!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 kontra Baba od polskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:51
Młodzieżowe Słowo Roku to akcja zainicjowana przez PWN, która ma zachęcić młodych ludzi do interesowania się zjawiskami językowymi, bo to my tworzymy język i niekoniecznie chodzi tu o poprawność językową stricte.
Coraz częściej informacji szukamy w mediach społecznościowych
Coraz częściej informacji szukamy w mediach społecznościowychFoto: Leszek Glasner/Shutterstock

Język własny tworzy grupę i jest potrzebny do tego, żeby jej członkowie wysyłali między sobą sygnały, iż są do siebie podobni. Język młodych ludzi często jest dla starszych zwyczajnie niezrozumiały, ale działa to także w drugą stronę. Można powiedzieć, że każde pokolenie ma swój własny język.  

Spośród wielu zgłoszeń komisja wybrała dwadzieścia finałowych słów. Wśród nich znalazły się m. in wyrażenia pochodzące z języka angielskiego, jak cringe, slay, sus, ale też słowa powszechnie używane, które nabrały innego znaczenia czy słowa, które już dawno były modne.  

Wiele z młodzieżowych słów swoją popularność zawdzięcza internetowi, tak jak betoniarz, a także grom komputerowym, jak chociażby NPC. Jak zauważyła Aneta Korycińska, młodzi ludzie coraz chętniej używają skrótowców. 

Posłuchaj
58:41 2022_11_17 22_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku 2022 kontra Baba od polskiego

– Mody językowe są krótkotrwałe, ale są bardzo potrzebne – mówiła gościni Polskiego Radia Dzieciom – W ten sposób młodzi ludzi podkreślają: my jesteśmy inni niż wy. Warto tu podkreślić, że młodzi ludzie nie oczekują, że osoby starsze, w tym ich rodzice będą używali młodzieżowych słów – wręcz przeciwnie. 

Młodzieżowe Słowo Roku, znaczenie młodzieżowych słów i mowa młodych ludzi – o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Aneta Korycińska, znana również jako Baba od polskiego. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Aneta Korycińska - Baba od polskiego – nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagożka ze specjalizacją dotyczącą pracy z osobami w spektrum autyzmu, wychowawczyni, korektorka.
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 21:00 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń