Polskie Radio Dzieciom

"Góry nadziei". Bajka edukacyjna, która daje nadzieję na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 13:11
"Góry Nadziei" to bajka edukacyjna Marcina Mortki, która trafia do dzieci i ich rodziców wraz z maskotką Jelonka Janka. Bajka, a także audiobook mają przygotować dzieci na długotrwały i niełatwy proces leczenia oraz dać nadzieję na zdrowie. – Jest to bardzo dobre narzędzie do pracy z chorymi dziećmi, ale również z ich rodzicami – mówiła Monika Mrozowska – aktorka czytająca audiobook.  
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfonyFoto: Schutterstock

W związku z premierą wersji papierowej książki, miała również miejsce premiera audiobooka czytanego przez Monikę Mrozowską. - Wiedziałam, że bardzo mocno muszę się skupić, żeby przekazać treść, która jest w książce zawarta, ponieważ wiedziałam, że tego, o czym ja będę opowiadać, będą też słuchać rodzice, będą słuchać lekarze, którzy na podstawie tego, co ja będę mówić, będą przeprowadzać terapię, więc to jest odpowiedzialne zadanie – dodała aktorka.  

Posłuchaj
59:48 2022_12_06 22_00_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Góry nadziei". Bajka edukacyjna, która prowadzi przez proces leczenia i daje nadzieję na zdrowie_Strefa Rodzica 6 grudnia godz. 22:00

- Przede wszystkim w pierwszym kontakcie z dzieckiem nie należy się skupiać na jego chorobie. To, co jest istotne, to komunikacja z małym pacjentem i nić porozumienia, którą chcemy z nim nawiązać – zauważył lekarz pediatra, dr Jędrzej Nowaczyk. W pierwszym kontakcie należy więc być raczej animatorem zabawy, a nie lekarzem, a jak lekarzem, to przyjaznym, sympatycznym, uśmiechniętym i pomocnym. Oddalić stres dziecka może książka, ale również postać Jelonka Janka, który nie tylko przybliży cały proces leczenia, ale też pomoże przez niego przejść.  

Bohaterami książki "Góry Nadziei" są zwierzątka, które dzielnie kroczą przez tytułowe góry i towarzyszą im lęk, smutek, złość i zniechęcenie. Zdarza im się też marudzić, jak to bywa w życiu i w chorobie. - Bajkoterapia to jest niesamowite narzędzie – zaznaczyła Agnieszka Machnicka – Bajkoterapia przede wszystkim oswaja lęk, to na początek, a później mamy świetne pole, żeby edukować nasze dzieci, nawiązać z nimi relację, sprawdzić, co się u nich dzieje albo zrelaksować i wyciszyć.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr Jędrzej Nowaczyk - lekarz pediatra i Agnieszka Machnicka - Prezeska Fundacji Zaczytani.org. oraz  Monika Mrozowska - aktorka czytająca audiobook dostępny dla rodziców bezpłatnie na stronie Fundacji Zaczytani
Data emisji: 06.12.2022
Godzina emisji: 21:00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profilaktyka chorób onkologicznych u mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:31
Nowotwór to choroba cywilizacyjna, która jest związana z coraz powszechniejszymi czynnikami. Zdecydowanie możemy mówić już o epidemii nowotworów. Obecnie medycyna pozwala na całkowite wyleczenie większości nowotworów, jednak muszą być one wykryte na wczesnym etapie. Dlatego tak ważne są profilaktyka pierwotna, czyli  unikanie zachorowania oraz profilaktyka wtórna tj. wczesne wykrycie choroby, dzięki badaniom profilaktycznym?
rozwiń zwiń