Nauka

Promy kosmiczne do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 11:49
Szef Roskosmosu: Loty załogowe w kosmos mogą stać się domeną Rosji.

Szef rosyjskiej agencji ds. badań kosmosu Roskosmos, Anatolij Perminow, powiedział, że już wkrótce wahadłowce w typie amerykańskich promów kosmicznych czy dawnego radzieckiego "Burana" przestaną być konstruowane i budowane.

- Doświadczenie eksploatacji wahadłowców wykazało, że statki takie są niewystarczająco efektywne i mają kosztowną technologię - ocenia Perminow. Właśnie dlatego mało prawdopodobne jest, aby  którykolwiek kraj w bliskiej przyszłości zabrał się za realizację takich projektów.

Rosja opanuje kosmos?

Szef Roskosmosu poinformował, że na 2010 rok zaplanowano pięć startów amerykańskich promów kosmicznych, a w 2011 roku możliwy jest lot szóstego, ostatniego. Potem Amerykanie zamierzają zrezygnować z lotów wahadłowców. Ciężar dostaw na ISS i wymiany załogi na Stacji Kosmicznej wezmą na siebie inne agencje. 

Zdaniem Perminowa, oznacza to, że po pewnym czasie loty załogowe w kosmos mogą stać się domeną Rosji, zaś wymiana załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będzie dokonywana tylko przy pomocy statków rosyjskich.

Szef Roskosmu zaznaczył, że do zbudowania własnego załogowego statku kosmicznego dąży Europejska Agencja Kosmiczna ESA. Także Chiny pracują nad skonstruowaniem własnej stacji kosmicznej, a Indie przygotowują się do własnego załogowego lotu kosmicznego.

Zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami obecnie dla wymiany załóg ISS wykorzystywane są zarówno amerykańskie promy kosmiczne, jak i rosyjskie statki Sojuz.

Co z ISS?

Niejasna jest jednak także przyszłość samej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W marcu 2010 roku przedstawiciele agencji kosmicznych, uczestniczących w projekcie ISS, rozstrzygną w Tokio o jej losie po 2016 roku. - Na marzec zaplanowane jest w Tokio spotkanie przedstawicieli agencji kosmicznych, które wspónie budują stację - powiedział Perminow. -  Rozpatrzone będą na nim wyniki eksploatacji ISS i wydany będzie werdykt dotyczący jej dalszego losu - wyjaśnił. Zdaniem szefa Roskosmosu, większość jego zagranicznych partnerów przychyla się do tego, aby przedłużyć funkcjonowanie Stacji co najmniej do 2020 roku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - jedyny stale zamieszkały kompleks na orbicie okołoziemskiej - składa się z elementów orbitalnych, dostarczanych przez wszystkich partnerów (USA, Rosja, kraje Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japonia i Kanada), a także z elementów naziemnych. Załoga Stacji przeprowadza eksperymenty w stanie nieważkości i w sposób zupełnie wcześniej niespotykany popularyzuje astronautykę (więcej >>>). ISS niedawno skończyła 10 lat (więcej >>>). 

(ew/pap)

Obejrzyj start Sojuza z kosmodromu Bajkonur i dokowanie Sojuza do ISS:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Progress w drodze na ISS

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 13:34
Celem misji jest uzupełnienie zapasów na orbitalnej Stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin na ISS

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:50
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprzedaż w NASA: kup prom kosmiczny!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 13:51
NASA zamierza pozbyć się trzech promów kosmicznych i ponad 2 tysięcy innych przedmiotów. Oferty na Atlantis czy Endeavour można składać do 19 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń