X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
Audio

Wciąż daleko nam do innych krajów europejskich w dziedzinie ekoenergetyki. Eksperci obawiają się, że nie wywiążemy się z unijnych dyrektyw i grożą nam wysokie kary. Do 2020 roku powinniśmy znacznie ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie źródeł odnawialnych.

Mało jest w Polsce dużych inwestycji opartych na energii odnawialnej. Znacznie więcej jest pojedynczych wiatraków czy domów z zamontowanymi na dachach solarami. Gminy jednak zaczynają rozumieć, że trzeba wykorzystywać alternatywne źródła. Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, chce inwestować w energię pozyskiwaną ze słońca.

Wiesław Wabik: - Myślę nawet o uruchomieniu specjalnego programu gminnego, który będzie wspierał mieszkańców w obszarze wymiany, np. sposobu zasilania budynku, czy też wspomagania poprzez solary, albo, jak budują nowy budynek, to program dofinansowujący im wbudowanie solarów.

Wiedza o ekoenergetyce wśród samorządów wciąż jest jednak niska - mówi Stanisław Gwóźdź, przewodniczący Fundacji Zielony Feniks.

Stanisław Gwóźdź: - Brak świadomości przejawia się w tym, że w przypadku potrzeby uzyskania pozwolenia na instalację biogazową, hasło „bioreaktor” budzi emocje, to jest reaktor dla kogoś. A że jest to proces naturalny, tak jak w przyrodzie od tysięcy lat działa, to dopiero trzeba tłumaczyć i trzeba tym urzędnikom, którzy są na miejscu, przekazać.

Przed nami trudne zadanie, bo mamy jeszcze 10 lat, aby dostosować się do wymogów unijnych, przypomina profesor Józef Neterowicz, ekspert w dziedzinie energii odnawialnej.

Józef Neterowicz: - Przede wszystkim jest ten pakiet 3X20, jest to udział energii odnawialnej w całym bilansie energetycznym, następnie zwiększenie efektywności energetycznej i jest zmniejszenie emisji CO2 o 20%. Obawiam się, że o ile efektywność energetyczna może być załatwiona, natomiast reszta będzie trudna, a szczególnie udział energii odnawialnej. Nawet jeśli byśmy wliczyli chrust zbierany w lesie, to jeszcze będzie nam brakowało 4% i musimy coś z tym zrobić.

 

'' Współczesna elektrownia jądrowa (wydobywające się z chłodni kominowej obłoki to czysta para wodna). Źr. Wikipedia

Zdaniem Józefa Neterowicza energię powinniśmy w znacznym stopniu uzyskiwać  z odpadów.

Józef Neterowicz: - Cały czas mówimy na temat naszego polskiego paliwa w aspekcie węgla: brunatnego lub kamiennego, natomiast są jeszcze inne polskie paliwa, które nie mają znamion energii kopalnej i takim najlepszym, najprostszym w osiągnięciu celu byłyby polskie odpady domowe, których jest w granicach 12 milionów ton rocznie. Jedyną szansą na zrobienie porządku to jest używanie polskich odpadów do produkcji energii.

Jednak zdaniem Dariusza Bliźniaka z Towarowej Giełdy Energii, odpady i źródła odnawialne nie wystarczą, trzeba inwestować także w energetykę jądrową.

Dariusz Bliźniak: - Bez energetyki jądrowej nasze bezpieczeństwo energetyczne za 20-30 lat nie będzie możliwe. Ja widzę trzy podstawowe źródła energii: węgiel nadal, bo w to jesteśmy bogaci, on za 20 lat będzie sięgał w granicach 70% jako źródło wytwarzania, pozostałe 30% pewnie podzieli się między ekoenergetykę, czyli źródła odnawialne i udział energetyki jądrowej. Oczywiście obie wymagają jeszcze szeregu inwestycji.

Eksperci podkreślają, że szansą na szybszy rozwój inwestycji jest powołanie w gminach pełnomocnika do spraw ekoenergii, który zajmowałby się wskazywaniem dróg rozwoju dla danego regionu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sahara zasili Europę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 07:33
Na pustyniach Afryki i na Bliskim Wschodzie powstaną elektrownie słoneczne i wiatrowe, które zasilą Europę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy katalizator zmniejszy spalanie paliwa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 12:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska inżynieria najlepsza na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2009 07:03
Wieżowa elektrownia słoneczna spod Sewilli, zaprojektowana przez inżynierów z Gliwic, zwyciężyła w prestiżowym konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nano-bateryjka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 13:47
Naukowcy ze słynnego MIT odkryli nowy sposób wytwarzania energii. A to we współczesnej nauce niezwykle rzadkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasilanie świetlne zamiast słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 13:24
Już niebawem telefony naładujemy każdym źródłem światła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:24
Łatwiej zbudować wiatrak niż podłączyć się do sieci - mówią eksperci i inwestorzy. Opracowanie przygotowane na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zakłada, że wiatr może dostarczyć w 2020 r. aż 24 procent energii elektrycznej w kraju i niemal dwie trzecie energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 17:40
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną w budynkach - na tle krajów unijnych jesteśmy w ścisłej końcówce...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy będzie w Polsce krach energetyczny?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 22:10
Dokąd zmierza energetyka? Czy energia słońca, wiatru, wody, geotermii i biomasy zastąpi tradycyjne paliwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka atomowa - zyski i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 14:04
Zyski i zagrożenia z budowy elektrowni atomowej w Polsce.
rozwiń zwiń