowa. To inicjatywa byłych funkcjonariuszy służb mundurowych i ratowników działających w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Lubniewicach. Wolontariusze z Lubuskiego dostarczają w zapalne miejsca pomoc medyczną do szpitali oraz sprzęt taktyczny dla walczących Ukraińców. W przygotowaniu konwoju z reporterskim mikrofonem towarzyszyła Karolina Kamińska.

W audycji również o Dniu Radia. 99 lat temu uchwalono dokument "Opinia Zarządu Stowarzyszenia Radiotechników Polskich w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej", dzięki któremu trzy lata później powstało radio w Polsce. Sprawdzimy jak dawniej działa radiotechnika i zaprezentujemy jak działa ona dziś. 

W audycji również o szlakach górskich, rowerowych, turystycznych, konnych, narciarskich, pieszych czy przyrodniczych, które bywają oznakowane były bez nadzoru, a przez to pozostają szkodliwie dla użytkowników. Jak nie pogubić się w gąszczu sprzecznych oznakowań tras? Będzie też o dźwiękonaśladownictwie ptaków. Szpaki potrafią naśladować dźwięk zamykanych drzwi, syrenę pożarną, świst pociągu czy samochodu. Sójka często udaje jastrzębia lub myszołowa. A amerykańskie lirogony potrafią udawać migawkę aparatu fotograficznego lub inne odgłosy gier elektronicznych.
Wraz z wiosennymi porankami dźwięki psotnych ptaków można wychwycić – jak to zrobić? I jakie jeszcze zdolności posiadają ptaki? To wyjaśni gość - prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gościem Witold Waszczykowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Prawo i Sprawiedliwość. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji powiemy o twórczości Antoniego Starczewskiego - jednego z najciekawszych artystów łódzkiego środowiska lat powojennych - i zaprosimy na wystawę poświęconą Starczewskiemu w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zgromadzono na niej ponad dwieście prac, m.in. gobeliny, instalacje, grafiki, filmy. Oprowadzi nas po niej kuratorka Marta Kowalewska. 

Powiemy również, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - wynika z danych UNESCO. Wśród nich jest 29 obiektów związanych z kultem religijnym, 16 zabytkowych budynków, cztery muzea i cztery pomniki. Pięć dotkniętych rosyjską inwazją obiektów znajduje się w obwodzie czernihowskim, kolejne pięć - w obwodzie kijowskim, a 18 - w obwodzie charkowskim. Pozostałe uszkodzone obiekty znajdują się w obwodach: sumskim, żytomierskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim. Dane UNESCO nie obejmują obiektów w Mariupolu i Chersoniu. Instytut Polonika pomaga zabezpieczać ukraińskie zabytki - o czym opowie Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. 

W audycji zaprosimy także na wystawę "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w łódzkim Monopolis oraz zrecenzujemy projekcje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". (Festiwal online organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej). Wybierzemy się również do galerii Narodowego Centrum Kultury, gdzie pojawiła się nowa ekspozycja z pracami trzech twórców pochodzących z Ukrainy: Oleha Kapustyaka, Nikity Tsoya i Vasyla Savczenki. To prezentacja międzypokoleniowa, która łączy różne osobowości artystyczne i różne techniki. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym, że Polska mogłaby za dwa lata wynosić satelity na orbitę, a w ciągu pięciu-sześciu lat wysłać misję na Księżyc. W połowie marca został podpisany m.in. w tej sprawie stosowny list intencyjny ze stroną amerykańską. Szczegóły zdradzi profesor Grzegorz Wrochna, Szef Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Razem ze spółką PGE Dystrybucja ostrzeżemy przed fałszywymi sms-ami z prośbą pilnego uregulowania rachunku za prąd. Tymczasem PGE nie wysyła żadnych tego typu wiadomości. Opowiemy także historię Ukrainki Ałły, która wraz z 12-letnią córką uciekła z Ukrainy przed wojną. W rodzinnym domu został tylko ojciec dziewczynki. Teraz kobiety postanowiły zaskarżyć Federację Rosyjską za szkody jakie poniosły i nadal ponoszą z powodu ataku Rosji na Ukrainę. Pozew został złożony we wrocławskim sądzie okręgowym. Kobiety domagają się 80 tysięcy złotych zadośćuczynienia - 30 tysięcy złotych dla matki i 50 tysięcy złotych dla córki. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - zaprasza Bartłomiej Graczak. Gościem Antoni Macierewicz, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej. 

