Nauka

Europejskie ofiary z ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2008 11:08
Archeolodzy interpretują znaleziska nietypowych grobowców z okresu paleolitu.

Archeolodzy interpretują znaleziska nietypowych grobowców z okresu paleolitu. Prawdopodobnie prehistoryczni europejscy zbieracze i myśliwi praktykowali ofiary z ludzi.

Podczas badania grobów pochodzących z okresu górnego paleolitu (około 26000 do 8000 lat p.n.e.) archeolodzy znaleźli kilka pochówków zawierających pary lub grupy ludzi z bogatymi ofiarami i wyposażeniem. Wiele szczątków należało do ludzi młodych lub dotkniętych jakąś formą upośledzenia, np. karłowatością. Jak uważa profesor Vincenzo Formicola z Universytetu w Pizie, różnorodność osób pochowanych razem i ich wyjątkowe traktowanie może być oznaką rytualnego zabijania. „Te znaleziska wskazują, że ofiary z ludzi mogły być częścią aktywności rytualnej tej populacji” - napisał Formicola w ostatniej edycji czasopisma Current Anthropology.

Większość z myśliwych i zbieraczy zamieszkujących Europę podczas górnego paleolitu grzebała swoich zmarłych, a ich groby – liczne i zazwyczaj wypełnione ofiarami takimi jak paciorki i kość słoniowa – są uważane za dobre źródło informacji na temat tego, co ludzie ci myśleli o duchowości i życiu pozagrobowym. Dwoje lub więcej osób było czasami chowanych razem, jeżeli zmarli w wyniku wypadku lub podczas choroby. Dokładne przebadanie grobowców ujawniło jednak, że zbiorowych grobów istniało więcej niż dotychczas sądzono i że nie były one związane tylko z wyjątkowymi okolicznościami śmierci pochowanych. - Wszystkie te groby zbiorowe raczej nie mogą być rezultatem naturalnych zjawisk. Ofiary z ludzi mogły by stanowić dodatkowe wyjaśnienie - powiedział Formicola dla LiveScience.

Na przykład w Dolních Věstonicach na Morawach w Czechach znaleziono w latach 80. grób trzech młodych osób w wieku od 16 do 25 lat, dwóch mężczyzn i jednej zdeformowanej osoby, najprawdopodobniej kobiety. Szkielety te są ułożone w sposób nietypowy: szkielet po prawej jest pochowany twarzą w dół, gdy postać z lewej trzyma się osoby pochowanej pośrodku (tj. zdeformowanej kobiety). Szkielety mężczyzn wskazują na to, że byli oni zdrowi w momencie śmierci, przy czym jeden z nich miał w biodrze resztki drewnianego palika, najprawdopodobniej ślad po narzędziu, które spowodowało śmierć. W skład pochówku wchodziły także ozdoby, jak kły czy wisiorki z kości słoniowej, a także ochra, którą posypano okolice głów zmarłych, jak również okolice łona kobiety pośrodku. Dolní Věstonice to miejsce dobrze znane archeologom. Pochodzi stamtąd wiele interesujących znalezisk z okresu paleolitu, np. figurka prehistorycznej „Wenus”.

Inny wyjątkowy grobowiec znaleziono we Włoszech. W jaskini Romito w Kalabrii, odkryto szkielet karła, który zmarł w wieku 17 lat, trzymanego w ramionach kobiety. Dwa szkielety leżą równolegle, obok kamienia z wykutym rysunkiem byka.
Natomiast w Sungirze, znajdującym się 20 km od Moskwy w Rosji, para dzieci została złożona w rozbudowanym grobowcu. Grób ten zawiera szkielety chłopca i dziewczynki w wieku pomiędzy 9 a 13 lat. Szkielety umieszczone są na tej samej osi i stykają się głowami, złożone pośród włóczni z mamucich kłów, setek kłów lisich i tysięcy paciorków z kości słoniowej. Szkielet dziewczynki pokazuje ślady wrodzonej deformacji. Zdaniem badaczy, wykonanie jednego z paciorków, których w grobie jest około 10 tysięcy, mogło zająć nawet godzinę. Pochówek ten musiał być zatem niezwykle istotny dla lokalnej ludności.

