!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Czym różnią się współczesne dziewczyny od poprzedniczek?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 12:00
Współczesne dziewczyny nie mają łatwo, ponieważ obecna kultura nakłada na ich ramiona mnóstwo ciężarów, czasami bardzo skrajnych: mają być piękne i mądre, silne i delikatne, wrażliwe i pewne siebie, mają robić kariery i być matkami, a to wszystko najlepiej jednocześnie. Na dodatek powinny błyszczeć w mediach społecznościowych, bo tego oczekują od nich rówieśnicy.  
Jakie są współczesne dziewczyny i czym różnią się od poprzedniczek?
Jakie są współczesne dziewczyny i czym różnią się od poprzedniczek? Foto: Claudia K/Shutterstock.com

Jakie są współczesne dziewczyny i czym różnią się od poprzedniczek? Z jakimi wyzwaniami się zmagają i czy są one inne od dotychczasowych? Dlaczego tak trudno dzisiaj wyrosnąć na silną i pewną siebie kobietę? Jak możemy wzmacniać poczucie własnej wartości u nastolatek? Na te pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Czechowska. 

Posłuchaj
59:49 2022_11_21 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta? Cz. 1

Posłuchaj
58:58 2022_11_21 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta? Cz. 2

Z wykształcenia nauczycielka i anglistka, przetłumaczyła na język polski nowe wydanie książki "Ocalić Ofelię" o tym, jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dorastających dziewcząt, pomóc im ukształtować ich tożsamość i tworzyć trwałe związki z innymi oraz ocalić ich wyjątkowość, , ale ma w tym temacie doświadczenie również dlatego że pracuje z rodzicami. Tłumacząc książkę z 1994 roku cofnęła się do czasów, kiedy sama była nastolatką.  

- W głowach nastolatków jest coś, co nazywa się wyobrażoną publicznością, czyli nie tylko osoby, które istnieją fizycznie, ale też te osoby, które im się wydaje, że na nie patrzą – zwróciła uwagę gościni Strefy Rodzica. Do tego dochodzi obecność w mediach społecznościowych, gdzie skala kontaktu z innymi ludźmi jest znacznie większa niż w rzeczywistości. Jednocześnie do nastolatków dociera znacznie więcej obrazów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mowa tu o kreowaniu uproszczonych ideałów, do których dążą młode dziewczęta, które stają się kobietami.  

Anna Czechowska zaznaczyła, że zakazy i ograniczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, a bezpieczną przystanią dla młodej osoby jest pełna zaufania i szacunku relacja z rodzicem. - Jeżeli budujemy relację na zaufaniu i szacunku, to młodzież uczy się odpowiedzialności za siebie, jak również wobec innych – wytłumaczyła - Możemy się starać zrozumieć świat nastolatek, ale nigdy tak naprawdę w stu procentach nam to nie wyjdzie i będziemy się też komunikować innym językiem, będziemy mieć inne odniesienia kulturowe. W relacji między rodzicem a nastolatkiem ważne jest zbudowanie odpowiedniego fundamentu i posługiwanie się językiem zrozumiałym dla obu stron.  

Więcej o tym, jak budować relacje z nastolatkami, jak powinna wyglądać baza takiej relacji, a także o wpływie czasów, w jakich przyszło dorastać obecnym dziewczętom na ich życie. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Anna Czechowska – nauczycielka, anglistka, konsultantka w duchu Pozytywnej Dyscypliny, coach

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 kontra Baba od polskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:51
Młodzieżowe Słowo Roku to akcja zainicjowana przez PWN, która ma zachęcić młodych ludzi do interesowania się zjawiskami językowymi, bo to my tworzymy język i niekoniecznie chodzi tu o poprawność językową stricte.
rozwiń zwiń