Polskie Radio Dzieciom

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o świadomym rodzicielstwie.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o świadomym rodzicielstwie.Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

W świadomym rodzicielstwie kluczem jest słuchanie drugiego człowieka, szacunek do niego i nietraktowanie dziecka jako kogoś będącego niżej w hierarchii. Widząc pewne zachowania dziecka, nie oceniamy z góry i nie krytykujemy, swoje emocje odkładamy na bok i na zasadzie uważności i współczucia patrzymy, co kryje się za danym zachowaniem. Być może jest to niezaspokojona potrzeba, której młody człowiek nie potrafi inaczej wyartykułować. – Dorosły, który jest uwikłany w siebie, w to, co się dzieje, nie zobaczy tego – wyjaśniła Weronika Chmielewska


Posłuchaj
54:49 2022_12_13 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny_Strefa Rodzica 13 grudnia godz. 22:00

 

Ścieżka świadomego rodzicielstwa zaprasza do zatrzymania się i sprawdzenia w sobie. – Im bardziej będziemy świadomi swoich potrzeb jako dorośli, tego, jak chcemy żyć i świadomi wartości, jakie nam przyświecają i jakie chcemy wprowadzać w naszej rodzinie, tym bardziej może się okazać, że nie wszystko jest dla każdego – dodała prezes Fundacji Edumind. Odpowiedzi na wiele pytań mamy w sobie, jednak pochłonięci codziennością nie zawsze jesteśmy w stanie do nich dotrzeć.  

Świadome rodzicielstwo to nie tylko dziecko, ale przede wszystkim rodzic. Jeśli zajrzymy w głąb siebie i cofniemy się do czasów, kiedy sami byliśmy dzieckiem, łatwiej nam będzie podejmować odpowiednie decyzje względem naszych dzieci.  

Audycja: Strefa Rodzica


Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Weronika Chmielewska – prezes Fundacji Edumind

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 11:42
Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń