Polskie Radio Dzieciom

"My pokazujemy muzykę ludową na nowo". Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 13:04
Festiwal „Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, więc jak zauważył Piotr Dorosz, gość "Popołudnika" to już dwudziesta piąta odsłona tego wydarzenia! - I na pewno nie zabraknie dobrej muzyki i zespołów, które grają tradycyjną muzykę ludową, zakorzenioną w naszym kraju. My pokazujemy ją na nowo! - zachęcał dziennikarz muzyczny. Zapraszamy do lektury!
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu Nowa Tradycja
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: mat. prasowe

W dniach 16-19 maja odbędzie się w Warszawie 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. To wielkie święto muzyki folklowej. Nie może zabraknąć na nim wydarzenia dla najmłodszych. Dlatego 19 maja zapraszamy serdecznie Małych i Dużych do studia S3 (budynek "Lutosa"), na muzyczne spotkanie z kowalem w kuźni. - Będziemy wspólnie muzykować. Nauczymy się słów piosenki o kowalu i wspólnie ją wykonamy. Specjalnie dla dzieci przygotowałem też własnoręcznie 10 małych, drewnianych kowadełek i 20 młoteczków (też drewnianych), które posłużą za niewielkie perkusjonalia. A po zajęciach koncert da grupa SenJawaZabawa - zapraszał Piotrek Dorosz.

Gość "Popołudnika" wyjaśnił też idee Festiwalu. - Muzyka folkowa nawiązuje do tradycji, czyli do tej muzyki, która rozbrzmiewała dawniej na wsi. Czerpie przykład z jej melodii, ale przedstawia ją w nowy, bardziej nowoczesny sposób. Polega to na tym, że artysta bierze jakąś melodię, która mu się podoba, ale ogrywa ją w stylu na przykład rockowym albo popowym, albo z użyciem bardzo dużej ilości elektroniki. A więc owszem u źródeł jest tradycja, ale też nowoczesność i te stare melodie pokazane w nowoczesny sposób - powiedział dziennikarz muzyczny.

A czy na scenie pojawią się artyści też ubrani inaczej? Czy będą mieć na sobie stroje ludowe, które kojarzą nam się z tą tradycyjną muzyką: piękne spódnice, zapaski czy haftowane koszule? Zdaniem Piotra Dorosza tak, ale jak zauważył skoro muzyka jest nowoczesna to stroje raczej też są. - W pewien sposób są tradycyjne, ale tylko jakieś ich elementy. Artyści prezentują u nas swoją duszę, swoje poczucie estetyki. Stroje są powiedziałbym współczesne, a często dość zaskakujące - dodał gość "Popołudnika".


Posłuchaj
10:52 2024_05_15 15_59_58_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Piotr Dorosz gościem "Popołudnika"

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Piotrek Dorosz
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Nad Betlejem jasna gwiazda! Rodzinnie kolędujemy ze "Źródełkiem"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 09:00
W noworocznej audycji sięgamy po wyjątkowy koncert kolęd, który odbył się 6 stycznia 2022, w Święto Trzech Króli, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w którym wystąpili Kaja i Janusz Prusinowscy z Przyjaciółmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IV Nasze Muzyczne Źródełko. Koncert Laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 09:00
Przed nami barwne zakończenie roku 2023! Zapraszamy na koncert laureatów IV Naszego Muzycznego Źródełka – konkursu Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs muzyki folkowej "Nowa Tradycja 2024"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:50
Najważniejszą częścią 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest Konkurs Muzyki Folkowej, który w tym roku odbędzie się z udziałem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową. 
rozwiń zwiń