Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022. Od lewej: Wojciech Surmacz - prezes PAP, Mateusz Matyszkowicz - prezes TVP, Krzysztof Czabański - prezes Rady Mediów Narodowych, Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia, oraz Mariusz Bartkowicz -  szef Polskiego Radia Kraków
Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022. Od lewej: Wojciech Surmacz - prezes PAP, Mateusz Matyszkowicz - prezes TVP, Krzysztof Czabański - prezes Rady Mediów Narodowych, Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia, oraz Mariusz Bartkowicz - szef Polskiego Radia Kraków Foto: PAP/Paweł Supernak
  • Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 wyłoniły nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea.
  • Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka, a nazwiska poznaliśmy na konferencji prasowej 28 listopada w siedzibie PAP. Wśród nominowanych znalazły się osoby niezwykle ważne dla rozwoju kultury narodowej, których twórczość przyczynia się do budowania polskiej świadomości i wspólnoty niezależnie od formy przekazu.
  • Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych, z których wyłonią laureatów Nagród Mediów Publicznych. Wśród członków Kapituły Nagrody w kategorii Muzyka zasiadają: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś oraz Krzysztof Ścierański.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka nominowano: 

  • Łukasza Borowicza, który jest niezrównanym promotorem muzyki polskiej za granicą, a jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej. 
Dyrygent Łukasz Borowicz, nominowany w kategorii Muzyka do Nagrody Mediów Publicznych 2022 Dyrygent Łukasz Borowicz, nominowany w kategorii Muzyka
  • Renatę Przemyk, którą doceniono za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania: od festiwalu w Jarocinie i Opolu, przez sceny teatralne, aż po Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Piosenkarka Renata Przemyk, nominowana w kategorii Muzyka do Nagrody Mediów Publicznych 2022. Piosenkarka Renata Przemyk, nominowana w kategorii Muzyka
  • Marcina Pospieszalskiego, który w istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Ponadto umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej. 
Marcin Pospieszalski, jeden z nominowanych w kategorii Muzyka do Nagród Mediów Publicznych 2022. Marcin Pospieszalski, nominowany w kategorii Muzyka

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości muzycznej, propagowania kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. 

Laureatów Nagród Mediów Publicznych w kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez PR, TVP, PAP i Audytorium 17, która odbędzie się 5 grudnia w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. 

PREZENTACJĘ NOMINOWANYCH - RÓWNIEŻ W POZOSTAŁYCH KATEGORIACH - ZOBACZYSZ >> TUTAJ <<

mat. pras / oprac. rk / kor

Czytaj także

Renata Przemyk: po 30 latach na scenie - mam za co dziękować [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:00
- Mam wierną publiczność, współpracowników i wielu cudownych ludzi, których spotkałam na swojej drodze i dzięki którym mogłam śpiewać i być potrzebna artystycznie. To jest niesamowite, bo śpiewa się dla ludzi, dlatego bardzo chciałam tę okrągłą rocznicę świętować z przytupem - mówiła w Dwójce Renata Przemyk – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która w tym roku obchodzi jubileusz swojej pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultowa formacja Tie Break w koncertowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 19:00
- Tie Break to znacznie więcej niż zespół – to stan umysłu i stan ducha. A Duch, jak wiadomo, wieje kędy chce. I jak ktoś pięknie powiedział – Tie Break to plemię dmuchające w jedno ognisko - mówił Piotr Metz, który prowadził piątkowy koncert w audycji Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: moją misją jest przypominanie, że arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 20:40
- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Dziś poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 07:00
Wieczorem (o godz. 18:00) poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska - w kategorii Obraz, i Polska Agencja Prasowa - w kategorii Słowo. Swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę i 100 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nominacje do Nagród Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: to wielka duma móc przyznać takie wyróżnienia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:50
W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. W kategorii Muzyka, w której nagrodę przyznaje Polskie Radio, nominowani zostali: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski. - Jestem dumna, że Polskie Radio kolejny raz może taką nagrodę przyznać - mówiła prezes Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Krzysztof Czabański: to uznanie pierwszoplanowej roli kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:53
W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. - Jest to uznanie pierwszoplanowej roli kultury w naszym życiu - podkreślił Krzysztof Czabański. Przewodniczący RMN dodał, że wyróżnienia są też realnym wsparciem materialnym dla twórców.
rozwiń zwiń