!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Wakacyjny wyjazd i wakacyjna miłość. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 08:00
Wakacyjna miłość to coś, co pozostaje w pamięci na długo. W jaki sposób przygotować swoje córki i synów, którzy wyjadą na obozy i kolonie do tego, z czym miłość spotkana w wakacje może się wiązać? I czy właściwie warto przygotowywać do wakacyjnej miłości? Jak zauważa gościni Polskiego Radia Dzieciom i autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno" jesteśmy z dziećmi przez cały rok, rozmawiamy z nimi i dobrze wiemy, w jakim są stanie emocjonalnym, a tym samym - pewne rzeczy, pewne wskazówki my podajemy tym naszym dzieciakom po drodze - między innymi o tym mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Antosiewicz.
Krótkotrwała relacja nawiązana podczas wakacji czy nawet jednostronna miłość nie musi być złą matrycą kolejnych związków i wcale nie jest tak, że będzie to wpływało na przyszłość.
Krótkotrwała relacja nawiązana podczas wakacji czy nawet jednostronna miłość nie musi być złą matrycą kolejnych związków i wcale nie jest tak, że będzie to wpływało na przyszłość. Foto: shutterstock/Ann Haritonenko

Zarówno nasze wskazówki, jak i pewne obawy w związku z wakacyjnym wyjazdem dziecka nie powinny właściwie różnić się od tych, które są w ciągu całego roku, gdy na przykład dziecko wychodzi ze znajomymi. - Jeżeli ufamy naszym dzieciom w roku szkolnym, to prawdopodobnie w wakacje nie zgłupieją nagle - tłumaczy Izabela Antosiewicz. Warto uświadomić dziecku, że fakt, iż rodzica nie będzie obok nie oznacza, że inny dorosły nie będzie widział, a tym samym oceniał jego zachowania.

Gościni "Strefy Rodzica" ma na to sposób - przed wyjazdem swoich nastoletnich dzieci mówiła im, by zachowywały się tak, jakby mama była obok. Kolejną istotną kwestią jest ciągle zaufanie. Jeżeli omawiamy ze swoją pociechą wszelkie kwestie na bieżąco, nie powinno być problemu. Co więcej, poruszając z dzieckiem pewne kwestie jedynie przed wyjazdem, możemy przypadkiem przez własne obawy zasugerować im coś, przed czym tak bardzo chcemy je uchronić. 

Posłuchaj
59:43 2022_06_16 22_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wakacyjny wyjazd i wakacyjna miłość. Rozmawiajmy z dziećmi

Pamiętajmy, że działania młodego człowieka, który słyszy tylko zakazy i nakazy, będą raczej przeciwne do zamierzonych przez rodziców. Dziecko i tak zrobi swoje. Mimo to przed wyjazdem warto porozmawiać choćby o tym, czego dziecko w związku z nim się obawia i jakie ma względem wyjazdu oczekiwania czy też, na co ma nadzieję. Być może spodziewa się spotkać wakacyjną miłość, która - niestety - często podszyta jest krótkotrwałością. Takiej wakacyjnej miłości towarzyszą bowiem silne emocje, sprzyja im otoczenie oraz wiek, który rządzi się swoimi prawami. Temu, czy owe romantyczne relacje będą szczęśliwe czy nieszczęśliwe, nadajemy znaczenie my, dorośli i młodzież też będzie nadawała temu znaczenie. Fakt, że takie zauroczenie, a także wszystko, co się z nim wiąże, ma miejsce jest przede wszystkim ogromnym doświadczeniem życiowym dla młodego człowieka. 

Krótkotrwała relacja nawiązana podczas wakacji czy nawet jednostronna miłość nie musi być złą matrycą kolejnych związków i wcale nie jest tak, że będzie to wpływało na przyszłość. To element nie tylko swego rodzaju obozowego czy wakacyjnego folkloru, ale też dojrzewania. Więcej na ten temat w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Izabela Antosiewicz - autorka
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o  dzieciach z Ukrainy. Są to lekcje języka polskiego. "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". Premierowe odcinki ukazują się w czwartki na platformie podcasty.polskieradio.pl i na stronie polskieradiodzieciom.pl

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń