!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 kontra Baba od polskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:51
Młodzieżowe Słowo Roku to akcja zainicjowana przez PWN, która ma zachęcić młodych ludzi do interesowania się zjawiskami językowymi, bo to my tworzymy język i niekoniecznie chodzi tu o poprawność językową stricte.
Coraz częściej informacji szukamy w mediach społecznościowych
Coraz częściej informacji szukamy w mediach społecznościowychFoto: Leszek Glasner/Shutterstock

Język własny tworzy grupę i jest potrzebny do tego, żeby jej członkowie wysyłali między sobą sygnały, iż są do siebie podobni. Język młodych ludzi często jest dla starszych zwyczajnie niezrozumiały, ale działa to także w drugą stronę. Można powiedzieć, że każde pokolenie ma swój własny język.  

Spośród wielu zgłoszeń komisja wybrała dwadzieścia finałowych słów. Wśród nich znalazły się m. in wyrażenia pochodzące z języka angielskiego, jak cringe, slay, sus, ale też słowa powszechnie używane, które nabrały innego znaczenia czy słowa, które już dawno były modne.  

Wiele z młodzieżowych słów swoją popularność zawdzięcza internetowi, tak jak betoniarz, a także grom komputerowym, jak chociażby NPC. Jak zauważyła Aneta Korycińska, młodzi ludzie coraz chętniej używają skrótowców. 

Posłuchaj
58:41 2022_11_17 22_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku 2022 kontra Baba od polskiego

– Mody językowe są krótkotrwałe, ale są bardzo potrzebne – mówiła gościni Polskiego Radia Dzieciom – W ten sposób młodzi ludzi podkreślają: my jesteśmy inni niż wy. Warto tu podkreślić, że młodzi ludzie nie oczekują, że osoby starsze, w tym ich rodzice będą używali młodzieżowych słów – wręcz przeciwnie. 

Młodzieżowe Słowo Roku, znaczenie młodzieżowych słów i mowa młodych ludzi – o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Aneta Korycińska, znana również jako Baba od polskiego. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Aneta Korycińska - Baba od polskiego – nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagożka ze specjalizacją dotyczącą pracy z osobami w spektrum autyzmu, wychowawczyni, korektorka.
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 21:00 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń