Nauka

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
Audio

Wciąż daleko nam do innych krajów europejskich w dziedzinie ekoenergetyki. Eksperci obawiają się, że nie wywiążemy się z unijnych dyrektyw i grożą nam wysokie kary. Do 2020 roku powinniśmy znacznie ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie źródeł odnawialnych.

Mało jest w Polsce dużych inwestycji opartych na energii odnawialnej. Znacznie więcej jest pojedynczych wiatraków czy domów z zamontowanymi na dachach solarami. Gminy jednak zaczynają rozumieć, że trzeba wykorzystywać alternatywne źródła. Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, chce inwestować w energię pozyskiwaną ze słońca.

Wiesław Wabik: - Myślę nawet o uruchomieniu specjalnego programu gminnego, który będzie wspierał mieszkańców w obszarze wymiany, np. sposobu zasilania budynku, czy też wspomagania poprzez solary, albo, jak budują nowy budynek, to program dofinansowujący im wbudowanie solarów.

Wiedza o ekoenergetyce wśród samorządów wciąż jest jednak niska - mówi Stanisław Gwóźdź, przewodniczący Fundacji Zielony Feniks.

Stanisław Gwóźdź: - Brak świadomości przejawia się w tym, że w przypadku potrzeby uzyskania pozwolenia na instalację biogazową, hasło „bioreaktor” budzi emocje, to jest reaktor dla kogoś. A że jest to proces naturalny, tak jak w przyrodzie od tysięcy lat działa, to dopiero trzeba tłumaczyć i trzeba tym urzędnikom, którzy są na miejscu, przekazać.

Przed nami trudne zadanie, bo mamy jeszcze 10 lat, aby dostosować się do wymogów unijnych, przypomina profesor Józef Neterowicz, ekspert w dziedzinie energii odnawialnej.

Józef Neterowicz: - Przede wszystkim jest ten pakiet 3X20, jest to udział energii odnawialnej w całym bilansie energetycznym, następnie zwiększenie efektywności energetycznej i jest zmniejszenie emisji CO2 o 20%. Obawiam się, że o ile efektywność energetyczna może być załatwiona, natomiast reszta będzie trudna, a szczególnie udział energii odnawialnej. Nawet jeśli byśmy wliczyli chrust zbierany w lesie, to jeszcze będzie nam brakowało 4% i musimy coś z tym zrobić.

 

'' Współczesna elektrownia jądrowa (wydobywające się z chłodni kominowej obłoki to czysta para wodna). Źr. Wikipedia

Zdaniem Józefa Neterowicza energię powinniśmy w znacznym stopniu uzyskiwać  z odpadów.

Józef Neterowicz: - Cały czas mówimy na temat naszego polskiego paliwa w aspekcie węgla: brunatnego lub kamiennego, natomiast są jeszcze inne polskie paliwa, które nie mają znamion energii kopalnej i takim najlepszym, najprostszym w osiągnięciu celu byłyby polskie odpady domowe, których jest w granicach 12 milionów ton rocznie. Jedyną szansą na zrobienie porządku to jest używanie polskich odpadów do produkcji energii.

Jednak zdaniem Dariusza Bliźniaka z Towarowej Giełdy Energii, odpady i źródła odnawialne nie wystarczą, trzeba inwestować także w energetykę jądrową.

Dariusz Bliźniak: - Bez energetyki jądrowej nasze bezpieczeństwo energetyczne za 20-30 lat nie będzie możliwe. Ja widzę trzy podstawowe źródła energii: węgiel nadal, bo w to jesteśmy bogaci, on za 20 lat będzie sięgał w granicach 70% jako źródło wytwarzania, pozostałe 30% pewnie podzieli się między ekoenergetykę, czyli źródła odnawialne i udział energetyki jądrowej. Oczywiście obie wymagają jeszcze szeregu inwestycji.

Eksperci podkreślają, że szansą na szybszy rozwój inwestycji jest powołanie w gminach pełnomocnika do spraw ekoenergii, który zajmowałby się wskazywaniem dróg rozwoju dla danego regionu.

Czytaj także

Sahara zasili Europę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 07:33
Na pustyniach Afryki i na Bliskim Wschodzie powstaną elektrownie słoneczne i wiatrowe, które zasilą Europę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy katalizator zmniejszy spalanie paliwa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 12:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska inżynieria najlepsza na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2009 07:03
Wieżowa elektrownia słoneczna spod Sewilli, zaprojektowana przez inżynierów z Gliwic, zwyciężyła w prestiżowym konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nano-bateryjka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 13:47
Naukowcy ze słynnego MIT odkryli nowy sposób wytwarzania energii. A to we współczesnej nauce niezwykle rzadkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasilanie świetlne zamiast słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 13:24
Już niebawem telefony naładujemy każdym źródłem światła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:24
Łatwiej zbudować wiatrak niż podłączyć się do sieci - mówią eksperci i inwestorzy. Opracowanie przygotowane na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zakłada, że wiatr może dostarczyć w 2020 r. aż 24 procent energii elektrycznej w kraju i niemal dwie trzecie energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 17:40
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną w budynkach - na tle krajów unijnych jesteśmy w ścisłej końcówce...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy będzie w Polsce krach energetyczny?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 22:10
Dokąd zmierza energetyka? Czy energia słońca, wiatru, wody, geotermii i biomasy zastąpi tradycyjne paliwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka atomowa - zyski i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 14:04
Zyski i zagrożenia z budowy elektrowni atomowej w Polsce.
rozwiń zwiń