Kultura

Reżyser, który nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 11:32
- Filmowy debiut Banksy'ego to historia sztuki ulicy, która wciąga jak najlepszy thriller - powiedział w Trójce Szymon Holcman z Gutek Film.
Audio

Banksy to legenda sztuki ulicy i postać bardzo tajemnicza. Zawsze ukrywa się pod pseudonimem, nie znamy jego miejsca zamieszkania, nazwiska, ani twarzy. Nie wiadomo nawet czy pod tym pseudonimem nie kryje się przypadkiem kolektyw artystyczny. Pewne jest, że Banksy jest autorem wielu ikonicznych dzieł sztuki współczesnej. Jego prace w żartobliwy sposób mówią o bardzo poważnych problemach świata.

- Bardzo dużo jego prac znajduje się na ulicach Londynu, malował obrazy na "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Do dziś pozostał jednak nierozpoznany, można wręcz zakwestionować jego istnienie - opowiadał Szymon Holcman z Gutek Film w trójkowej audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" .

"Wyjście przez sklep z pamiątkami" to film, pod którym Banksy się podpisuje, jednak jego rola w stworzeniu tego paradokumentu nie jest do końca jasna.

Bohaterem filmu "Wyjście przez sklep z pamiątkami" nie jest Banksy, tylko człowiek, który postanowił nakręcić o nim dokument. Banksy pojawia się w filmie, ale zawsze jest w cieniu, słyszymy tylko jego zniekształcony komputerowo głos.

- Sam tytuł filmu jest pewną tezą Banksy'ego, że dzisiaj nawet kultura wysoka służy do tego, aby sprzedawać. Nawet z najbardziej renomowanego muzeum wyjście prowadzi przez sklep z pamiątkami. Możemy tam kupić kubeczek z reprodukcją Picassa, notatniczek z obrazem Matisse'a. Banksy'ego wiele osób traktuje jako artystę popowego, ale w nim nie ma zgody na takie traktowanie sztuki - dodał Holcman.

Zobacz dwie pierwsze minuty filmu Banksy'ego:

 

"Wyjście przez sklep z pamiątkami" od piątku w kinach.

Posłuchaj rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Szymonem Holcmanem, dźwięk w boksie "Posłuchaj".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka, Afryka a stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 15:50
Sztuka stanu wojennego - czasu buntu i poszukiwania stref wolności, to zagadnienia poruszane na wystawie "Mógłbym żyć w Afryce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź lubi graffiti

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 09:04
Trwa Outline Colour Festival. Sprayami (zupełnie legalnie) malowane są bloki, mury i kolejki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znak i oko mistrza

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:30
Plakaty Henryka Tomaszewskiego wyróżniają się prostotą, precyzją myślenia i niebywałym poczuciem humoru.
rozwiń zwiń