Kultura

Łódź lubi graffiti

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 09:04
Trwa Outline Colour Festival. Sprayami (zupełnie legalnie) malowane są bloki, mury i kolejki.

Tegoroczna edycja festiwalu to powrót do korzeni - Łodzi Fabrycznej, dzielnicy blokowisk, gdzie dziewięć lat temu wszystko się zaczęło. Od tego czasu wiele się zmieniło. Władze miasta zrozumiały, że ciekawe, zdobione przez utalentowanych rysowników ściany nie szpecą. Nawet Polskie Koleje Regionalne udostępniły w tym roku grafficiarzom cztery wagoniki do pomalowania. W najbiższy weekend (22 i 23 sierpnia) graficiarze podzieleni na grupy rywalizować będą o to, kto najciekawiej pomaluje swój pociąg.

Sprayowaniem na Outline Colour Festival zajmuje się nie byle kto. Do Łodzi przyjechali znani grafficiarze z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Grupa Tats Cru, znana jest za oceanem z wielkoformatowych murali. Działają w Nowym Jorku od lat 80-tych. W Łodzi malują blok przy ulicy Żwirki. Cała powierzchnia ściany to ponad siedemset metrów kwadratowych, więc artystów przy pracy oglądać można przez dwa tygodnie.

Do Łodzi przyjeżdżają też artyści z europejskiej stolicy murali. Grupa McClaim działa w Berlinie. Specjalizują się w tzw. fotorealistycznym graffiti. To dziedzina wymagająca od artysty doskonałej znajomości techniki rysunku. To, jaki mural przygotuje w Łodzi McClaim, jest na razie tajemnicą.

Graffiti to sztuka, która czai się za każdym rogiem, może służyć do robienia spektakularnych projektów. Włoski artysta Blu (który niestety nie odwiedził jeszcze Polski) przygotowuje grafficiarskie filmy animowane.

 

 

Outline Colour Festiwal to nie tylko święto murali. Z graffiti zawsze łączy się hip hop. W Łodzi odbędzie się Freestyle Battle czyli hip-hopowa bitwa na słowa. Na festiwalu wystąpi też nowojorska formacja Diggin' in the Crates (D.I.T.C.).


Program łódzkiego święta graffiti na www.outlinecolourfestival.pl

(usc)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Betonowe dziedzictwo w CSW

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2007 13:14
CSW swą ekspozycją wpisuje się w debatę nad rolą przestrzeni nazywanej blokowiskiem, często kojarzonej pejoratywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Graffiti 1944”

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2009 10:26
Ogłoszono konkurs na graffiti upamiętniające Powstanie Warszawskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura Niezależna - jak to było

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 07:30
15 października startuje kolejna odsłona Roku Kultury Niezależnej poświęcona literaturze, prasie niezależnej, kontrkulturze i graffiti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka, Afryka a stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 15:50
Sztuka stanu wojennego - czasu buntu i poszukiwania stref wolności, to zagadnienia poruszane na wystawie "Mógłbym żyć w Afryce".
rozwiń zwiń