18.45 - Reportaż w Trójce - "Nadzieja" Urszula Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Tym razem zaprezentujemy opowieść o konkursie filmowym #63PL, który odbywa się już od sześciu lat. Wymyślono go w Muzeum Powstania Warszawskiego, a skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o tym, czym jest dla nich nadzieja. Ambasadorem tegorocznej edycji został muzyk - Łukasz L.U.C. Rostkowski, a konkurs ruszył 30 marca i potrwa do 17 kwietnia. 

Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy materiał będzie oceniany pod względem aspektów artystycznych, które zostaną zaprezentowane w 63-sekundowej formule. Ważne jest indywidualne ujęcie tematu. Kiedy przygotowywano kolejną edycję konkursu, wiązano nadzieję z czasem pandemii. Zaledwie kilka dni później wybuchła wojna w Ukrainie i nadzieja nabrała jeszcze większego wymiaru oraz symboliki. Wierzymy, że uczestnicy tegorocznej edycji podzielą się z nami swoimi emocjami i przemyśleniami, a nadesłane prace skłonią nas do refleksji, wzruszą i zatrzymają na chwilę - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

Płyta tygodnia - "Rzeczy ostatnie" Polskie Znaki

Ważne postacie polskiej popkultury - pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) - ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Do tej pory ukazały się utwory nagrane wraz z Sanah, Matyldą Damięcką, Michałem Szpakiem czy Vito Bambino. Płyty dla słuchaczy - codziennie w "Muzycznym lunchu" po godzinie 13. 


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Zaproszenie na Festiwal "Kultura Nieponura", który wspiera młodych artystów i promuje wiedzę o legalnych źródłach kultury. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

11 kwietnia obchodzimy Polski Dzień Radia - przypomnimy, kiedy i gdzie został wyemitowany pierwszy program radiowy oraz kiedy rozpoczęła nadawanie pierwsza polska stacja radiowa.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Damian Sikorski

Spotkanie z Radkiem Łukasiewiczem - porozmawiamy  o nowym projekcie Polskie Znaki i albumie "Rzeczy Ostatnie" oraz o roli radia w rozwoju polskiej muzyki - 11 kwietnia obchodzimy Polski Dzień Radia.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Opowiemy o tym, jak student Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wymyślił protezy dla zwierząt, drukowane na drukarkach 3D. Dzięki temu wiele zwierząt, które wcześniej byłyby skazane na trudne funkcjonowanie bez jednej kończyny, mogą cieszyć się pełnią życia.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Życie reportażysty - Antek Rokicki jest najmłodszy w zespole Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Ta praca wymaga specjalnej wrażliwości, umiejętności słuchania, czasu i cierpliwości w budowaniu historii. Przy okazji Dnia Radia przyjrzymy się kulisom tego zawodu.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

W Polskim Dniu Radia zajmiemy się mikrofonem w różnych odsłonach: tym w radiu, ale też mikrofonem w telefonie, komputerze czy wsamochodzie. 