Według Formicoli pochówki te są przykładami niezwykłymi, mogącymi sugerować, że mamy tu do czynienia z ofiarami z ludzi. - Czas potrzebny do przygotowania wszystkich tych paciorków był olbrzymi. Zostały zrobione na potrzeby ceremonii i specjalnie dla pochowanych dzieci. To prowadzi do pytania, czy aby ta ceremonia nie została zaplanowana na długo przed ich śmiercią - mówi Formicola. Badacz uważa, że różny wiek i płeć osób z grobowców świadczy o tym, że byli oni złożeni razem z jakiegoś konkretnego powodu, a nie dlatego, że zmarli podczas tej samej epidemii. Ponadto zwraca uwagę fakt, że grobowce te zawierają szczątki ludzi upośledzonych. Zdeformowani ludzie mogli być traktowani ze strachem, nienawiścią lub czcią. Nie wiadomo, czy osoby te pochowano mimo tego, że były upośledzone, czy właśnie dlatego, że różniły się od innych ludzi. Formicola uważa, że to nieprzypadkowe i osoby te zostały pochowane w sposób wyjątkowy właśnie ze względu na deformacje.

Do tej pory nie znaleziono dowodów na praktykowanie ofiar z ludzi w Europie w okresie Górnego Paleolitu. Archeologia potwierdziła, że ofiary z ludzi składano w cywilizacjach starożytnego Bliskiego Wschodu, a więc dużo później. Podobnie Majowie i Aztekowie w prekolumbijskiej Ameryce wycinali serca i zrzucali ofiary ze szczytu swoich świątyń. Paradoksalnie, nowe znaleziska z Górnego Paleolitu mogą oznaczać, że myśliwi i zbieracze z terytoriów Europy byli bardziej zaawansowani niż dotąd sądzono. - Te dane sugerują, że społeczeństwa Górnego Paleolitu posiadały złożony system wzajemnych relacji, wierzeń, symboli i rytuałów – twierdzi Formicola.

Jednak nie wszyscy badacze zgadzają się z poglądami tego naukowca. Profesor Rupert Housley z Uniwersytetu w Glasgow uważa, że wyjątkowe pochówki mogą być interpretowane odmiennie. Jego zdaniem wspomniany grobowiec chłopca i dziewczynki w Rosji, gdzie znaleziono wielką liczbę kłów i paciorków, może być po prostu świadectwem wysokiego statusu pochowanych dzieci. Paciorki, będące dobrami rodzinnymi, mogły być przygotowane lata wcześniej właśnie w celach pogrzebowych. Zdaniem Housleya, zbiorowe grobowce były częste w okresie, który bada Formicola. Ponadto śmiertelność wśród dzieci była wówczas duża. - Choroby mogą wytłumaczyć śmierć dzieci w tym samym momencie i umieszczenie ich w tym samym pochówku – powiedział badacz. Jego zdaniem teoria o ofiarach z ludzi jest tylko jedną możliwością wśród wielu możliwych interpretacji.

Tytus Mikołajczak

 Na podstawie: LiveScience

Czytaj także

Kolebka poza Afryką?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2009 12:44
W Malezji znaleziono pięściaki sprzed 1,83 mln lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mama Oetziego nie ma krewnych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2008 14:45
Znamy wyniki analizy genów "człowieka z lodu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twarzą w twarz z Kopernikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2007 09:47
Historia czaszki z Fromborka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sakkara w mumie bogata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2009 13:12
Egipscy archeolodzy odnaleźli około 30 mumii i co najmniej jeden nienaruszony wapienny sarkofag.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń