Nauka

Morph – pomysł na nanotelefon

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 07:45
Elastyczny, płaski i przezroczysty telefon na baterie słoneczne? Takie urządzenie może powstać już za kilka lat.

Elastyczny, płaski i przezroczysty telefon na baterie słoneczne? Takie urządzenie chce stworzyć Nokia Research Center wspólnie z Cambridge Nanoscience Center.

W konstrukcji tego futurystycznego telefonu zostaną wykorzystane utkane w trójwymiarową sieć elementy o rozmiarach nanometrycznych i własnościach podobnych do sieci pajęczej. Morph będzie dzięki temu przezroczysty, giętki, do pewnego stopnia rozciągliwy i zarazem wytrzymały. Nieomal płaską prostokątną słuchawkę zwiniemy w pierścień-bransoletkę lub rozwiniemy do postaci klawiatury-arkusza.

Morph ze względu na superhydrofobowe własności zastosowanych nanostruktur będzie odporny na większość zabrudzeń, które po prostu nie będą do niego przywierały. Twórcy konceptu chcą też, żeby nanotelefon miał wbudowany czujnik zanieczyszczeń powietrza, aby użytkownik mógł się dowiedzieć czy rzeczywiście znajduje się w zdrowym otoczeniu.

Potencjalnie Morph dzięki wykorzystaniu zaawansowanych nanomateriałów (tzw. nanotrawy czyli rodzaju cieniutkich włosków, wystających z powierzchni materiału), mógłby też czerpać całą swoją powierzchnią energię słoneczną.

Naukowcy myślą też o zastosowaniu do jego zasilania ogniw słonecznych, które mogą być nadrukowywane na elastyczne podłoża z tworzyw sztucznych. Coś takiego udało się niedawno stworzyć inżynierom z New Jersey Institute of Technology (NJIT). Drukowane ogniwo ich autorstwa wykorzystuje zwinięte w wężyk nanorurki węglowe w połączeniu ze skupiskami atomów węgla w postaci tzw. fulerenów. Fulereny umieszczone na polimerze, na który pada światło słoneczne wyłapują i zatrzymują elektrony, a nanorurki umożliwiają przepływ energii. Prof. Somenath Mitra z NJIT jest przekonany, że za jakiś czas każdy będzie mógł sobie wydrukować takie ogniwo na drukarce i przymocować je np. na przystosowanym do pobierania tego typu energii telefonie. Takim jak opisywany tutaj Morph.

Wizualizacja tego futrystycznego nanotelefonu była prezentowana w pierwszej połowie 2008 r. w MoMA (Museum of Modern Art. w Nowym Jorku) na wystawie „Design and The Elastic Mind”.  Nic dziwnego, jest to bowiem z całą pewnością przykład udanego mariażu designu i najnowszych osiągnięć technologii materiałowej. Prof. Mark Welland, nanotechnolog z University of Cambridge, podkreśla, że Morph z założenia miał być funkcjonalnym dziełem sztuki użytkowej.

Projekt ma przybrać realne kształty najwcześniej za 7 lat.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj wizualizację projektu nanotelefonu Morph:

Czytaj także

Telefon z Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2009 11:45
Jedna z sieci komórkowych ustawi tam swoją antenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelity na straży Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 18:00
Morze Bałtyckie na bieżąco kontrolował będzie system SatBałtyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seabird – telefon jak ze snu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 00:01
Jeżeli zastanawialiście się, jak jeszcze można udoskonalić smartphone’a, oto odpowiedź.
rozwiń zwiń