Kultura

Sztuka, Afryka a stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 15:50
Sztuka stanu wojennego - czasu buntu i poszukiwania stref wolności, to zagadnienia poruszane na wystawie "Mógłbym żyć w Afryce".

Tytułu wystawy prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie może zmylić. Nie chodzi o sztukę inspirowaną Czarnym Lądem, a o reakcję artystów na burzliwe lata 80-te. Młodzi ludzie szukali alternatywy dla dwóch dostępnych opcji: kariery w PZPR lub zaangażowania w związane z Kościołem środowiska opozycyjne. Powstawały anarchistyczne graffiti, spontanicznie organizowane w prywatnych mieszkaniach wernisaże, ludzi łączył festiwal w Jarocinie.

Za tytuł posłużył wystawie cytat z dokumentu o reggae'owej grupie Izrael, który nakręcił Jacques de Koning. Holender trafił do Polski w 1983 roku, towarzyszył muzykom z kamerą i starał się zrozumieć, co się w kraju dzieje.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentowane jest dokumentujące bunt z lat 80-tych malarstwo, szablony, ziny, instalacje, zdjęcia, a także filmy archiwalne. W sztuce wracano do prostych form, sięgano po kolaż, przetwarzano odpadki popkultury. Na przykład obraz "Ganja", autorstwa Marka Sobczyka, przedstawia generała Jaruzelskiego palącego marihuanę. Na wystawie można także zobaczyć fotograficzny zapis akcji Zbigniewa Libery. W zakładzie karnym w Hrubieszowie artyście udało się przekonać strażników do otwarcia na więziennym spacerniaku plaży.

Ważym elementem wystawy jest też pokazanie, że sztukę lat 80-tych inspirowała swobodna wymiana kultury (ludzie rejestrowali koncerty, dzielili się płytami, kopiowali dla siebie książki).

Na wystawie "Mógłbym żyć w Afryce" znalazły się prace m.in. Zbigniewa Libery, Mirosława Bałki i Józefa Robakowskiego.

Ekspozycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czynna jest do 20 września.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Na przełaj przez akademie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 10:33
Pierwsza wystawa polskiej sztuki w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to wybór prac bardzo młodych artystów. „Nie ma sorry” – ci twórcy nie mają jeszcze przyczepionych etykietek i obiegowych opinii, zdanie trzeba wyrobić sobie samemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 13:45
Muzealna sala wystawowa o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych, nowoczesna sala teatralna TR Warszawa, podziemne garderoby dla aktorów, biblioteka z widokiem na Pałac Kultury i Nauki, restauracje i księgarnia znajdą się w gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z PRLu do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 09:56
Zapraszamy na wystawę o dzikich czasach, kiedy palono zioła i odlatywano z Babilonu – do ciepłych krajów
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź lubi graffiti

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 09:04
Trwa Outline Colour Festival. Sprayami (zupełnie legalnie) malowane są bloki, mury i kolejki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropiki i rentgeny - nowe wystawy w CSW

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:00
Sztuka inspirowana Afryką - "Tropikalny Gotyk" i eksperymenty z rentgenem - "Moje Małe Katastrofy" - to dwie nowe ekspozycje w CSW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser, który nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 11:32
- Filmowy debiut Banksy'ego to historia sztuki ulicy, która wciąga jak najlepszy thriller - powiedział w Trójce Szymon Holcman z Gutek Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiwat Afryka!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 16:00
- Wszyscy pochodzimy z Afryki, ale mam wrażenie, że ostatnio nie do końca wiemy, co tam się dzieje, zwłaszcza w sferze kultury - mówi kuratorka projektu "Born in Africa".
rozwiń zwiń