Polskie Radio Dzieciom

Zima w pełni. Na lodowisko czas start!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:36
Łyżwiarstwo śmiało można nazwać sportem narodowym Holandii. Kraj ten przecinają tysiące kilometrów kanałów, które powstały, by chronić okolice przed powodziami. To właśnie w Holandii po raz pierwszy rozegrały się zawody w łyżwiarstwie szybkim. Obecnie z miejskich ślizgawek korzystają również mieszkańcy Niderlandów.
Jaka jest różnica między lodowiskiem, a torem łyżwiarskim?
Jaka jest różnica między lodowiskiem, a torem łyżwiarskim? Foto: Pixabay

Ściganie się na łyżwach zaczęło się w Holandii zupełnie przypadkowo. Położony nad Morzem Północnym kraj był zagrożony regularnymi powodziami, dlatego wybudowano tam ogromną sieć kanałów, które miały zmniejszyć ryzyko zalania. Kiedy nadchodziła zima, woda w kanałach zamarzała, co z czasem zostało wykorzystane do wyścigów na łyżwach. 

Jaka jest różnica między lodowiskiem, a torem łyżwiarskim? A w jakim mieście w Polsce otwarto pierwszy kryty tor łyżwiarski do jazdy szybkiej? To właśnie tam Wojtek i Smok Adaś wybrali się na łyżwy.
Jeśli jesteście ciekawi, jak im poszło, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji.

Posłuchaj
59:28 2022_01_07 10_59_59_RadioDzieciom_Wyprawy_Smoka_z_czlowiekiem.mp3 Jaka jest różnica między lodowiskiem, a torem łyżwiarskim?

  

Audycja: Wyprawy Smoka z człowiekiem

Prowadzi: Wojciech Słupiński  
Data emisji: 7.01.2022.
Godzina emisji: 11.00.

Czytaj więcej:

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy Smoka w teczkę! Podróżować można samochodem, statkiem lub samolotem, z mamą, tatą, siostrą lub bratem, a jak podróżować ze Smokiem? Oczywiście tunelem czasoprzestrzennym…

Można nim dotrzeć w każde dowolne miejsce pod warunkiem, że ma się zdjęcie zrobione specjalnym aparatem Bociana Floriana. Potem wystarczy już tylko położyć ręce lub… łapy na fotografii, krótki lot i twarde lądowanie.

Ale warto, bo jak inaczej w jednej chwili przenieść się na Malediwy, potem do Marko, a na koniec nad Morskie Oko? 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! [Zobacz spot]

W piątki o godz. 11.00, zaprasza: Wojciech Słupiński. 

Zobacz także
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:37
W internecie - poprzez komputery, smartfony czy tablety albo w cyfrowych odbiornikach DAB+. Antena jest dostępna także w aplikacjach Polskiego Radia. Dzięki temu stale można słuchać - na przykład w samochodzie czy na domowym sprzęcie - słuchowisk, bajek, koncertów muzyczne albo lekcji języków obcych. Całodobowe Polskie Radio Dzieciom nadaje również specjalistyczne audycje dla rodziców, a swoje podcasty nagrywała tu choćby Ida Nowakowska. Informacje o Polskim Radiu Dzieciom znajdziesz również w TVP ABC oraz na billbordach. Ruszyła właśnie kampania "Nadajemy na dziecięcej fali" - sprawdź nasze propozycje!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ryby spędzają zimę?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 10:00
W popołudniowej audycji Polskiego Radia Dzieciom zajrzeliśmy pod wodę, żeby sprawdzić jakie stworzenia można spotkać w głębinach. Oj, zimna jest woda w akwenach o tej potrze roku, a jednak żyje w nich mnóstwo ciekawych gatunków zwierząt.
rozwiń zwiń