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Jurek Przeździecki

W audycji nie zabraknie wyselekcjonowanych utworów, które rzadko można usłyszeć w radiu. Autor podzieli się przemyśleniami m.in. na temat teorii chaosu i efektu motyla.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Do 17 kwietnia można zgłaszać kandydatów do Plebiscytu Nieprzeciętni 2022, a w audycji spotkamy się z finalistami poprzednich plebiscytów:  Klaudią Szubert, finalistką z 2021 roku, która organizowała akcje charytatywne oraz Jakubem Wettem, finalistą z 2017 i 2018 roku, pracującym na rzecz osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych, zajmujący się propagowaniem profilaktyki zdrowia psychicznego.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Martyna i Smok otwierają Szkołę Radiowych Talentów Kto jakie funkcje pełni w radiu? Kim jest wydawca, realizator, reporter i dziennikarz? Co interesuje naszych słuchaczy, jakie audycje oni chcieliby prowadzić? W Poranku zamieniamy się miejscami. Słuchacze przeprowadzają wywiady z Martyną i Smokiem, relacjonują ważne wydarzenia, prezentują pogodę, ulubioną potrawę i wydarzenie kulturalne.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Shrek i Fiona, Bella i Bestia, Arielka i książę Eryk, czyli o różnych znanych duetach z bajek.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Kiedy powstało radio i jak wyglądały pierwsze odbiorniki? Czym jest radio cyfrowe? Opowieści o radiu ciąg dalszy. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak gry cyfrowe wpływają na edukację dzieci? Często demonizujemy gry, a one bardzo rozwijają w dzieciach kompetencje potrze​bne w edukacji. Jakie dokładnie kompetencje mogą rozwijać i jak mądrze kontrolować dzieci w temacie gier i ekranów. Goście: Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela, autorzy książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?".

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji pojawią się Siostry Melosik: Dagmara i Martyna, obecnie chyba najsłynniejsze bliźniaczki w muzycznym polskim show businessie. Opowiedzą o różnicach i wspólnych cechach, o swoich muzycznych początkach, szczegółach pracy nad debiutanckim albumem a także o najbliższych planach. W audycji oczywiście m.in. muzyka z płyty "Znam na pamięć dalszy ciąg".


LITERARURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko ​​​​"Kiedy znów będę mały" Janusza Korczaka​ w reżyserii Stanisławy Grotowskiej i adaptacji Hanny Bielawskiej-Adamik. Teatr Polskiego Radia, 1994 rok.

Wystąpili: Wojciech Zagórski, Jacek Wolszczak, Daria Trafankowska, Wacław Szklarski, Kamil Pontek, Marcin Pawłowski, Celina Mencner, Kazimierz Mazur, Jan Matyjaszkiewicz, Sławomira Łozińska, Cezary Kwieciński, Janusz Kłosiński, Zuzanna Hetmanek, Stanisław Górka, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Borowski. 

.


16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

Audycja poświęcona Kwintetowi fortepianowemu Es-dur op. 20 Ludwiga Thuille'a (wyk. Gianluca Luisi, Kwartet im. Benjamina Gigli) oraz 5 utworom op. 3 (nr 4 i 5) Richarda Straussa (wyk. Glenn Gould). 

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Jazzowe interpretacje dzieł Chopina prezentuje Adam Makowicz. W audycji zabrzmią m.in. Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Preludium Des-dur op. 28 nr 15 oraz Preludium E-dur op. 28.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego

Bohaterką Clara Haskil. Pianistka zaprezentuje utwór Noce w ogrodach Hiszpanii Manuela de Falli, Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna oraz Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Dzień Radia. Tak rodziła się polska radiofonia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 06:06
Dziś w Polsce jest obchodzony Dzień Radia. Dzień nie jest przypadkowy. To właśnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Ostatni tydzień na zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:00
Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Na zgłoszenia zostało tylko kilka dni!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Baron. Kompozycje wielkopostne i wielkanocne [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 19:00
Piotr Baron ze swoim kwintetem zagrał koncert w jazzowym cyklu Programu 2. Na repertuar koncertu złożyły się m.in. kompozycje wielkopostne w jazzowej aranżacji. Nie mogło zabraknąć również melodii ukraińskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słyną z wysokości i bogatego zdobienia. Reportaż "Palmy rekordzistki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 14:17
Słyną w całej Polsce nie tylko z bogatego zdobienia, według tradycyjnych zwyczajów, ale przede wszystkim z niezwykłej wysokości. Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią w Lipnicy Murowanej wraca konkurs palm wielkanocnych z dostępem dla publiczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Sołoducha: Jesteśmy mocno związani z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 15:01
Piotr Sołoducha to muzyk, wokalista, akordeonista, lider i współzałożyciel grupy Enej. W rozmowie z Kasią Ciepielewską i Łukaszem Sobolewskim opowiedział o swoich sięgających Ukrainy korzeniach oraz o odczuciach w związku z trwającą agresją Rosji. 
rozwiń zwiń