Jak wyjaśnił prof. Tadeusz Pietras, kiedyś zaburzenia psychiczne i zachowania traktowano jako choroby, które były w środowisku stygmatyzowane. - Pod wpływem filozofii postmodernistycznej rozwinął się nurt antypsychiatrii, który zakładał, że nie ma chorób psychicznych, a ludzie różnią się od siebie sposobem myślenia i zachowania. W niektórych krajach doszło do tego, że zamknięto nawet szpitale psychiatryczne, co spowodowało tym, że wielu ludzi z odmiennym zachowaniem nie potrafiło się odnaleźć w świecie. Wrócono więc do poprzedniej teorii, ale jako konstruktu, który jest na pograniczu biologii i nauk społecznych - wyjaśnił prof. Tadeusz Pietras i dodał, że obecnie postrzeganie takich osób w społeczeństwie nie jest równoznaczne z tym że są uznawani za chorych, ale inaczej funkcjonujących. - Co jest bardziej sprawiedliwe. Nie ważne z czym zmaga się człowiek, ważne aby przywrócić go społeczeństwu - wyjaśnił lekarz.
Jeśli chodzi o częstotliwość dysleksji, dysgrafii, czy dyskalkulii to utrzymuje się ona na tym samy poziomie od lat, jednak dawniej nie mieliśmy takiej świadomości ich występowania i objawów jak dziś. Jak zauważył dr Kasper Sipowicz, pierwszą niepokojącą oznaką świadczącą np. o dysgrafii może być nieumiejętność odrysowywania przez dziecko pewnych prostych wzorów, pisania w liniach, ułożenia puzzli czy klocków w tym samym czasie co rówieśnicy, a także brak możliwości nauczenia się wierszyka na pamięć. - Kiedy rodzice to zauważą, pierwszą czynnością powinno być porozmawianie z nauczycielem dziecka i udanie się po pomoc do państwowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która może wydać zaświadczenie o stwierdzonych zaburzeniach - wyjaśnił pedagog specjalny.
W audycji poruszony został także temat neuroróżnorodności, a także innych zaburzeniach jakie można wykryć już w wieku dziecięcym takie jak: depresja, ADHD, autyzm i zespół Tourette’a. W Polskim Radiu Dzieciom eksperci radzili jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem dużych problemów zdrowotnych.
A o szczegółach można posłuchać w zapisie rozmowy:
56:19 [i] 29042024 - STREFA RODZICA - całość.mp3 Dysleksja, depresja czy ADHD? "Stefa rodzica"_Polskie Radio Dzieciom_9.05.2024
Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki oraz dr Kasper Sipowicz- pedagog specjalny, adiunkt w Szkole Wyższej Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 21.00
Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!